Kalousek - Sobotka 1:0

Publikováno 11. září 2013

Výsledkem jedna nula na nepravdy skončilo nedělní diskuzní utkání v pořadu Partie mezi prvním místopředsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem a předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou. Vrcholní představitelé obou stran se ve faktech po většinu zápasu obešli bez faulů. Podívejme se blíže na kritické momenty sledovaného politického duelu.

Výsledkem jedna nula na nepravdy skončilo nedělní diskuzní utkání v pořadu Partie mezi prvním místopředsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem a předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou. Vrcholní představitelé obou stran se ve faktech po většinu zápasu obešli bez faulů. Podívejme se blíže na kritické momenty sledovaného politického duelu.

Transparentní účet TOP 09 ?

Jedním z klíčových témat utkání se staly stranické finance. První místopředseda TOP 09 Kalousek byl “zatlačen do defenzivy” v souvislosti s průhledností financování volební kampaně své strany. Na otázku, zda-li bude mít TOPka k volbám transparentní účet, opáčil tím, že: “TOP 09 má transparentní účet na provoz strany od svého založení.” Tento výrok je však dle naší analýzy nepravdivý. TOP 09 byla založena v červnu 2009. Téhož roku také začala poskytovat na svých webových stránkách seznamy donátorů. Až v roce v roce 2011 však začala zveřejňovat každý měsíc výpis z účtu. Tento způsob uveřejňování je dle webových stránek strany údajně “přínosnější a otevřenější” než klasický "transparentní účet".

I když bychom tedy přistoupili na tezi, že zveřejňování výpisů z účtu funguje "přínosněji a otevřeněji" než transparentní účet, TOP 09 tento systém nepoužívá od svého založení. Na jejím webu jsou dostupné výpisy z účtu až od roku 2011.

Zkreslení předsedy Sobotky

Také šéf ČSSD Bohuslav Sobotka ve svých tvrzeních nehrál “zcela čistou hru”. Jako zavádějící analytikové Demagogu.cz označili hned dva výroky předsedy socialistů.

Nejprve se Sobotka “rval” za zachování systému parlamentní demokracie v ČR. Použil však argument stavějící Rusko mezi prezidentské demokracie. V tomto ohledu se však mýlí, neboť v Rusku není striktně oddělena moc zákonodárná (parlament) a moc výkonná (vláda), jak je pro prezidentské režimy typické (např. USA). Existuje zde také odpovědnost vlády vůči parlamentu reprezentovaná i nás typicky hlasováním o důvěře (či nedůvěře) vládě, které absentuje v prezidencialismu. Rusko bývá z hlediska komparativní politologie řazeno mezi poloprezidentské (někdy i autoritativní) režimy.

Předseda sociální demokracie rovněž obhajoval sílu svého mandátu ze známého hlasování Ústředního výkonného výboru ČSSD, kde údajně došlo ke střetu mezi “prozemanovskými” a “prosobotkovými” členy strany. Šéf ČSSD tvrdil, že hlasování zúčastnilo více než 160 členů ÚVV. V této konkrétní volbě se jich však vyjádřilo pouze 151 (z celkového počtu 194). Zde tedy Sobotka své “legitimitě” mírně přidal.

Co se nenašlo

V diskuzi došlo také na program. Miroslav Kalousek se snažil rozcupovat návrh sociálních demokratů zavést tzv. registrační pokladny tvrzením, že: “Nikde na světě není ..., tam, kde byly ty registrační zavedeny, nikde není prokázáno, že by způsobily zvýšení výběru DPH.” Tento výrok se nám však ověřit nepodařilo.

Bohuslav Sobotka zase deklaroval, že sociální demokracii nikdy nesponzoroval Zdeněk Bakala. To sice může být pravda, ale vzhledem k tomu, že kompletní informace o všech sponzorech ČSSD nelze z veřejně dostupných zdrojů dohledat, můžeme o tomto výroku opět pouze spekulovat.

Závěr ale přece jen musí zůstat optimistický. Sobotka i Kalousek v 51. minutách diskuzního pořadu Partie pronesli celkem 31 faktických výroků, ze kterých bylo 26 pravdivých. Gratulujeme a věříme, že i další zápasy budou podobně čistou hrou.