Jen sypte!

“České zdravotnictví je pořád z nejlepších v Evropě,” tvrdil nedávno v debatě současný ministr zdravotnictví Leoš Heger. Kdo si to myslí, ať zvedne ruku! V debatě se Zuzanou Roithovou u Václava Moravce se svou tezi snažil obhájit. Jak si vedli dle Demagog.CZ?

“České zdravotnictví je pořád z nejlepších v Evropě,” tvrdil nedávno v debatě současný ministr zdravotnictví Leoš Heger. Kdo si to myslí, ať zvedne ruku! V debatě se Zuzanou Roithovou u Václava Moravce se svou tezi snažil obhájit. Jak si vedli dle Demagog.CZ?

Škrtání, krácení rozpočtů, rušení nemocničních zařízení, rušení lůžek atp. To vše se děje českému zdravotnictví. Tento týden proletěla internetem zpráva o tom, že nemocnice často odmítají pacienty záchranné zdravotní služby, kvůli nízké kapacitě. Dle statistiky jedné ze záchranek je to až dvacet odmítnutých pacientů měsíčně. Přitom jde o případy v akutním, život ohrožujícím stavu. Některé pacienty přijala až pátá nemocnice, kterou záchranka oslovila (zdroj).

Ministr Heger (TOP 09) však tvrdí, že peníze ve zdravotnictví jsou, sice ne tolik, kolik by si přál, ale i přes to je dostupnost naší zdravotní péče v Evropě v lepší polovině. Ačkoli dle Hegera systém zdravotnictví od roku 2000 do roku 2010 vzrostl téměř o 100 % (pokud jde o náklady a to, co je vybráno z pojistného), resort utrpěl velkou ránu kvůli ekonomické krizi 2009.

Zuzana Roithová (KDU-ČSL) si však myslí něco jiného. V nedělních Otázkách Václava Moravce uvedla, že “V porovnání s jinými zeměmi Česká republika se drží docela skromně, pokud jde o výdaje na zdravotnictví.” Sice stojíme v čele postkomunistických zemí (se 7,3 %), ale vzhledem k dostupnosti péče, kvalitě, která je vyšší než těch postkomunistických zemí, Bulharsko, Rumunsko a tak dále, nemůžeme srovnávat, tak pořád tedy ty výdaje jsou relativně nízké. To vysvětluje Roithová tím, že nerostou už od roku 2007 náklady na léky. Nicméně tento výrok je nepravdivý, protože každý rok se náklady zvyšují.

Zavádějící je její tvrzení, že “máme od roku 2007 pořád těch necelých 35 miliard a nerostou ani výdaje na léky na recept i ty, co jsou mimo recept.” Demagog.CZ totiž zjistil, že se tržby lékáren od roku 2007 od zdravotních pojišťoven za léčiva (tedy za léčiva na recept) pohybovaly (s výjimkou roku 2009, kdy tržby překročily zmiňovaných 35 miliard o 185,429 milionů korun) pod hranicí 35 miliard Kč. Tržby lékáren za volně prodejná léčiva (tedy léky "mimo recept") v letech 2007-2009 rostly.” S ohledem na skutečnost, že tržby lékáren za léky na recept v roce 2010 překročily hranici 35 miliard, kterou zmiňuje Zuzana Roithová a skutečnost, že tržby za volný prodej v letech 2007-2009 rostly, hodnotíme její výrok jako zavádějící,” vysvětluje analytik Demagoga.

Tak jen ať se sypou, pak to snad už bude za něco stát!

Více o tom, jak naši politici mluví o českém zdravotnictví a ověření výroků z nedělních OVM najdete na Demagog.CZ.