Hranice odchodu do důchodu je v Rusku nižší, ale méně lidí se jí dožije

illustration
Po skupinách na Facebooku se šíří tvrzení, že muži v Rusku odchází do důchodu už v 60 letech a ženy dokonce v 55 letech. Tato informace je nejen nepřesná, ale také mylně vytváří dojem, že důchodová situace je pro obyvatele Ruska příznivější než pro obyvatele západních států. Ve skutečnosti se totiž velká část ruské populace své penze vůbec nedožije.

Meta fact-check 2. ledna 2024

Příspěvek tvrdí, že v Rusku je hranice odchodu do penze stanovena na 60 let pro muže a 55 let pro ženy. Následně v něm stojí, že „vyspělý západ si tento přežitek nemůže dovolit“, a naznačuje tak, že v Rusku panuje lepší situace ohledně důchodového systému.

Rusové odcházejí do důchodu brzy

Zmíněná věková hranice pro odchod do důchodu, tedy 55 pro ženy a 60 let pro muže, platila v Rusku od dob Sovětského svazu do roku 2018. Státní duma (tedy dolní komora parlamentu) před pěti lety schválila penzijní reformu, jejíž součástí bylo postupné navyšování věku odchodu do důchodu. V roce 2028 má tak u mužů hranice postupně dosáhnout 65 let a u žen 60 let. Původně návrh dokonce zamýšlel zvýšit věk odchodu u žen na 63 let, později byl ale zmírněn.

Na základě přijaté legislativy dochází ke změnám ve stanoveném věku odchodu do důchodu pravidelně od roku 2019. V letech 2022 a 2023 byl věk odchodu do penze u mužů 61,5 let a u žen 56,5. Byl tak mírně vyšší, než tvrdí námi ověřovaný příspěvek

Ale méně Rusů se důchodového věku dožije 

Jak jsme již zmínili, samotný příspěvek označuje brzký věk odchodu do důchodu jako „přežitek“, který si Západ „nemůže dovolit“. Vytváří tak dojem, že důchodový systém v Rusku je na tom lépe než v západních státech. Ačkoliv je věk odchodu do důchodu v Rusku v porovnání s průměrem západních zemí skutečně nižší, odlišná je i naděje dožití při narození (neboli střední délka života).

Zatímco v Rusku v letech 2022 a 2023 dosahoval věk odchodu do důchodu 61,5 let u mužů a 56,5 u žen, tamní střední délka života byla v roce 2021 odhadována Světovou bankou na 64 let u mužů a na 75 let u žen. Průměrný muž v Rusku by tak zemřel pouze 2,5 roku po dosažení důchodového věku. Podobných výsledků se přitom dobírají i přímo ruské zdroje. Britský deník Independent odhaduje, že by se při původním plánu reformy důchodového věku nedožilo asi 40 % ruských mužů.

Západní státy tak v porovnání s Ruskem mají vyšší věkovou hranici pro odchod do penze, stejně tak ale jejich občané mají vyšší předpokládaný věk dožití. Podle dat Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) byl v Evropské unii (EU) v roce 2020 průměrný věk odchodu do důchodu 63,5 let pro ženy a 64,3 let pro muže (.xlsx). Průměrná střední délka života ale v roce 2021 dosahovala 82,9 let pro ženy a 77,2 let pro muže. Navzdory pozdějšímu odchodu do důchodu tak muži žijící v zemích EU stráví v důchodu násobně delší dobu.

Dodejme, že rozdílné podmínky panují také ve výši důchodu. V lednu 2023 činila průměrná měsíční výše penzí v Rusku 19 322 rublů, tedy necelých 5 tisíc korun. Oproti tomu v Česku na začátku letošního roku dosáhla 19 438 korun.

Závěr

Čísla, která se v příspěvku objevují, jsou mírně nepřesná, nicméně věk odchodu do důchodu je v Rusku skutečně nižší než na západě. Příspěvek ovšem pomíjí fakt, že kvůli nižší střední délce života se důchodového věku v Rusku dožije podstatně menší část populace, zejména mezi muži. V rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook jsme proto příspěvek označili pro chybějící kontext.