Kauza Rath a pravdy pravdoucí

Publikováno 29. května 2012

Věcnost, fakta a žádná nepravda. I tak by se dala vystihnout nedělní diskuze v Otázkách Václava Moravce, jejímiž hosty byli ministr vnitra Jan Kubice a jeho stínový protějšek Jeroným Tejc.

Bývá zvykem, že v každé relaci odhalíme alespoň jednu nepravdu nebo zavádění. Ne tak tuto neděli. I přes drobné slovní přestřelky a úhybné manévry lze celou diskuzi hodnotit jako poměrně věcnou, střízlivou a podle analýzy Demagogu také pravdivou. Jedná se přitom, za čtyři měsíce fungování webu, o zcela první relaci, kde se žádný z politiků ani jednou nesnažil klamat či zavádět diváka. Otevíracím tématem nedělních Otázek byla kauza Davida Ratha, a potažmo tedy i boj s korupcí.

Dvojité standardy?
Jeroným Tejc v souvislosti s možnou účelovou podjatostí celého Rathova případu poukázal na zakázku ProMoPro, jenž byla předražena o několik stovek milionů korun, přičemž Alexandr Vondra, nesoucí přímou odpovědnost, nebyl obviněn a jeho vzetí do vazby bylo zamítnuto, stejně jako případná domovní prohlídka. Tyto údaje jsou dle analytiků Demagogu pravdivé. Na rozdíl od Ratha však Vondra nebyl přistižen přímo při přebírání úplatku. Nakolik bylo ale dopadení Davida Ratha účelové a politicky podmíněné, již nespadá do oblasti našeho ověřování.

Na přetřes přišly také případy, které měl pod svým patronátem Jan Kubice jakožto ředitel ÚOOZ (Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu), a které vyšuměly takřka doztracena. Kubice se hájil tím, že v době, kdy jeho útvar vyšetřoval nejzávažnější případy (Mrázek, etc.), byli členové jeho týmu v médiích obviněni státním zástupcem Omelkou z padělání cestovních dokladů, což údajně zdiskreditovalo celý vyšetřovací tým. Nepodařilo se nám však najít záznam, který by toto vyjádření potvrzoval

V další části pořadu se diskuze stočila k otázce plnění vládních slibů a dodržování programového prohlášení vlády. Na první pohled mlživá a velmi diplomatická reakce Jana Kubiceho: „ všechny ty věci nějakým způsobem pokračují a jsou řešeny“, posléze nabyla v konkrétních položkách pravdivých hodnot. Pravdou tedy je, že prezident podepsal novelu trestního řádu, která umožňuje upuštění od potrestání spolupracujícího obviněného a také, že policie využívá elektronický systém trestního řízení, který má za cíl zabezpečit a zefektivnit sdílení informací.

Věcné politické diskuse bez nepravdivých a zavádějících informací – to byl od začátku, ne neskromný, cíl sereveru Demagog. Diskuse mezi Kubicem a Tejcem představuje první pozitivní vlaštovku na cestě za tímto nelehkým úkolem. Doufejme, že se nebude jednat o pouhou anomálii, a že se takovéto bilance stanou standardem. I když by to mělo znamenat, že naši analytici díky tomu přijdou o práci.


Tereza Křepelová, autorka je analytičkou projektu Demagog.CZ