Demagog.cz

Jiří Paroubek se nevrací

Český veřejný prostor v minulých dnech zaplnila zpráva, že se bývalý předseda vlády Jiří Paroubek vrací mezi přítelkyně a přítele, mezi sociální demokraty. O tomto kroku referovala snad téměř všechna média, podle databáze Newton Media se během víkendových dnů psalo o této možné akvizici celkem 126krát. Což sociální demokraty vzhledem k tomu, že se tak stalo během víkendu, kdy strana představila nového volebního lídra a také svůj předvolební program, zas tak úplně extatickým nadšením nenaplnilo.

Komentář 18. června 2017

Český veřejný prostor v minulých dnech zaplnila zpráva, že se bývalý předseda vlády Jiří Paroubek vrací mezi své bývalé přítelkyně a přátele, tedy mezi sociální demokraty. O tomto kroku referovala snad téměř všechna média, podle databáze Newton Media se během víkendových dnů psalo o této možné akvizici celkem 126krát. Což sociální demokraty vzhledem k tomu, že se tak stalo během víkendu, kdy strana představila nového volebního lídra a také svůj předvolební program, zas tak úplně extatickým nadšením nenaplnilo.

Otázce návratu ztraceného člena se nevyhnuli ani volební lídři do podzimního sněmovního klání - tedy ten bývalý a nově nastoupivší. Lubomír Zaorálek byl hostem Partie TV Prima, kde o Jiřím Paroubkovi byla řeč (v pondělí v pořadu Rozstřel na iDNESu pak na adresu Paroubka řekl, že zřejmě nejsou na stejné mentální vlně). O možném návratu mluvil také v Otázkách Václava Moravce premiér Sobotka. Ten uvedl:

„Problém Jiřího Paroubka je ten, že on odešel ze sociální demokracie sám, a ačkoli nebyl žádný tlak, aby z ČSSD odcházel, založil si konkurenční politický subjekt. S tím politickým subjektem neuspěl, to bylo do značné míry fiasko (...) na to stanovy myslí. Když člen ze strany odejde, není politicky aktivní a pak se chce vrátit, je to velmi jednoduchá věc. V okamžiku kdy odejde a je politicky aktivní proti své vlastní bývalé politické straně, tak logicky stanovy kladou přísnější nároky.“

Podívali jsme se tedy na situaci kolem Paroubka blíže. Jiří Paroubek rezignoval na post předsedy ČSSD po květnových volbách v roce 2010, kdy ČSSD sice volby vyhrála, ale nezískala dostatečnou většinu k sestavení vlády. Ze sociální demokracie odešel sám v říjnu 2010. Bohuslav Sobotka jako tehdejší předseda ČSSD jeho odchod označil za nesmyslný. Po odchodu se Jiří Paroubek stal předsedou nově založené strany, Národní socialisté – levice 21. století. V listopadu 2014 oznámil svou rezignaci z čela LEV 21, aby se mohl věnovat rodině a podnikání.

Stanovy ČSSD povolují obnovení dříve zrušeného členství, pokud uchazeč získá nadpoloviční většinu hlasů v místní organizaci ČSSD, kde byl členem ke dni svého vystoupení ze strany. Podle čl. 8, odst. 11., má uchazeč, který v době zrušení svého členství působil v jiné politické straně či byl jejich kandidátem ve volbách, obnovení členství složitější. Musí získat nejen nadpoloviční souhlas místní organizace ČSSD, kde zrušil své členství, ale potřebuje i souhlas okresního výboru a krajského výkonného výboru ČSSD, pod který příslušná místní organizace spadá.

LEV 21 v čele s Jiřím Paroubkem do voleb kandidovala celkem čtyřikrát. Poprvé to byly senátní a krajské volby v říjnu 2012. Do senátních voleb LEV 21 představila 18 kandidátů na senátory (v 18 z 27 volebních obvodů), ani jeden kandidát na pozici neuspěl. V krajských volbách sestavili kandidátku v každém z krajů, nezískali však žádný mandát. Další byly volby do Poslanecké sněmovny, kde LEV 21 znovu postavila kandidátku v každém kraji. Získala však pouze 0,07 % z celkového počtu hlasů, což bylo dokonce méně než zisk Koruny České, tedy monarchistické strany. Sluší se dodat, že Paroubek (zřejmě již v očekávání propadáku) nakonec vůbec nekandidoval.

Foto: David Neff, MAFRA.

V květnu 2014 LEV 21 znovu neuspěli ve volbách do Evropského parlamentu, kdy získali pouze 0,46 %. Poslední volby před rezignací Jiřího Paroubka z čela strany v listopadu 2014 byly senátní volby a volby do zastupitelstev obcí v říjnu 2014. V senátních volbách představili pouze jednoho kandidáta ve Znojmě (v koalici se stranou Moravané), ten ovšem neuspěl ani v prvním kole. Ve volbách do zastupitelstev obcí představili dohromady 274 kandidátů, z nichž 14 bylo zvoleno do místních zastupitelstev.

Návrat Jiřího Paroubka tak na pořadu dne není. Stanovy strany totiž skutečně myslí na situaci, kdy člen strany odejde a pomáhá jiné straně. Paroubek sám sebe pro Lidovky.cz označil za nejúspěšnějšího předsedu strany za 140 let – tedy za celou dobu existence ČSSD. Zda bude mít (nejen) pražská ČSSD zájem vzít zpět člověka, který v posledních měsících poutá pozornost spíše svým cvičením na serveru Playtvak.cz, je otázkou budoucího vývoje. Nicméně je třeba uvést, že návrat Paroubka, který dokázal v roce 2006 vytáhnout stranu z ničeho až na 33% volební výsledek, není hotov, jak na sociálních sítích a také v médiích rezonovalo o víkendu.

Autory dnešního textu jsou Josefína Kurfürstová, Kristýna Šopfová a Jan Tvrdoň.

Líbí se vám naše práce? Podpořte nás!