Fotografie zasaženého domu je skutečně z Ukrajiny

illustration
Na sociálních sítích se šíří příspěvek, který rozporuje původ fotografie zasaženého domu na Ukrajině. Prý je to roky stará fotka z ruského Magnitogorsku. Ve skutečnosti však opravdu jde o dům v ukrajinském městě Čuhujiv zasažený raketovým útokem během ruské invaze.

Meta fact-check 26. února 2022

Příspěvek na Facebooku hovoří o videu publikovaném např. skrze aplikaci Telegram na kanálu OneNews Ukraine. Video zachycuje zničený panelový dům a podle popisku videa jde o následky raketového útoku na předměstí Charkova.

Výstřižek z videa. Zdroj: Onenews Ukraine.

Fotografie a videa z daného místa se následně objevily v řadě světových médií. Sdílely je např. agentura AFP, agentura Anadolu nebo německý deník Bild.

Facebookový příspěvek, který zde ověřujeme, pak říká, že fotografie ve skutečnosti vůbec nepochází z Ukrajiny: „Proč ty novinářský lháři používají 4 roky staré fotografie jako důkaz ruského bombardování?“ Podle příspěvku jde o fotografie z ruského Magnitogorsku, kde v roce 2018 došlo k výbuchu plynu.

Podívejme se tedy na události z Magnitogorsku. Ráno 31. prosince 2018 došlo na jednom ze zdejších sídlišť ke zhroucení části obytného dobu, které si nakonec dle agentury Interfax vyžádalo 39 obětí. Za pravděpodobnou příčinou kolapsu byl opravdu označen výbuch plynu.

Zhroucení části domu v Magnitogorsku. Zdroj: ČTK/AP dle ČT. Autor: Maxim Šmakov.

Jak vypadala zhroucená budova v Magnitogorsku, je vidět na fotografii výše, případně na dalších obrazových materiálech agentur InterfaxReuters nebo i na amatérských záběrech publikovaných na Youtube. Z fotografií a záběrů nehody je pak zřejmé, že zasažená budova v Magnitogorsku je svým charakterem, okolím i způsobenou škodou zcela odlišná od domu, který měl být na předměstí Charkova zasažen výbuchem rakety.

Faktem je, že město Čuhujiv v Charkovské oblasti bylo již první den ruské invaze na Ukrajinu skutečně zasaženo bombardováním. Fotografie, které se objevily ve světových médiích, pak zobrazují dům, vedle něhož vybuchla raketa. Mediální zdroje přitom uvádí, že šlo o projektil z raketového systému BM-30 Směrč. Dle místních obyvatel si útok vyžádal několik obětí a způsobil i desítky zranění. Dodejme, že šlo jen o jeden z řady civilních cílů, které byly toho dne napadeny.

Jelikož fotografie skutečně zobrazuje následky útoku na Ukrajině a s výbuchem plynu v Magnitogorsku nemá nic společného, je námi ověřovaný příspěvek na Facebooku zcela nepravdivý. Jeho výskyty jsme tak označili v rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook.