Fotografie z filmu jako důkaz nacismu na Ukrajině

Na sociální síti Facebook se šíří fotografie z údajných nacistických oslav v ukrajinském městě Lvov. Ve skutečnosti se jedná o fotografii z ruského filmu Match, který pojednává o fotbalovém zápase mezi sovětskými a nacistickými hráči v okupovaném Kyjevě roku 1942.

Meta fact-check 23. února 2023

Na fotografii je slavobrána s transparentem mající na sobě nápis v němčině „Ať žije německá armáda!“ a v ukrajinštině „Sláva svobodné Ukrajině!“ Kromě nápisu jsou na něm hákové kříže, říšská orlice a portrét Adolfa Hitlera. V pozadí je možné zahlédnout vlajku Ukrajiny a nacistického Německa. 

Autor příspěvku k fotografii dodává, že se jedná o oslavy dne „goroda“ (města) ve Lvově na západní Ukrajině. Ve skutečnosti fotografie pochází z filmu Match (Матч) ruského režiséra Andreje Maljukova z roku 2012, jež pojednává o fotbalovém zápase z roku 1942 mezi sovětskými a nacistickými hráči v tehdy okupovaném Kyjevě. Slavobránu je možné vidět ve filmu z několika jiných úhlů (video, čas 30:47‑34:05), zrovna když přijíždí nacističtí důstojníci, které vítají s chlebem a solí ženy v tradičních ukrajinských krojích.

Fotografie tedy nejenže nepochází z ukrajinského Lvova (film byl natáčen v Charkově), ale ani nezachycuje nějaké skutečné oslavy ve městě. Záběr pochází z natáčení historického filmu a s novodobou Ukrajinou nijak nesouvisí. Z tohoto důvodu jsme příspěvek v rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook označili jako nepravdivý.