Identita muže, který postřelil Roberta Fica

Na facebooku se šíří spekulace o národnosti a politické příslušnosti muže, který postřelil slovenského předsedu vlády Roberta Fica. Útočník je ale podle slovenského ministerstva vnitra Slovák. V minulosti projevil velmi různorodé politické postoje. Před lety vyjádřil sympatie k programu neonacistické strany Kotlebovci a podpořil polovojenskou skupinu Slovenští branci, později ale vystupoval proti násilí ve společnosti, fašismu a v posledních měsících se účastnil protestů proti vládě Roberta Fica.

Meta fact-check 17. května 2024

Ihned po pokusu o atentát na slovenského premiéra Roberta Fica se na sociálních sítích začaly šířit informace o identitě střelce, včetně samotného jména podezřelého. I přes bezprostřední zadržení a následnou identifikaci podezřelého vznikají spekulace o útočníkově národnosti a politických aktivitách. V následujících odstavcích shrneme veřejně dostupné informace o muži, který se pokusil o atentát na slovenského předsedu vlády. Reálné politické postoje a motivace útočníka pochopitelně neznáme a znát nemůžeme, budeme se proto držet výhradně jeho veřejně projevovaných politických postojů a aktivit.

Zdroj: Facebook

Kdo je podezřelý z útoku?

Z pokusu o úkladnou vraždu slovenského premiéra Roberta Fica je policií obviněn jednasedmdesátiletý muž Juraj C. z jihoslovenského okresního města Levice. Podle slovenského ministerstva vnitra je obviněný slovenské národnosti. Útočníkův syn, se kterým mluvil slovenský server Aktuality.sk, nebyl Juraj C. psychiatrickým pacientem a zbraň držel legálně. Jeho syn se také vyjádřil k názoru útočníka na premiéra Roberta Fica: „Povím vám to takto –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ nevolil ho. To je vše, co k tomu mohu říct.“

Povoláním byl Juraj C. spisovatel a básník, vydal tři sbírky (Sen rebela, Diptych a Osy). Byl členem Spolku slovenských spisovatelů, jenž ho po jeho útoku na premiéra Fica vyloučil. Byl také členem levického literárního klubu Duha, který v roce 2005 pomáhal zakládat a který také několik let vedl. Klub se od něj ovšem po útoku distancoval a s okamžitou platností mu ukončil členství.

Vedle vydávání uměleckých děl, Juraj C. dříve pracoval pro soukromou bezpečnostní službu. Televize Markíza s mužem v roce 2016 natočila reportáž (video, čas 1:18–1:51), když ho zbil muž působící výtržnosti v levickém nákupním centru, kde Juraj C. pracoval.

Politické aktivity střelce

 Ve své knize Efata: o Romech a cikánech (2015), Juraj C. podle serveru Refresher vyjádřil sympatie k programu neonacistické strany Kotlebovci –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Ľudová strana Naše Slovensko, konkrétně k jejich plánu pozastavení sociálních dávek pro Romy. Podle portálu se také zastával slovenského masového vraha Harmana. Ve stejné knize také podle portálu Seznam Zprávy vyjádřil pochopení, když se lidé rozhodnou pro radikální řešení v případě selhání státu.

Ve roce 2016 založil hnutí Proti násilí. Nenasbíral ovšem dostatek podpisů ani finanční pomoci k oficiální registraci politické strany. Juraj C. tehdy v petici k založení organizace uvedl: „Násilí je často reakcí lidí, jako forma projevu obyčejné nespokojenosti na stav věcí. Buďme nespokojení, ale ne násilní!“ Jeho postoj k násilí se tak zjevně oproti dřívější době změnil.

Politická strana sice nevznikla, Juraj C. ale založil facebookovou stránku Hnutí Proti násilí (slovensky Hnutie Proti násiliu), na které byl až do roku 2022 aktivní. Že je správcem stránky naznačuje jeho e-mailová adresa uvedená v kontaktech a pod mnoha příspěvky je dokonce podepsán svým celým jménem.

Na stránce v posledních letech například mj. vyjadřoval podporu slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové nebo označil Donalda Trumpa šaškem, jehož arogance nezná hranic. Stavěl se proti fašismunásilí v ulicích, které podle jeho slov „vyvolává nepříjemný a trvalý pocit strachu. Prvním krokem je násilí vnitřně nepřijmout, neočekávat ho, bránit se, nerezignovat, neztotožnit se s ním. Odmítat ho jako nebezpečné, destruktivní. Cizí, život ohrožující! Fatálně.“ Poslední příspěvek na facebookové stránce je z 17. dubna 2022.

V roce 2018 se Juraj C. účastnil také několika veřejných shromáždění po vraždě Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Veřejně dostupné fotky zachycují Juraje C., když na začátku března mluvil k lidem shromážděným kolem pietního místa na Levickém náměstí. V dalších dnech se zúčastnildalších levických protestů Za slušné Slovensko.

Podpora domobranecké skupiny

Na začátku roku 2016 útočník vyslovil podporu někdejší polovojenské skupině Slovenští branci (slovensky Slovenskí Branci). Ta se před svým rozpuštěním v roce 2022 vyjadřovala proti Evropské unii, migrantům, nebo Západu. Šéf skupiny také absolvoval vojenský výcvik v Rusku. Na informaci upozornil maďarský investigativní novinář Szabolcs Panyi.

Slovenská vláda údajné sympatie Juraje C. ke skupině Slovenští branci ale vyvrací. Ministr obrany Robert Kaliňák na tiskové konferenci slovenské vlády 16. května uvedl (video, čas 45:26), že na setkání Slovenských branců Juraj C. přišel přednést báseň a přesvědčit skupinu, aby přestali používat zbraně. Podle Kaliňáka mělo následně mezi Jurajem C. a Slovenskými branci dojít k „hádce, rozkolu názorů“ (čas 45:51).

Podle zjištění týdeníku Respekt Juraj C. skutečně Slovenským brancům recitoval báseň. Údajnou výzvu ke složení zbraní, spor mezi ním a branci, či naopak jeho následnou spolupráci s nimi žádné další zdroje nepotvrzují. Podle facebookového příspěvku Slovenských branců se Juraj C. v lednu 2016 zúčastnil jejich akce v Trnavě a skupinu údajně vyzdvihl slovy: „Do Evropy, které jsme trvalou součástí, přicházejí statisíce migrantů. Slovenští branci se nepřipravují k boji, ale k obraně. Když vám kdokoli řekne, že se připravují na válku, nevěřte jim. Jejich prvořadým úkolem je ochrana obyvatel, země, tradice, kultury – jsou to vlastenci. Já těm mladým chlapcům a dívkám věřím a vyjadřuji jim veřejnou podporu.“ Jakékoliv další interakce Juraje C. se Slovenskými branci dostupné zdroje nezmiňují.

Nedávné aktivity Juraje C.

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok na tiskové konferenci den po útoku na Roberta Fica řekl, že útočníkův čin byl politicky motivovaný. Šutaj Eštok dále ale vyvrátil, že by Juraj C. byl členem nějakého politického uskupení. Konkrétně uvedl, že „podezřelý není členem žádné radikalizované politické skupiny – ani pravicové, ani levicové“.

Podle Šutaje Eštoka se Juraj C. také účastnil protivládních demonstrací. To dokazuje útočníkova účast na demonstraci proti vládě v Dolné Krupé 24. dubna. Na záznamu z akce je slyšet, jak Juraj C. volá směrem k vládním představitelům „zrádci“„kolaboranti“ a následně skanduje Ať žije Ukrajina“ či „dost bylo Fica“ (video, čas 0:05). V ruce drží ceduli s vyobrazeným kompasem, který naznačuje, že na západě je mír a prosperita, zatímco na východě je válka a chudoba. Hrstka ostatních protestujících drží vlajku Evropské unie a jiné transparenty, například s nápisem „ruky preč od RTVS.“ Uživatelé sociálních sítí muže identifikovali také na protivládní demonstraci 7. února v Bratislavě.

Závěr

Existuje mnoho nepodložených tvrzení a teorií, které se o identitě a politických aktivitách pachatele šíří. Podle informací slovenského ministerstva vnitra ale obviněným je slovenský občan Juraj C.

Mužovy veřejně projevované politické postoje se v průběhu let měnily. Před rokem 2016 mj. vyjádřil sympatie k programu neonacistické strany Kotlebovci a poté podpořil polovojenskou skupinu Slovenské branci. Ve svých vyjádřeních oceňoval iniciativu občanů, kteří vezmou odpovědnost za stav státu do vlastních rukou, později se však Juraj C. začal vyjadřovat jiným způsobem. Založil Hnutí proti násilí a proti jakémukoliv druhu násilí sám vystupoval. V poslední době kritizoval kroky vlády Roberta Fica a účastnil se protestů proti vládě.

V rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook jsme označili příspěvky, které mylně identifikují útočníkovu národnost nebo nepravdivě informují o jeho veřejných politických aktivitách.