Jak prezident neplní své předvolební závazky

Publikováno 11. března 2015

Předloni Miloš Zeman ve volební kampani sliboval řadu konkrétních kroků, které učiní, pokud bude zvolen. Jeho oficiální program ovšem nezahrnoval prakticky žádné faktické závazky. Po volbách navíc úplně zmizel z webu a je dohledatelný jen v internetovém archivu. Demagog.CZ proto analyzoval jeho sliby vybrané z 19 televizních, rozhlasových a novinových debat. Dodržuje je?

Předloni Miloš Zeman ve volební kampani sliboval řadu konkrétních kroků, které učiní, pokud bude zvolen. Jeho oficiální program ovšem nezahrnoval prakticky žádné faktické závazky. Po volbách navíc úplně zmizel z webu a je dohledatelný jen v internetovém archivu. Demagog.CZ proto analyzoval jeho sliby vybrané z 19 televizních, rozhlasových a novinových debat. Dodržuje je?

Zemanovci na hrad

Problém v naplňování svých závazků má prezident zejména v personálních otázkách. Sliboval, že si vezme na Hrad jen tajemníka a řidiče. Ve skutečnosti si ale s sebou přivedl povícero lidí spjatých se Stranou práv občanů a svou osobní kampaní. Zavázal se také, že nebude mít žádné poradce, ačkoliv jich dnes má dokonce čtrnáct.

Svoje sliby Zeman porušil i ve jmenování členů bankovní rady ČNB. Ty nyní oproti předvolebnímu vyjádření o konzultacích s odborníky podmiňuje nesouhlasem kandidátů s další devalvací koruny.

Nadto slíbil, že nebude měnit zvyk "automatického" jmenování premiérem navržených velvyslanců. To však porušil ještě v prvním roce úřadu, když dlouho blokoval nové ambasadory. Údajně proto, že měl několik vlastních kandidátů na posty.

Prezident uši nesklápí

Kritizuji své oponenty, jestliže se prokáže, že jsou nedostatečně informováni. A když mě oni prokáží totéž, tak pokorně sklopím uši,“ dokazoval svou mravní zásadovost Miloš Zeman před dvěma lety. Bohužel, poslední dění okolo Peroutkova „Hitlera, gentlemana“ ukázalo, že se se sklápěním uší prezident rozhodně neunáhluje.

I Demagog.cz upozornil na nepravdu ohledně neexistujícího článku, avšak Zeman ji odmítl uznat. Jeho mluvčí naopak vzkázal, že „v tuto chvíli nepředpokládá, že by měla zaznít nějaká omluva“ a vyzval "útočníky na prezidenta" ke zklidňování emocí.

Novoroční projev

Miloš Zeman předloni rovněž přislíbil změnu novoročních projevů.

Měly by v nich být jmenovány zásluhy zásluhy lidí třeba v umění nebo sportu. Prezident by měl říkat těm, kdo pro společnost opravdu pracují, aby se nenechali otrávit, a těm, kdo na společnosti jenom parazitují, by měl říkat, neotravujte,“ přál si tehdy. Jakmile však přišel do úřadu, zdůrazňoval každoročně zejména své kroky a politické agendy.

Splněné kroky

Mnoho dalších předsevzetí z předvolebních debat prezident naopak splnil. Do čela Ústavního soudu jmenoval Pavla Rychetského, s nímž následně konzultoval další soudce. Pokud mu ústavní soudce Senát neschválil, přišel rovněž s dalším kandidátem.

Zeman také navštěvuje jednání Sněmovny i vlády a projíždí jednotlivé kraje. S premiéry řeší, zda jsou ministři odborníky, nevyhlásil amnestii a před vety zákonů preferoval preventivní akce. Zároveň vyměnil ochranku a ze symbolických kroků na Hradě například vlaje vlajka EU.

Kandidát Zeman vs. prezident Zeman

Bohužel, celkově tedy prezident Miloš Zeman vykonává svůj úřad značně odlišně od toho, co sliboval kandidát Miloš Zeman. Kandidát Zeman by zřejmě nynějšímu prezidentu Zemanovi musel ostře zkritizovat zejména personální politiku, neuznávání pravdy oponentům a novoroční projevy.

Brzy přineseme kompletní analýzu 36 předvolebních slibů Miloše Zemana rozdělěných do kategorií porušené, průběžně plněné, splněné, nerealizované a nesplnitelné. Včetně úplných odůvodnění se můžete těšit na více než 25 stran textu.Michal Zeman, analytik Demagog.CZ