Volný odmítá roušky na základě studie, která se jejich účinností nezabývá

Lubomír Volný v DVTV obhajoval svůj odmítavý postoj k rouškám, a to studií americké agentury CDC. Volný si studii vykládá tak, že covidem-19 se v ní nakazilo 85 % lidí nosících roušky a pouze 4 % z těch, kteří je nenosili. Je to nesmysl, nakažení i zdraví lidé ve studii nosili roušky stejně často a studie se účinností roušek vůbec nezabývá. Stejná dezinterpretace se však objevuje často, bývalý americký prezident Trump s tímto tvrzením přišel ve stejný den, kdy jej poslanec Volný zveřejnil na Facebooku. Náhoda?

Komentář 17. února 2021

Poslanec Lubomír Volný v pondělí 15. února 2020 poskytl DVTV rozhovor, ve kterém vysvětloval svůj názor na nedávný incident v Poslanecké sněmovně. Tehdy si poslanec Volný šel sednout místopředsedovi Sněmovny Hanzelovi na klín, pošťuchoval se s ostatními a vyhrožoval poslancům, že dostanou „flákanec, jestli sem pudou“. 

V DVTV byl však Lubomír Volný mnohem klidnější, dokonce se ve studiu označil za medvídka. Tématem rozhovoru tak kromě potyčky ve Sněmovně měly být i Volného postoje k protiepidemickým opatřením. Chtěli jsme proto segment rozhovoru, kde Volný popisuje svůj postoj k nošení roušek, podrobit naší analýze, nicméně Martinu Veselovskému s medvídkem došla trpělivost a rozhovor předčasně ukončil. Podívali jsme proto alespoň na jediné Volného tvrzení na toto téma, které navíc používal již dříve:

„Podle CDC lidé nosící roušky mají 85% pravděpodobnost nákazy, odmítači roušek jen necelá 4 % pravděpodobnosti.“

Lubomír Volný se odkazuje na studii (.pdf) vydanou americkou vládní agenturou CDC (Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí) v září 2020. Úvodem je třeba uvést, že cílem této studie není určit efektivitu nošení roušek, nýbrž analyzovat aktivity dvou skupin lidí v časovém období 14 dnů před projevením příznaků covidu-19.

Celkem studie zkoumala 314 lidí, kteří v červenci 2020 měli příznaky onemocnění covid-19 (.pdf, str. 1260). Z tohoto počtu bylo 154 lidí pozitivně testovaných na covid-19 (říkejme jim "nakažení"), 160 lidí mělo výsledek negativní (říkejme jim naopak "zdraví").

Všech účastníků se výzkumníci zeptali, jak se stavěli k nošení roušky 14 dní předtím, než se dostavily příznaky. Ze skupiny nakažených 85 % tvrdilo, že látkovou roušku nosili "často či vždy" (.pdf, str. 1261), naopak 3,9 % nakažených si obličej nechránila. Na stejnou otázku se zeptali skupiny zdravých a čísla vyšla velmi podobně: i tam 88,7 % látkovou roušku nosilo "často či vždy" (.pdf, str. 1261).

Nejde tedy dovodit, že by nošení roušky zvyšovalo pravděpodobnost onemocnění. Pokud je podíl chránících se osob ve skupině nakažených i zdravých obdobný, mnohem spíše to ukazuje na obecný přístup obyvatel k nošení roušek.

Nesprávný výklad dat se rozšířil prostřednictvím příspěvků na Facebooku. Následně studii CDC nesprávně interpretoval moderátor Tucker Carlson na televizní stanici Fox News (video, čas 5:34). Tehdejší americký prezident Donald Trump se na studii rovněž odkazoval (video, čas 23:42), a to i vícekrát.

Špatnou interpretaci dat ze studie CDC v českém prostoru rozšířil server Aeronet (AE News) v říjnu 2020, na svém facebookovém profilu ji sdílel také poslanec Volný.

Lubomír Volný tedy i po čtyřech měsících nesprávně interpretuje výsledky studie CDC – ta se efektivitou nošení roušek vůbec nezabývá, dělat tedy na jejím základě závěry o pravděpodobnosti nákazy u lidí, kteří roušku nosí či nenosí, není možné.

Abychom mohli měřit návštěvnost webu, potřebujeme Váš souhlas se zpracováním osobních údajů prostřednictvím cookies. Více o zpracování osobních údajů