Karta Rath

Publikováno 12. listopadu 2013

Již těsně před volbami jsme upozorňovali na poměrně masivní přešlap Martina Komárka, kdy nepravdivě obvinil TOP 09 z nečinnosti při prosazování smluv na internetu, ještě se při tom zaklínaje gentlemanstvím. V jednom ze svých prvních televizních vystoupení v roli čerstvě zvoleného zástupce lidu se sice z této chyby poučil, nyní mu ovšem unikají názorové postoje vlastních spolustraníků.

Hned na začátku pondělního Hyde Parku, kde byl hostem právě nově zvolený poslanec, totiž přišla řeč na blížící odchod Davida Ratha z cely předběžného zadržení a možný dopad jeho ranějšího propuštění na předvolební kampaň. Komárek, který veřejně odsuzuje podmínky již pověstné „novodobé tortury“ – situaci českých vazeb dokonce věnoval svůj rozlučkový komentář pro Idnes – prohlásil, že jeho hnutí by v kampani „kartu Rath“ nevytáhlo; poukazuje přitom na to, že doposud se k této kauze ANO zdrželo komentářů. Nu, posuďte sami:

Otec zakladatel, Andrej Babiš, si v bonmotech nezadá s hlavou státu. „
Jediný rozdíl mezi Rathem a některými dalšími politiky je ten, že Ratha chytili,“ prohlásil například pro Eurozprávy. Přisadil si pak na svém blogu, když vyzval sociální demokracii, nechť se zamyslí nad tím, „jestli jí v rámci jejího boje za `kulturu v politice´ není hloupé vybírat státní příspěvek na poslance Ratha, od kterého se (zřejmě asi také v rámci boje za kulturu v politice) strana tak hrdinně distancovala.“

Kabaret ovšem teprve začíná. Milan Hulík (seznamte se) srší vtipem hodným televizních estrád rovněž skrze svůj blog. Na adresu vězněného exposlance například prohlásil, že „
sice zazářil svým krabicovým vínem, ale jeho litoměřická indispozice jej z tvrdé konkurence bavičů vyřadila.“ Pokud se vám takový výroky na adresu stále ještě nevinného člověka zdají poněkud příkré, pak vězte, že pocházejí od stranického garanta programové sekce právo a spravedlnost (sic!).

Petr Havlíček, předseda hnutí pro Pardubický kraj, se pak raději ani o humor nepokouší a rovnou přechází k osvědčeným urážkám: „
To by nedokázal ani Rath. Podívejte se na něj, jak to všechno zbabral, břídil jeden, už si ani neškrtne,“ prohlásil, kde jinde než na svém blogu.

Jako jedna z mála pak soucit s Rathem vyjádřila místopředsedkyně strany Jourová, která má sama za sebou osobní zkušenost s pobytem za mřížemi.

Martin Komárek tak na jednu stranu mluví o polidšťování českých vazeb, a zároveň sedí v jedněch lavicích s lidmi, kteří si za poslední takřka rok neváhali do vazebně vězněného člověka několikrát nemístně kopnout. Ať už se jednalo o úmyslnou lež či neznalost, vykresluje tato epizoda vnitřní rozpory ANO ve své nahotě. A můžeme se ptát, jak dlouho tito lidé, kteří o sobě navzájem vlastně nic nevědí a společně toho sdílí velmi málo, zůstanou v jednom poslaneckém šiku.