Fotomontáž přidala do Babišovy evidenční karty StB jméno Petra Fialy

Na Facebooku se v posledních dnech šíří fotomontáž, která má dokazovat, že současný český premiér v minulosti spolupracoval se Státní bezpečností. Ve skutečnosti se jedná o upravenou statistickou kartu, kterou StB jako svého agenta evidovala Andreje Babiše.

Meta fact-check 14. června 2023

Podobná montáž se jménem Petra Fialy se na sociálních sítích objevila již v minulosti, její novější verze je nicméně rozsáhlejší a propracovanější. Obě vznikly úpravou přední části statistické karty s údaji Andreje Babiše, kterou v dubnu 2021 zveřejnily Seznam Zprávy. Dokument, který StB používala pro evidenci svých spolupracovníků, nalezl slovenský Ústav paměti národa při třídění kartoték.

Původní karta agenta s krycím jménem Bureš. Zdroj: Seznam Zprávy 

 

Statistická karta tajného spolupracovníka StB po úpravě. Zdroj: Facebook

 

Původní podvrh obsahoval změny pouze v krycím jméně, které tak nově mělo znít „Fialka“, a v druhu TS (tajné spolupráce), který návodně obsahoval navíc i celé jméno Petra Fialy, byť byla daná kolonka určena pouze pro označení typu spolupráce, jako byl „agent“, „rezident“ či „držitel propůjčeného bytu“ (.pdf, str. 3). Montáž nijak nezastírala, že za navázání spolupráce byla zodpovědná XII. správa ZNB, která se nacházela v Bratislavě, a že se osoba, které se týká, pohybovala ve sféře zahraničního obchodu. Osmnáctiletý Petr Fiala přitom v té době studoval na brněnském gymnáziu a chystal se na studium českého jazyka a historie na vysoké škole.

Nová verze upravené karty již nahrazuje slovenskou zkratku ZNB (Zbor národnej bezpečnosti) českou StB, oblast, které se má navázaná spolupráce týkat, a která se skrývá pod slovním spojením „StB problematika“, pak shrnuje slovenským „úradník“. Autor v dokumentu upravil i evidenční číslo a do dokumentu zanesl Fialovo datum narození, naopak stejně jako v originále, který publikovaly Seznam Zprávy, zůstalo, že měl být získán na podkladě „dobrovoľnosti“. Shodná jsou i data získání ke spolupráci a registrace či další údaje. Veškeré úpravy původní karty prokazující manipulaci, včetně např. „zapomenuté“ číslice 9 nepřirozeně překrývající červené písmeno G ve slově AGENT, jsou přehledně zobrazené v následující animaci:

Zdroj: vera.ai

 

Statistická karta „agenta Fialky“ je tedy zjevným podvrhem, který vznikl ze statistické karty se jménem Andreje Babiše. To, že Petr Fiala nebyl agentem StB, vyplývá také z vyhledávání ve jmenné evidenci Archivu bezpečnostních složek.

Andrej Babiš jako agent StB

Podle slovenského Ústavu paměti národa se Andrej Babiš stal důvěrníkem Státní bezpečnosti v roce 1980, jako agent měl působit v letech 1982 až 1985. Bývalý premiér naproti tomu trvá na tom, že je jeho jméno mezi spolupracovníky StB vedeno neoprávněně.

Na Ústav paměti národa podal žalobu už v lednu 2012 a nejprve uspěl. Slovenský ústavní soud nicméně v říjnu 2017 rozhodl, že soudy nižší instance pochybily a celou kauzu vrátil k projednání krajskému soudu, který nakonec dal v únoru 2018 za pravdu Ústavu paměti národa.

Andrej Babiš se od té doby opakovaně pokoušel verdikt napadnout, zvrátit rozhodnutí soudu o tom, že je v dokumentech StB veden oprávněně, se mu zatím nicméně nepodařilo. Na konci května 2023 slovenský nejvyšší soud rozhodl, že lidé, kteří se se Slovenskem soudí o evidenci ve svazcích StB – a tedy i Andrej Babiš – musí nově žalovat tamní ministerstvo vnitra.

Závěr

Fotografie, která má dokazovat spolupráci Petra Fialy s StB, je podvrhem postaveným na statistické kartě tajného spolupracovníka StB s údaji Andreje Babiše. Fotografii jsme proto v rámci spolupráce se sociální sítí Facebook označili jako pozměněnou.