Jágrovo útočné vyjádření o kauze Hudáček je smyšlené

Na sociálních sítích se šíří příspěvek obsahující údajnou citaci Jaromíra Jágra z jeho facebooku, kde majitel kladenského klubu útočí např. na média či neziskové organizace. Ty jej údajně donutily odmítnout služby brankáře Júliuse Hudáčka, který po vypuknutí války na Ukrajině odešel do ruské KHL. Ve skutečnosti se ale Jágr ke kontroverznímu dvoudennímu kladenskému angažmá slovenského brankáře na Facebooku dosud nevyjádřil a zmíněná citace je smyšlená. Ani v jiných vyjádřeních pro média Jágr tímto způsobem nemluvil.

Meta fact-check 12. ledna 2024

Kauza Hudáček

Július Hudáček je slovenský hokejový brankář, jenž strávil minulou sezonu v ruské lize KHL, kam se vrátil v září 2022, a to navzdory pokračující ruské agresi na Ukrajině. V lednu 2024 přestoupil do klubu HC Rytíři Kladno. Hokejový tým v čele s hrajícím majitelem Jaromírem Jágrem si za Hudáčkovo angažmá vysloužili četnou kritiku od sportovních novinářůfanoušků, a to právě kvůli předchozímu působení hokejisty. Tým v reakci na kritiku spolupráci po dvou dnech ukončil. Informoval o tom na svém webu, kde publikoval velmi stručné vyjádření. Hudáček následně podepsal smlouvu s německým Frankfurtem.

Falešný příspěvek

Facebookový příspěvek, který působí jako Jágrovo vyjádření na sociální síti, útočí např. na média či neziskové organizace. Jejich údajným tlakem na sponzory klubu, a tím i na Jaromíra Jágra, prý bylo vynuceno ukončení spolupráce s Hudáčkem, ačkoliv sám Jágr s krokem nesouhlasí. Jágr podle příspěvku dále tvrdí, že se Hudáček neprovinil více než kritici jeho angažmá v Kladně, mezi nimi i bývalý hokejista Dominik Hašek.

Zdroj: Facebook

 

Příspěvek se snaží napodobovat způsob, jakým Jágr se svými fanoušky komunikuje, obsahuje ale na první pohled nezvyklé množství vulgarit a pravopisných chyb. Zvláštní je i použití uvozovek, a to navzdory tomu, že se snaží působit jako autentický příspěvek Jágra, nikoliv jen jako jeho citace.

Profilová fotografie viditelná u údajného Jágrova textu zjevně pochází z jeho facebooku. Na jiných sociálních sítích ji totiž hokejista nepoužívá. Dokonce i počet sledujících odpovídá číslům na skutečném facebookovém profilu Jaromíra Jágra.

 

Podíváme-li se ale na Jágrův facebookový profil, uvidíme, že poslední příspěvek zveřejnil v polovině prosince a týkal se předvánočních slev na produkty jeho značky JJ68. Ke kauze, která vznikla až v lednu letošního roku, se tak na Facebooku zatím nijak nevyjádřil.

Jágrova slova v médiích

Jágra se novináři na okolnosti kauzy dotazovali opakovaně, a to jak v průběhu Hudáčkova dvoudenního působení v Kladně, tak i po jeho odchodu. Majitel kladenského klubu často reagoval zjevně podrážděně. Například bulvárnímu deníku Blesk na dotaz, zda mu Hudáčkova minulost nevadí, odpověděl: „Myslíš, že mám čas číst noviny? Myslíš, že mám čas na sociální sítě?“ Na další dotazy týkající se Hudáčkova angažmá na Kladně měl jen vyhýbavé odpovědi: „Já taky nechodím k tobě domů, abych se ptal tvý manželky!“ nebo „Nemáš respekt, protože jinak by ses mě na to, ku*va, neptal!“

Když pak klub spolupráci s Hudáčkem ukončil a ten odešel do německého Frankfurtu, Jágr novinářům řekl: „Oficiální vyjádření jsme vydali a nemyslím, že je potřeba na něm něco měnit, něco vytahovat, něco zvětšovat nebo zmenšovat. My jsme to vysvětlili, což je myslím dostačující pro všechny.“

Později ale zveřejnil příběh na svém Instagramu, který následně smazal. V něm sdílel ironickou koláž s pochvalným vyjádřením Hudáčkova nového týmu, fotkami novinářů, kteří ho v kauze kritizovali a postavami ze sovětského animovaného seriálu „Jen počkej, zajíci!“. Koláž byla doplněna textem v ruštině, který říkal: „Jen počkej, Davide!“, a reagoval tak na vyjádření trenéra frankfurtského týmu Davida Fritzmeiera.

Závěr

Jaromír Jágr tedy byl, soudě dle jeho reakcí, s vývojem situace kolem hokejisty Hudáčka evidentně nespokojen. Nic to ale nemění na tom, že ověřovaný příspěvek obsahuje zcela smyšlené vyjádření, které Jágr na svém facebooku ani nikde jinde nezveřejnil. V rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook jsme proto příspěvek označili jako nepravdivý. Stejně jsme označili také další příspěvky s Jágrovou falešnou citací.