Francouzští vojáci zůstávají v zámoří, zprávy o jejich přesunu na Ukrajinu šíří ruská propaganda

Podle facebookového příspěvku „Francie vyslala na Ukrajinu své první oficiální vojáky“. Údajně se jedná o zhruba 100 mužů z francouzského 3. pěšího pluku, kteří mají pomoci ukrajinské armádě zabránit postupu Rusů na Donbase. Informace je ale nepravdivá a vychází z publikace, která čerpá výhradně z ruských propagandistických kanálů a nepotvrzených spekulací.

Meta fact-check 13. května 2024

Zdroj: Facebook

Příspěvek na facebooku šíří informaci, že „francouzské cizinecké legie válčí na Ukrajině“. Údajně se v současnosti na Ukrajině nachází zhruba 100 francouzských vojáků cizinecké legie a „zbylých cca 1400 má následovat“. Má se jednat o jednotky ze 3. pěšího pluku, specialisty na dělostřelectvo a průzkum. Podle příspěvku jsou v současnosti vysazeni ve Slavjansku.

Autor příspěvku jako zdroj uvádí článek amerického autora Stephena Bryena. Vedle údajných faktických informací o pomoci francouzských jednotek při bránění ruskému postupu na Donbase, předkládá příspěvek také Bryenovy úvahy ohledně možných důvodů vyslání vojáků na Ukrajinu prezidentem Macronem.

Francouzské jednotky zůstávají v zámoří

Podle veřejně dostupných informací Francie na Ukrajinu dodává vojenské vybavení, vlastní vojenské jednotky do válkou zasažené země ale nevyslala. Vedle materiální pomoci, francouzští vojáci poskytují ukrajinským jednotkám také výcvik. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu do konce roku 2023 bylo na území Polska a Francie vycvičeno necelých 10 000 ukrajinských vojáků (.pdf, str. 1). Na ukrajinském území se ovšem podle veřejně dostupných zdrojů žádné oficiální jednotky francouzské armády nenachází. Jejich přítomnost na Ukrajině nedokládají ani žádné dostupné videozáznamy či fotografie.

V textu zmiňovaný 3. pěší pluk francouzské cizinecké legie (Légion étrangère) navíc ve skutečnosti působí od roku 1973 ve Francouzské Guyaně, v zámořském území Francie v Jižní Americe. Podle posledních informací z oficiálního facebookového účtu pluku se jednotky ve Francouzské Guyaně i nadále nachází.

Dodejme, že informaci o přesunu francouzských jednotek na Ukrajinu vyvrátilo samotné francouzské Ministerstvo zahraničí se slovy, že se jedná o „dezinformační kampaň“.

Původ informace

Informace o vyslání francouzských vojáků na Ukrajinu se internetem začala šířit poté, co Rusko v lednu 2024 uvedlo, že v Charkově zničilo budovu, ve které pobývalo více než šedesát zahraničních žoldáků. Mělo se většinou jednat o žoldnéře právě francouzské národnosti. Ruská strana však informace nepodložila žádnými důkazy.

Podle skupiny All Eyes on Wagner (@alleyesonwagner) a analýzy Centra pro informační odolnost (Centre for Information Resilience) ale ve skutečnosti při tehdejším útoku Rusko zasáhlo obytná, energetická a zdravotnická zařízení. Informaci o údajných francouzských žoldnéřích tehdy také popřelo francouzské Ministerstvo zahraničí.

Emmanuel Macron o možnosti vysílání vojáků na Ukrajinu

K debatě o přítomnosti francouzských jednotek na Ukrajině přispěl následně samotný prezident Francie Emmanuel Macron, který takovou možnost na konci února 2024 opravdu připustil. Po konferenci evropských lídrů v Paříži Macron uvedl, že ačkoliv „v této fázi neexistuje shoda (…) o vyslání pozemních jednotek“ na Ukrajinu, tak „nic by nemělo být vyloučeno“ (video).

Ačkoliv se Macronova slova nesetkala s podporou ostatních evropských lídrů, prezident možnost vyslání francouzských vojáků na Ukrajinu následně nevyvrátil. Možnost dokonce opět zopakoval na konci dubna 2024 v rozhovoru pro britský týdeník The Economist. Vyslání jednotek na Ukrajinu bude podle svých slov Macron zvažovat v případě, „že se Rusko rozhodne jít dál“.

Článek amerického odborníka?

Článek amerického autora Stephena Bryena, který je parafrázován v námi ověřovaném facebookovém příspěvku, vyšel původně 3. května 2024, tedy den po zveřejnění Macronova rozhovoru pro The Economist. Ačkoliv Stephen Bryen v minulosti pracoval jako náměstek amerického ministra obrany pro obchodní a bezpečnostní politiku (.pdf, str. 2, str. 13), v současnosti ve svých článcích často šíří ruskou propagandu.

Při psaní článku s názvem „Francie posílá vojáky na Ukrajinu“ Bryen podle vlastních slov čerpal z několika zdrojů, které ovšem všechny vychází především z příspěvku ruského telegramového kanálu Vojenská kronika (Военная хроника), který je součástí sítě ruských propagandistických kanálů a sám se na žádný další zdroj informace neodkazuje.

Bryenovy zdroje také odkazují na prohlášení ruské vlády ze 3. dubna 2024, kdy mluvčí ruského Ministerstva zahraničí uvedla, že „Francie by mohla v dubnu uvést do bojové pohotovosti přibližně 1500 vojáků, kteří budou nasazeni na Ukrajině.“ Další Bryenův zdroj pak cituje ruského vojenského bloggera, který ale sám upozornil na to, že informace o přítomnosti francouzských vojáků na Ukrajině je nepotvrzená.

Úvahy Stephena Bryena o úmyslech Emmanuela Macrona se fakticky posoudit nedají, autor se ovšem odvolává výhradně na ruské propagandistické zdroje a spekulace ruského ministerstva zahraničí, které ani netvrdí, že by na Ukrajině byli francouzští vojáci přítomni.

Závěr

Informace o vyslání francouzských vojáků na Ukrajinu není podložená žádnými věrohodnými zdroji. Ačkoliv francouzský prezident o možnosti vyslání jednotek hovořil, zatím k takovému kroku nepřistoupil.

Původní článek Stephena Bryena se odkazuje na ruské propagandistické kanály a nepotvrzené spekulace, tvrzení navíc popřelo samotné Ministerstvo zahraničí Francie. Příspěvek jsme proto ve spolupráci se sociální sítí Facebook označili jako nepravdivý.