Kalouskova kritika Andreje Babiše terčem manipulace
Meta fact-check 16. ledna 2023
Upravený tweet naznačuje, že Miroslav Kalousek nazývá prezidentského kandidáta Petra Pavla zbabělcem a agentem komunistické Státní bezpečnosti (StB). Tweet, který Kalousek zveřejnil v listopadu 2022, ale ve skutečnosti obsahuje odkaz na článek Echo24, ve kterém se autor věnuje rozhodnutí Babiše nepřijímat pozvání na debaty s ostatními prezidentskými kandidáty, a to minimálně do konce roku 2022. Bývalý předseda TOP09 tak slovy „zbabělec“, který „jako zbabělec udával“, poukazoval na Andreje Babiše, nikoli Petra Pavla, o kterém v tweetu ani článku není žádná zmínka.
Čisté lustrační osvědčení Petra Pavla
Odkaz na článek, který najdeme ve skutečném tweetu Miroslava Kalouska, je v upravené verzi nahrazen koláží dvou fotek Pavla v uniformě a jeho krycím jménem, které měl údajně používat jako agent StB. Petr Pavel ale s StB nikdy nespolupracoval, což dokládá jeho čisté lustrační osvědčení z roku 1992.
Krycí jméno Pávek, které je k němu v evidenci přiřazeno, mu bylo přiděleno zároveň s nástupem na postgraduální studium (tzv. zpravodajský kurz) v roce 1988. Podle Pavla Beneše, který kurz absolvoval společně s Petrem Pavlem, měli krycí jméno všichni účastníci zpravodajského kurzu.
Po studiu, které ukončil po změně režimu v roce 1991, nastoupil Petr Pavel na Generální štáb. Zde vykonával funkci vedoucího staršího důstojníka „odboru řízení vojenských úřadů v zahraničí“. Odtud pokračoval v roce 1993 na Velvyslanectví ČR v Belgii, kde pracoval jako vojenský diplomat. V roce 1995 se pak stal asistentem ředitele Vojenského zpravodajství.
Kalouskův postoj k oběma kandidátům
Miroslav Kalousek je kritický k oběma vítězům prvního kola prezidentské volby. V červenci 2022 oba nazval „prominentními spratky z té či oné prominentní bolševické rodiny“ v souvislosti s průzkumy, které je stavěly do čela boje o Hrad. Už tehdy ale uvedl, že by mezi nimi raději volil bývalého náčelníka Generálního štábu, což potvrdil i po oznámení výsledků prvního kola.
Závěrem doplňme, že Miroslav Kalousek v ověřovaném tweetu zmiňoval, že Andrej Babiš „udával“. Tím zjevně poukazuje na to, že se Babiš v roce 1980 podle dokumentů slovenského Ústavu paměti národa (ÚPN) stal důvěrníkem StB a později také agentem pod krycím jménem „Bureš“.
Předseda hnutí ANO na zmíněný slovenský ústav podal v lednu 2012 žalobu s tím, že je v dokumentech StB evidován jako její agent neoprávněně. Okresní soud a následně i vyšší soudy jeho stížnosti vyhověly, ale ÚPN poté podal stížnost Ústavnímu soudu, který rozhodl o zrušení předchozích rozsudků. Krajský soud následně rozhodl v Babišův neprospěch, následné dovolání zamítl i Nejvyšší soud. Ústavní soud poté případ opět kvůli procesnímu pochybení vrátil Krajskému soudu, který v červnu 2022 Babišovu žalobu zamítl s tím, že žalovanou stranou nemá být ÚPN, ale slovenské ministerstvo vnitra.
Dle dosavadních rozhodnutí slovenské justice tak stále platí, že Andrej Babiš je oprávněně evidován jako agent StB.
Závěr
Miroslav Kalousek ve svém listopadovém tweetu neobviňoval z udávání, podvádění a krádeží Petra Pavla, ale Andreje Babiše. Stejně tak Kalousek nesdílel fotomontáž obviňující Pavla ze spolupráce s StB, ale odkaz na článek o Andreji Babišovi. Petr Pavel s StB nespolupracoval, což dokládá jeho lustrační osvědčení. Naopak Andrej Babiš je evidován jako agent StB, na což také Miroslav Kalousek v původním tweetu poukazoval.
Vzhledem k tomu, že sdílený příspěvek obsahuje vícero nepravdivých tvrzení, označili jsme jeho výskyty v rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook jako nepravdivé.