Jak fungují mRNA vakcíny

Populární video z online kanálu kla.tv varuje před vedlejšími účinky vakcíny proti covidu-19. Je ovšem postaveno na nepravdivých tvrzeních o změnách lidské DNA a na nesouvisejících slovech Billa Gatese.

Meta fact-check 8. prosince 2020

Ověřované video pochází z německého online televizního kanálu kla.tv a upozorňuje na rizika, která jsou údajně spojena s vyvíjenými vakcínami proti covidu-19. Mj. se odkazuje na slova Billa Gatese o vedlejších účincích, zároveň pak tvrdí, že připravované vakcíny mění lidskou DNA.

Vezměme to chronologicky: V úvodu videa se hovoří o 750 milionech eur, kterými se německá vláda v květnu skutečně rozhodla podpořit vývoj vakcín proti covidu-19. Vláda ve svém koncepčním dokumentu z června 2020 jako předpokládaný konec pandemie covidu-19 označila (str. 14) moment, „kdy tu bude vakcína dostupná pro obyvatelstvo“.

Co řekl Bill Gates

Moderátorka následně cituje Billa Gatese, který měl hovořit o 700 tisících případů nežádoucích účinků vakcíny proti covidu-19. Bill Gates číslo 700 tisíc zmínil v dubnu 2020 v rozhovoru pro televizi CNBC, kde popisoval, jak zásadní bude rozhodnutí o vakcíně pro světovou populaci. Konkrétně Gates uvedl (čas 12:12): „Pokud budou vedlejší efekty u jednoho z deseti tisíc, je to daleko více, 700 tisíc lidí, kteří budou trpět. Porozumět bezpečnosti napříč všemi věkovými skupinami, těhotnými, muži, ženami, podvyživenými, s existujícími komorbiditami je velmi, velmi těžké. A to samotné rozhodnutí – ok, pojďme dát vakcínu celému světu – bude muset být za účasti států, protože tady bude určité riziko a potřeba zajištění, než se to rozhodne.“ (překlad Demagog.cz)

Bill Gates tedy mluvil o situaci, kdy je negativně zasažen 1 z 10 tisíc lidí a globálně 700 tisíc. Dané číslo pak použil pro demonstraci závažnosti rozhodnutí o plošném očkování světové populace, kterou dnes OSN odhaduje na 7,8 miliard. Pokud by skutečně měl být negativně postižen 1 z 10 tisíc Němců, jednalo by se celkem o přibližně 8 380 lidí (v ČR cca 1 070).

Gates zde zároveň neposkytoval odhad skutečného počtu případů vedlejších účinků vakcinace, pouze poukazoval na nutnost zajistit její bezpečnost. Podobná tvrzení o slovech Billa Gatese již dříve ověřovaly agentury AP či AFP.

Vakcíny a Narkolepsie 

Video se bezprostředně po čísle 700 tisíc zmiňuje o vakcíně proti prasečí chřipce, která má způsobovat narkolepsii (poruchu regulace cyklů spánku a bdění). Není uvedeno, jakou má souvislost s vakcínou proti covidu-19, divák si však stěží odnese jiný závěr, než že takové vedlejší účinky autoři očekávají i od připravovaných vakcín proti koronaviru. Dodejme, že se nám nepodařilo dohledat žádný zdroj, který by jakkoli potvrzoval obavy z narkolepsie u těchto vakcín.

Vztah mezi vakcínou proti prasečí chřipce a zvýšeným počtem případů narkolepsie ovšem není smyšlený. Jak upozorňuje Státní ústav pro kontrolu léčiv, ve Finsku a Švédsku byl zjištěn zvýšený počet případů nemoci u dětí a mladistvých, kteří byli očkováni vakcínou Pandemrix mezi lety 2009 a 2010. Evropská léková agentura proto doporučila omezit používání pandemické chřipkové vakcíny Pandemrix u osob do 20 let věku, byť zároveň uvedla, že celkový poměr přínosů a negativ vakcíny zůstává pozitivní. Zvýšené riziko narkolepsie u dětí a mladistvých mělo podle studií z Finska a Švédska odpovídat přibližně 3–7 případům na 100 000 očkovaných.

Od roku 2010 byl vztah mezi vakcínou Pandemrix a narkolepsií předmětem mnoha studií; mechanismus spouštějící autoimunitní reakci, ale ani příčinná souvislost mezi vakcínou a onemocněním zatím nebyly zcela objasněny. Případ je zmiňován i v odborných diskusích o vakcínách proti covidu-19. Vedlejší účinky vakcín jsou skutečným rizikem, ovšem naznačovat dnes bez jakýchkoli zdrojů vztah mezi vakcínami proti covidu-19 a narkolepsií je čirá spekulace.

Vakcíny a DNA

Největší část videa se věnuje tvrzení, že vakcíny proti covidu-19 mají způsobovat změny DNA očkovaného člověka. Toto tvrzení doplňují vyjádření dvou německých lékařů, podle nichž plánují farmaceutické firmy měnit DNA lidí pomocí tzv. mRNA vakcín.

Doktor Hoeckertz konkrétně uvádí, že cílem farmaceutických společností Curevac a BionTech je „přivést volnou mRNA, tzn. volný genetický materiál, přímo do našich buněk, kde bude k dispozici k přečtení. Toto znamená zcela jasně genetickou přeměnu lidstva. Hlavně vůbec nevíme, jestli se ten genetický materiál usadí v zárodečných buňkách, např. ve vajíčkách žen nebo v buňkách spermií mužů, a tím se stane dědičným.”

Předešleme, že nerozporujeme odbornost obou zmíněných lékařů. K tématu covid-19 však oba dva v průběhu roku 2020 opakovaně šířili nepravdivé informace, např. že virus není nebezpečnější než chřipka, že nezpůsobuje úmrtí s ním spojovaná, nebo že se ani nerozšířil z čínského Wuhanu. Jejich tvrzení o změnách lidské DNA bohužel můžeme zařadit na tento seznam.

mRNA vakcíny jsou poměrně novým typem vakcín, vyznačují se zejména tím, že se na rozdíl od jiných typů očkování do těla nedostává oslabená verze viru, ale pouze molekula mRNA, která způsobuje, že buňky naočkovaného člověka začnou vytvářet tzv. proteinové výběžky viru SARS-CoV-2 i bez přítomnosti viru samotného, a tedy bez rizika onemocnění covidem-19.

Při očkování mRNA vakcínou se tak do těla dostane část genetické informace viru, která imunitnímu systému dá impuls k tomu, aby začal vytvářet protilátky proti onemocnění, které daný virus způsobuje. „Vaše imunitní buňky pak rozpoznají virový protein a vytvoří proti němu imunitní reakci, především výrobou protilátek, které ten virový protein poznají,” uvedl pro agenturu AP Brent R. Stockwell, profesor z Kolumbijské univerzity. Byť mRNA vzbuzují obavy ohledně délky a míry ochrany či vedlejších účinků, změna DNA není jednou z nich.

Farmaceutické společnosti Curevac a BionTech pak opravdu mRNA vakcíny proti covidu-19 vyvíjejí. Není však pravdou, že by v důsledku očkování mRNA vakcínou mohlo dojít ke změně lidské DNA. Pro změnu DNA by bylo nutné cizí genetickou informaci zavést do jádra buňky, k tomu ale při očkování nedochází. „(mRNA vakcína) Nemůže změnit vaši genetickou výbavu. RNA přežívá v buňkách jen poměrně krátce, v řádu několika hodin. v praxi tak jen dáte buňce recept a ta pár hodin vytváří protein,” uvedl pro agenturu AP Dan Culver, pneumolog z kliniky v Clevelandu.

Kromě agentur Reuters a AP se tímto nepravdivým tvrzením zabývaly také fact-checkingové organizace Poynter či Full Fact.

Jelikož se valná většina videa věnuje obsahu, který je postavený na nepravdivých základech, v rámci naší spolupráce se společností Facebook jsme video označili jako nepravdivé.

Abychom mohli měřit návštěvnost webu, potřebujeme Váš souhlas se zpracováním osobních údajů prostřednictvím cookies. Více o zpracování osobních údajů