Fotografie vyhozeného jídla nesouvisí s uprchlíky

Na Facebooku se sdílí fotografie kontejneru s vyhozeným jídlem, které má údajně pocházet od ukrajinských uprchlíků z pražského Kongresového centra. Ve skutečnosti však fotografie s uprchlíky nesouvisí. Dle Kongresového centra a pražských hasičů nejsou pokrmy z fotografie, zejména hotová jídla, ukrajinským uprchlíkům vůbec nabízeny. Nevyužité jídlo je navíc odesíláno do potravinové banky.

Meta fact-check 13. března 2022

Fotografie, šířené na sociální síti, mají dokládat pohrdání jídlem v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině, umístěném v Kongresovém centru v Praze. Zde je uprchlíkům zajišťována registrace, zdravotní péče i pojištění, ubytování, jídlo, hledání pracovních příležitostí, ale také pomoc v podobě psychologické nebo duchovní podpory.

Na jedné z fotografií je na popelnici vidět část nápisu, ze kterého lze i přes neúplnost odvodit slova “potraviny”, “gastro” a “pražské služby”. V popelnici jsou vyhozena hotová jídla určená k ohřátí, která lze zakoupit v supermarketech jako např. Tesco, případně v online supermarketech Rohlík nebo Košík. Mezi jídlem je i zabalená pizza vyžadující upečení v troubě, což pro prostory kongresového centra zjevně není vhodné.

Server Manipulátoři.cz se na pravost fotografie dotázal přímo Kongresového centra. Jeho zástupkyně, Jana Látalová, uvedla: „Potvrzujeme, že Kongresové centrum a Magistrát hlavního města Prahy, který má prostor pronajatý, žádné podobné potraviny neobjednává. Nemáme prostory, kde by si lidé mohli jídlo ohřát. Magistrát objednává pro tyto lidi pečivo a bagety. Ani fotografie kontejneru nepochází od nás.”

Do pomoci a fungování Krajských asistenčních center se zapojují také Hasičské záchranné sbory, primárně zde zajišťují ubytování pro uprchlíky. Právě tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy, Martin Kavka, nám odpověděl na dotaz zaslaný pražskému asistenčnímu centru pomoci Ukrajině, kde uvedl: „Ke kontejnerům máme přístup pouze my, ne uprchlíci a pokud se tak stalo, pak prošlé jídlo zlikvidovali naši lidé, ne Ukrajinci. Ti rozhodně nedostávají celá balení hotových jídel nebo pizzu v této formě, jak je na obrázku. Co se týká jídla v KC (Kongresovém centru, pozn. Demagog.cz), první den nám soukromé osoby i organizace živelně poskytovaly jídlo v různých formách. S ohledem na to, že první den provozu centra byl pro nás logisticky a organizačně velmi složitý, mohlo dojít k přebytkům jídla s prošlou dobou trvanlivosti. 

Druhý a následující dny už byla logistika vyřešena a je organizovaná tak, aby nedocházelo k plýtvání potravin. Pokud nám zbyde jídlo, vracíme ho do potravinové banky. 

Lidé kteří opouští KC rozhodně nevyhazují jídlo tak, jak je prezentováno na FB příspěvku.”

Dodejme také, že jsme nebyli schopni přesně identifikovat, odkud fotografie ve skutečnosti pochází. Vyhazování neprodaného zboží je poměrně běžnou praxí prodejen s potravinami. Kontejner tak může pocházet odkudkoliv z Prahy. Neexistují důkazy o tom, že byl vyfocen právě před Kongresovým centrem, ani že se jednalo o jídlo rozdané uprchlíkům. Zároveň tomu neodpovídá ani charakter vyhozených potravin. Pravost fotografie nakonec popřela zástupkyně Kongresového centra i tiskový mluvčí pražských hasičů.

V rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook jsme tak příspěvky, které tyto fotografie spojují s ukrajinskými uprchlíky, označili jako nepravdivé.

Abychom mohli měřit návštěvnost webu, potřebujeme Váš souhlas se zpracováním osobních údajů prostřednictvím cookies. Více o zpracování osobních údajů