Graf vývoje počtu úmrtí v Evropě ukazuje starší data, nikoli aktuální trendy

Facebookový příspěvek sdílí graf, podle kterého v mladší věkové skupině stoupá od roku 2021 počet úmrtí. Přehled však končí rokem 2023 a nezohledňuje aktuální data, která stoupající trend neukazují. Příspěvek na stáří grafu neupozorňuje a data prezentuje jako aktuální.

Meta fact-check 26. července 2024

Facebooková stránka Manifest.cz sdílí příspěvek o počtu úmrtí v EU v různých věkových skupinách. V něm přebírá dřívější text Jana Tománka, spisovatele a režiséra, který v minulosti například šířil zavádějící příspěvky týkající se covidu-19 a vakcín. 

Text se vymezuje vůči „oficiální verzi událostí“ a uvádí, že ve skutečnosti v roce 2020 umírali kvůli covidu-19 pouze starší lidé, ale „mladých se to samozřejmě nijak netýkalo“. Příspěvek to dokládá grafem, na kterém zelenou šipkou označuje místo, kde je nárůst počtu úmrtí vidět pouze u skupiny starší 65 let. Na základě stejné statistiky dále tvrdí, že u mladších skupin začaly počty úmrtí výrazně stoupat až v roce 2021, což mají dokazovat do grafů doplněné červené šipky. Text tak zjevně naznačuje, že za tento nárůst může očkování proti covidu-19, které v EU u dospělých začalo právě na přelomu let 2020 a 2021 a u dětí zhruba v polovině roku 2021.

Zdroj: Facebook

Statistika EuroMOMO

Příspěvek ukazuje počet úmrtí ze statistiky platformy EuroMOMO, která shromažďuje týdenní údaje o úmrtnosti v celkem 19 zemích EU, Izraeli, Norsku, Švýcarsku a Spojeném království. Hlavní činností této platformy, která spadá pod dánský vládní Statens Serum Institut, je právě vyhodnocování, jestli ve spojitosti s chřipkou, pandemiemi a jinými onemocněními nedochází k nadměrné úmrtnosti. 

Graf v příspěvku obsahuje data přibližně od jara roku 2017, končí ale březnem 2023, což Manifest.cz opomíjí zmínit. V novějších statistikách, které ukazují data i z roku 2024, není stoupající trend patrný. 

V grafu pro nejmladší věkovou kategorii do 14 let je sice mezi lednem 2021 a březnem 2023 skutečně vidět mírný růst, později ale stejným způsobem nepokračoval. Hodnoty se navíc v poslední době pohybují ve stejném rozpětí jako v roce 2019, tedy před pandemií.

Graf pro věkovou skupinu 15–44 let ukazuje, že mezi lednem 2021 a březnem 2023 byl týdenní počet úmrtí vyšší než před pandemií. Nejednalo se nicméně o výrazný kontinuální růst, který by najednou začal v roce 2021, jak vývoj vykresluje facebookový příspěvek. Také v této kategorii se v roce 2024 týdenní počet úmrtí vrátil na hodnoty z let 2018 nebo 2019.

Doplňme, že výkyv o zhruba 800 úmrtí, který je vidět ve 40. týdnu roku 2023, zjevně odráží počet obětí tehdejších teroristických útoků v Izraeli. Hnutí Hamás totiž na začátku října 2023 způsobilo smrt přibližně 1 200 lidí, přičemž nejméně 670 z nich bylo identifikováno jako lidé ve věku 18–40 let. Celkové číslo obětí v této věkové kategorii může být ve skutečnosti ještě o něco vyšší, protože ne všechny zemřelé se podařilo identifikovat, a nebylo tak možné ani určit jejich přesný věk. 

Vývoj v ČR

Výše popisované přehledy neobsahují data pro ČR, porovnat vývoj v Česku se statistikami EuroMOMO je nicméně možné pomocí dat Českého statistického úřadu. Ani v tomto případě graf neukazuje, že by týdenní počet úmrtí dětí do 14 let nebo lidí mezi 15 a 44 lety rostl.

Podle dat ČSÚ se počty zemřelých dětí v Česku po začátku očkovací kampaně nezvýšily a pohybují se na podobné úrovni jako před pandemií covidu-19. U věkové kategorie 15–44 let ČSÚ největší týdenní počty zemřelých zaznamenal na začátku ledna a v březnu 2021. To shodou okolností odpovídá době, kdy Česko zasáhly dvě velké vlny covidu-19proočkovanost české populace byla ještě poměrně malá.

Závěr

Graf, který ukazuje údajný nárůst počtu úmrtí mezi mladými lidmi, zahrnuje pouze data do března 2023. Stránka Manifest.cz stejný graf sdílela v červenci 2024, aniž by upozornila na to, že data nejsou aktuální. Dlouhodobý trend nenaznačuje, že by počet úmrtí u věkových skupin 0–14 a 15–44 let stoupal. V rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook jsme proto příspěvek označili pro chybějící kontext.