Demagog.cz

Hledá se žena #vyrokdne

8. března si každoročně připomínáme práva žen v rámci Mezinárodního dne žen. U příležitosti tohoto celosvětově uznaného svátku jsme pro vás připravili malý exkurz do problematiky zastoupení žen v politice u nás a také se podíváme na to, jak si tento svátek připomněly některé české politické strany.

Komentář 8. března 2017

8. března si každoročně připomínáme práva žen v rámci Mezinárodního dne žen. U příležitosti tohoto celosvětově uznaného svátku jsme pro vás připravili malý exkurz do problematiky zastoupení žen v politice u nás a také se podíváme na to, jak si tento svátek připomněly některé české politické strany.

Samotný Mezinárodní den žen byl v rámci České republiky před několika lety v ohrožení. Pravicoví senátoři se rozhodli zrušit MDŽ jako český významný svátek kvůli tomu, že byl podle nich zideologizovaný bývalým komunistickým režimem a bylo proto nutno zapudit zbytky komunistické ideologie vtělené do karafiátů a levných bonboniér.

Někteří politici nebo také politické strany u příležitosti tohoto svátku popřáli ženám a nezapomněli připomenout, že i oni mají ve svých řadách úspěšné zástupkyně něžného pohlaví. Například předseda KDU-ČSLPavel Bělobrádek si vystřihl následující nenásilnou momentku z předávání kytice.

Speciální akci pro „své“ ženy uspořádalaTOP 09. Oslava měla přímo aristokratický punc, není se pak čemu divit, že v šíři pugétu výše zmíněné lidovce převálcovali.

Strana zelených své přání k MDŽ pojala ve spojitosti s ženskými právy. Snad už tedy Zelení a Zelené zažehnali vnitřní rozpory o to, zda se mají u pultíku povinně střídat ženy a muži.

Premiér Bohuslav Sobotka popřál ženám a připomněl, že on sám má ve vládě hned tři ženy. Z celkových 17 členů. Gratulujeme.

Co víc, hned dvě z nich jsou z jeho strany. Ministryně školství Valachová však naskočila takříkajíc do jedoucího vlaku, když nahradila rozjetého ministra Chládka, který na svou náklonnost k ženám poměrně nelahodně dojel.

Zastoupení žen v českých vládách se postupem času zvyšuje. Současná vláda má za dosavadní funkční období nejvyšší podíl žen od roku 1992. V tomto souhrnu jsou započítány všechny ministryně, jež se v současné vládě objevily. Kromě současných členek Kateřiny Valachové, Karly Šlechtové a Michaely Marksové nesmíme zapomenout na bývalou ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou a bývalou ministryni pro místní rozvoj Věru Jourovou.

Na zastoupení žen ve vládě bedlivě dohlíží Fórum 50 %. To také v roce 2012 oslavovalo „raketový nárůst” z 0 na 6,25 %, který představoval příchod Karolíny Peake na ministerstvo obrany. Žel bohu, ministryněPeake se nakonec „proslavila“ právě délkou svého působení ve vládě. S osmi dny překonala rekord, jenž od roku 2007 držena Helena Třeštíková. Ta vedla resort kultury celých 17 dní.

Ženský prvek na ministerstvo obrany vnesla svého času také Vlasta Parkanová, která v roce 2007 obohatila českou hudební scénu o oslavou píseň pro amerického prezidenta Bushe. Text této písně měl oslavovat především radar. „Chtěla jsem odlehčit tu vypjatou a negativistickou kampaň, která diskusi o radaru provází. A také jsem chtěla věnovat panu prezidentovi Bushovi netradiční dárek," řekla tehdy ministryně. Můžeme čestně říct, že to se beze zbytku podařilo.

Tradičním tématem jsou v této souvislosti kvóty pro zastoupení žen v politice. Ty dlouhodobě prosazuje například ČSSD. Sociální demokraté musí mít podle stanov v svém vedení alespoň jednu ženu, to se ovšem ne vždy daří. V roce 2011 tak rozjeli akci, která by se dala nazvat „Hledá se žena”.

Podporu kvót pro zastoupení žen najdeme také například uStrany zelených. Zelení si v roce 2011 rozhodli o tom, že ve vedení strany musí být vždy muž a žena, a to na pozici předsedy a prvního místopředsedy.

Naopak proti kvótám jsou v TOP 09, kde ovšem i bez nich předsedu Kalouskovi vedle dvou místopředsedů sekundují hned tři místopředsedkyně. Striktně se proti nutnému zastoupení vyjádřili také Realisté. Ti u příležitosti MDŽ zveřejnili jedno se svých již „tradičních“videí. Zde se například dozvídáme, že „většina žen v naší společnosti jsou spokojeny s tím, že jsou ženami a netouží být něčím jiným,“ natož pak havířem.

Připomeňme si závěrem ještě nehezký předčasný dárek, který dal ženám polský europoslanec Janusz Korwin-Mikke přímo na plenárním zasedání Evropské parlamentu.

Tak ještě jednou dodatečně všechno nejlepší!

Autorkami dnešního textu jsou Kristýna Vojáčková a Ivana Procházková.

Líbí se Vám naše práce? Podpořte nás!