Fotografie z roku 2017 využita proti uprchlíkům z Ukrajiny

Na Facebooku se šíří fotografie prodavačky s vytetovaným hákovým křížem na předloktí, údajně se má jednat o novou „ukrajinskou posilu“ v Kauflandu. Fotografie nicméně pochází z roku 2017 a zachycuje pokladní, kterou její tetování stálo před pěti lety místo.

Meta fact-check 27. května 2022

Fotografie doplněná o popisek označující prodavačku za „novou ukrajinskou posilu“ se začala šířit v květnu 2022, zjevně v souvislosti s příchodem ukrajinských uprchlíků do České republiky. Samotná fotografie nicméně pochází již z roku 2017 a s válkou na Ukrajině tedy nijak nesouvisí.

V dubnu 2017 natočil zákazník v pražském Kauflandu tamní prodavačku, která měla na předloktí vytetovaný hákový kříž. Její fotografie se následně začala šířit po internetu a hned následující den společnost Kaufland uvedla, že „s danou osobou byl neprodleně ukončen pracovní poměr a zvažujeme její právní postih.

Ženu s vytetovanou pravotočivou svastikou média vždy označovala pouze křestním jménem, Miriam. Nic ale nenasvědčuje tomu, že by se mělo jednat o Ukrajinku. Na svůj facebookový status psala v češtině, její fotografie pak naznačují, že se skutečně jedná o Češku – mj. na Facebook umístila svou fotku v mikině pražské Sparty nebo s lidmi v tričkách kapely Ortel.

Jelikož příspěvky nesprávně označují tehdejší prodavačku s vytetovanou svastikou  za „novou Ukrajinskou posilu“, označili jsme takové příspěvky v rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook jako nepravdivé.