Fotomontáž s doplněnou hlavou George Sorose má dokazovat „mejdan“ na Slovensku

illustration
Foto: TOMAS BENEDIKOVIC/AFP
Na Facebooku se šíří fotografie bývalého slovenského prezidentského kandidáta Ivana Korčoka a předsedy Progresivního Slovenska Michala Šimečky s filantropem Georgem Sorosem. Příspěvek se objevil poté, co slovenský předseda vlády Robert Fico obvinil opozici z přípravy „Majdanu“. Fotografie je však zmanipulovaná a do původního snímku dvou politiků s neznámým mužem byl digitálně vložen Sorosův obličej. Ve veřejně dostupných zdrojích nejsou dostupné informace, že by se Korčok nebo Šimečka kdykoliv s Georgem Sorosem setkali.

Meta fact-check 4. února 2025

Podle facebookového příspěvku se Ivan Korčok a Michal Šimečka setkali s miliardářem Georgem Sorosem, aby naplánovali demonstrace vedoucí ke svržení vlády Roberta Fica. Autor příspěvku v narážce na některé přeřeky slovenských politiků (video, čas: 59:14) píše o „mejdanu“, zjevně však má na mysli Majdan, tedy typ revoluce, který proběhl na Ukrajině na přelomu let 2013 a 2014.

Fotografie Sorose, bývalého prezidentského kandidáta Korčoka a předsedy Progresivního Slovenska Šimečky má být důkazem toho, že opozice skutečně chystá na Slovensku převrat. Autor příspěvku dodává, že Michal Šimečka údajně lhal, když mluvil o tom, že Sorose osobně nezná.

Stejná fotografie se už objevila v dubnu 2024, v lednu 2025 se pak znovu začala šířit v souvislosti s probíhajícími protesty na Slovensku.

Zdroj: Facebook

Slovenský premiér Robert Fico 21. ledna 2025 obvinil (video, čas: 00:18) opozici z přípravy „Majdanu“, který má údajně „kooperovat se zahraničím“. Předseda vlády svoje tvrzení opírá o tajnou zprávu Slovenské informační služby (SIS). Opoziční strana Svoboda a Solidarita (SaS) označila zprávu za zneužití SIS k politickému boji, předseda Progresivního Slovenska Šimečka prohlásil, že slovenský premiér „šíří bludy“ a zneužívá přitom tajné služby. Tvrdí, že chce umlčet opozici a překrýt vlastní selhání. Několik dní poté se začala na facebooku šířit námi ověřovaná fotografie slovenských opozičních politků s Georgem Sorosem.

Původ fotografie

Fotografie je nicméně fotomontáž – Ivan Korčok a Michal Šimečka se vyfotili s neznámým mužem v rámci Korčokovy prezidentské kampaně, původní fotografie z března 2024 je dohledatelná na Šimečkově facebookovém profilu. Obličej George Sorose byl přidán dodatečně, stejně jako nové pozadí.

Zdroje: Wikimedia CommonsFacebook

Na fotografii jsou vidět četné nesrovnalosti: údajný Soros se fotí pomocí mobilu, který mu v ruce mizí, a světlo na něj dopadá z jiného úhlu a s jinou intenzitou než na vedle stojící politiky.

Na fotomontáži navíc zůstaly některé prvky, které potvrzují, že skutečně jde o upravenou fotografii z Korčokovy kampaně. Za pravým ramenem „George Sorose“ je vidět mužská hlava, Korčokova pravá ruka leží na „Sorosově“ rameni ve stejné poloze jako na rameni muže z původní fotografie, identická je i podoba visačky, kterou má údajný Soros na krku.

Srovnání původní a upravené fotografie. Zdroj: vera.ai

Fotografie Michala Šimečky a Ivana Korčoka je tedy upravená a neprokazuje jejich setkání ani žádný tajný plán Sorose a slovenské opozice na „Majdan“.

Šimečka, Korčok, Soros

Jakékoliv informace o tom, že by se Michal Šimečka s Georgem Sorosem osobně znali nebo se setkali, nejsou ve veřejně dostupných zdrojích k dispozici. Michal Šimečka se sice zúčastnil několika akcí na Sorosem financované Středoevropské univerzitě (CEU), zakladatel univerzity se na žádné z nich neobjevil.

Informaci, že by se Ivan Korčok někdy setkal s Georgem Sorosem, jsme ve veřejně dostupných zdrojích také nenašli. Jako slovenský ministr zahraničí ale navštívil Korčok Evropské fórum 2022 v rakouském Alpbachu. Stejného fóra se účastnil i syn George Sorose Alexander jakožto tehdejší místopředseda Sorosovy Open Society Foundations (OSF).

Zdroj: Facebook; Ivan Korčok (uprostřed) a Alexander Soros (vpravo).

Soros a antisemitské konspirační teorie

Americký multimiliardář George Soros je původem maďarský Žid, který je znám mj. díky svým filantropickým aktivitám. Je zakladatelem sítě nadací Open Society Foundations (OSF), která dnes funguje ve 120 zemích světa. Nadace usilují o otevřenou společnost např. působením na státní správu a podporou vzdělání a nezávislých médií, sám Soros se ale stal terčem konspiračních teorií.

První konspirační teorie o Sorosovi se na Slovensku objevily už v 90. letech. Tehdejší předseda Slovenské národní strany Ján Slota v roce 1994 označil (.pdf, str. 14) Sorose za „největšího nepřítele naší politiky“ spolu s jeho údajnou „obrovskou židovskou lobby“.

Podobně o něm začal mluvit (.pdf, str. 23) Robert Fico po vraždě novináře Jána Kuciaka. Sorose tehdy obvinil ze snahy svrhnout vládu a organizovat na Slovensku státní převrat. Krajně pravicové politické subjekty zase Sorose prezentují (.pdf, str. 23) jako hrozbu pro slovenský národ. Podle nich Soros naplňuje plán islamizace Evropy.

Tato tvrzení jsou v souladu s konspirační teorií (.pdf, str. 3) o mezinárodním židovském spiknutí. Ta tvrdí, že Židé z různých zemí spolupracují za účelem ovládnutí světa a podrobení si zbytku lidstva. K tomuto cíli údajně využívají nástroje jako revoluce, kontrolu peněz nebo migraci.

Ilustrační obrázek k Vtip s tetováním Markéty Pekarové Adamové vzala část uživatelů sociálních sítí vážně

Vtip s tetováním Markéty Pekarové Adamové vzala část uživatelů sociálních sítí vážně

3. července 2023
Několik let starou satirickou fotomontáž, která nahradila tetování Markéty Pekarové Adamové podobiznou finančníka George Sorose, vzali někteří uživatelé vážně a využili ji k útokům na šéfku...Několik let starou satirickou fotomontáž, která nahradila tetování Markéty Pekarové Adamové podobiznou finančníka George Sorose, vzali někteří uživatelé vážně a využili ji k útokům na šéfku Sněmovny. Ta má ve skutečnosti na zádech vytetovaného vrabčáka a sokola.Několik let starou satirickou fotomontáž, která nahradila tetování Markéty Pekarové Adamové podobiznou finančníka George Sorose, vzali někteří uživatelé vážně a využili ji k útokům na šéfku Sněmovny. Ta má ve skutečnosti na zádech vytetovaného vrabčáka a sokola.

Závěr

Facebookový příspěvek tvrdí, že slovenští opoziční politici Michal Šimečka a Ivan Korčok se setkali s americkým filantropem Georgem Sorosem, aby si naplánovali státní převrat proti současné vládě Roberta Fica. Fotografie zachycující jejich údajné setkání je však upravená. Na původní fotografii z předvolební kampaně Ivana Korčoka stojí vedle slovenských politiků někdo jiný, obličej George Sorose byl na fotografii přidán později.

Z veřejně dostupných zdrojů navíc nevyplývá, že by se George Soros v minulosti někdy potkal s Michalem Šimečkou nebo Ivanem Korčokem. Z těchto důvodů jsme sdílenou fotografii v rámci naší spolupráce s Facebookem označili jako pozměněnou.