Když Okamura prosazuje vládní zákon. A vláda samotná ne.

Publikováno 24. dubna 2017

Když opoziční poslanec prosazuje vládní návrh zákona. Vládě navzdory…

Realita Poslanecké sněmovny umí zaujmout. Konkrétně na případu vládního zákona o celostátním referendu lze snad i s mírným pobavením sledovat, jak vládní koalice brání tomu, aby se projednával jí předložený zákon. 

Ale popořádku. Strany vládní koalice si do programového prohlášení (.pdf, str. 44) daly bod, že předloží ústavní zákon o celostátním referendu. 


Zdroj: Programové prohlášení vlády Bohuslava Sobotky.

To skutečně vláda učinila. Zákon do sněmovny poslala v červenci 2015, v březnu 2016 se pak začal projednávat. A to dokonce za účasti prezidenta Zemana, který před sněmovnou vystoupil při této příležitosti s projevem na podporu tohoto zákona. První čtení bylo přerušeno a od té doby... se nestalo nic. Znovu již sněmovní vládní většina nezařadila projednávání této věci na pořad schůze.

Ale je tu Tomio Okamura. Tento poslanec jen od začátku roku do dnešního dne navrhl 8krát to, aby se daná věc zařadila a projednala. A dodejme, že opakovaně navrhuje, aby se projednával právě vládní návrh zákona. Proti čemuž opakovaně hlasuje právě vládní koalice. Život je plný paradoxů.

Nejblíže tomu, aby se zákon vůbec projednával, byl Okamura 14. března. Ovšem slovo nejblíže lze použít jen se značně velkou nadsázkou. Získal 48 hlasů a potřeboval jich 77. Z řad vládní koalice podpořilo návrh pouhých 9 členů (5 ČSSD, 4 ANO, 0 KDU-ČSL). 

Na Okamuru je spolehnutí jednak v tom, že přemýšlí o problémech, které nás trápí u nás v České republice, ale také v tom, že během dnešního jednání poslanců znovu načetl svůj návrh. Opět neúspěšně (pikantní je, že se při hlasování zdržel poslanec SPD Jaroslav Holík). Aniž budeme hodnotit, zda je myšlenka celostátního referenda správná (to necháváme na posouzení každého čtenáře), je opravdu zajímavé, že vláda se snaží svůj vlastní zákon neprojednat a tlačí ji k tomu opoziční poslanec. 


Ten tak získává munici pro kritiku neplnění slibů vlády, které popisuje lehce kolovrátkovou replikou. Uvádí:


Co se týče nesplněných vládních slibů - neudělali jste důchodovou reformu, takže důchodci živoří. Nevyřešili jste ani systém exekucí, ani lichvu. Nevyřešili jste podporu rodin s dětmi, takže se nadále mladé pracující rodiny bojí mít více dětí. Zásadně jste také zbyrokratizovali podnikání. Za vaší vlády se zásadně zhoršila bezpečnost, takže po ulicích chodí vojáci a policisté se samopaly. Lidé mají čím dál větší obavy ze zhoršující se dostupnosti zdravotní péče a také výsledky českých školáků se v mezinárodním srovnání zhoršují. Ano, nalijme si čistého vína. Lidem nezbývá po třech letech vlády ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL v jejich peněženkách o nic více, než tomu bylo za předešlé vlády Miroslava Kalouska a ODS.


Tomia Okamuru nepodezíráme z toho, že by se vydal na dráhu factcheckingu, můžeme tedy s radostí avizovat, že se na plnění slibů jako Demagog.cz systematicky zaměříme v souvislosti s koncem volebního období. A to metodicky, neselektivně a zcela fakticky. K výše uvedenému souhrnu pana poslance pak lze dodat jen tolik, že některé z bodů jsme již zpracovávali, a to s větší či menší shodou s tvrzením Tomia Okamury. Jde o zmíněnou bezpečnost nebo výsledky českých školáků.


Autorem dnešního textu je Jan Tvrdoň.


Líbí se vám naše práce? Podpořte nás. Děkujeme!