Hřbitov elektromobilů

Na Facebooku hojně sdílené fotky údajně zachycují „hřbitov” elektromobilů, kterým se měly vybít „články akumulátoru”, a tak byly odstaveny na louku. Auta však nebyla odstavena z technických důvodů, ale kvůli ukončení provozu flotily těchto sdílených aut v Paříži.

Meta fact-check 2. srpna 2021

Fotky v příspěvku jsou skutečné a zachycují více než tisíc aut zaparkovaných u francouzského města Romorantin-Lanthenay. Elektromobily od roku 2011 sloužily v Paříži jako flotila sdílených aut provozovaná společností Autolib. Vzhledem ke ztrátovosti celého projektu však byl v roce 2018 provoz těchto aut ukončen. Část aut byla rozprodána, zbytek flotily pak skončil odstavený na louce u Romorantin-Lanthenay.

Zdroj: Full Fact

Technický stav elektromobilů ani jejich baterií tedy nebyl důvodem, proč skončily zaparkované na „hřbitově”. Hlavním důvodem byly ekonomické problémy projektu sdílených aut a neochota pařížské samosprávy velké ztráty dále dotovat.

Ve facebookovém příspěvku je také uvedeno, že baterie odstavených aut „odvádějí toxiny do země”. Podle vyjádření zástupce společnosti Bolloré (mateřské společnosti, pod níž spadal Autolib) pro AFP však v odstavených autech žádné baterie nejsou. To potvrdil také představitel společnosti Atis, která má na starost rozprodej těchto aut. Baterie z odstavených aut byly vyjmuty a společnost Bolloré je uskladnila jinde.

Popisek fotek odstavených aut tedy neodpovídá skutečnosti. Elektromobily nebyly odstaveny kvůli technické závadě, ale ekonomickým problémům projektu sdílených aut. Pravdivá není ani informace o bateriích v odstavených autech, které představují riziko pro životní prostředí, jelikož v autech žádné baterie nejsou. Dodejme, že tato tvrzení již v minulosti vyvrátila například agentura AFP či fact-checkingové weby Full Fact a Snopes.

Vzhledem k nepravdivému popisku fotek jsme příspěvek v rámci naší spolupráce se společností Facebook označili jako nepravdivý.