Lživý ruský dabing vkládá Tuckeru Carlsonovi do úst slova, která neřekl

Po facebooku se šíří video, kde má americký novinář Tucker Carlson informovat o plánovaném „strašlivém zločinu proti obyčejným Rusům“. O konspiraci, do které má být zapleten i prezident Biden, ale novinář ve skutečnosti nemluvil. Video, ze kterého záběry pochází, autoři manipulace doplnili ruským „dabingem“, který vůbec neodpovídá reálným Carlsonovým slovům.

Meta fact-check 8. března 2024

Na facebookovém videu s ruským dabingem vystupuje americký konzervativní novinář a komentátor Tucker Carlson, jenž údajně informuje o tajné zprávě od zdrojů z CIA. Má tvrdit, že americký prezident Joe Biden se rozhodl „spáchat strašlivý zločin proti obyčejným Rusům“. Autor facebookového příspěvku dává slova do souvislosti s ruskými prezidentskými volbami, které se uskuteční v polovině března.

Carlson měl Bidena rovněž obvinit z vyvolání války na Ukrajině či vyhození ruského ropovodu Nord Stream do povětří. Na konci videa zaznívá, že k plánovanému „zločinu proti obyčejným Rusům“ má dojít 7. března a vyzývá diváky k dalšímu šíření této informace.

Ruský „dabing“ je lživý

Samotné video, které se nyní šíří s ruskojazyčným „dabingem“, pochází z novinářova pořadu „Ask Tucker“, kde pravidelně odpovídá svým divákům a fanouškům na jejich dotazy. Dokládá to Carlsonovo oblečení i červené pozadí za ním. Konkrétní pasáž je převzata z prosincové odpovědi, kde (v čase 1:04 videa) novinář hovoří o zavražděném Georgi Floydovi a kritizuje jeho kriminální minulost. O ruských volbách ani válce na Ukrajině se přitom nezmiňuje jediným slovem, ruskojazyčná verze Carlsonova projevu je tedy zjevně smyšlená.

Na videu je navíc na první pohled podezřelé to, že původní anglickojazyčná audio stopa je na poměry dabingu nezvykle výrazně zeslabená a pod ruštinou tak není takřka vůbec slyšet. Video tak vytváří dojem, že autoři předabované verze nechtěli, aby diváci původní slova slyšeli.

Tucker Carlson se ve svých pořadech často vyjadřuje kriticky na adresu amerického prezidenta Bidena, o zmíněné konspiraci vyplývající z dokumentů CIA v nich ale nemluvil. Při zadání klíčových slov webové vyhledavače nachází jen jednu shodu, a sice zahraniční fact-check organizace Lead Stories.

Původ dezinformace

Podle informační lišty obsažené ve videu pochází zmanipulované video z ruského telegramového kanálu @T_Karlson_RUS, jenž často sdílí výstupy Tuckera Carlsona, ale také další proruský obsah. Popis kanálu zní: „Investigace, články a videa legendárního amerického novináře s překladem do ruštiny.“

V historii kanálu už video není dohledatelné a lze tak předpokládat, že ho autor smazal. Video se z Telegramu nicméně stihlo rozšířit na další sociální sítě. Kromě Facebooku se objevilo na YouTube či na platformě X (dříve Twitter), kde získalo statisíce shlédnutí.

Závěr

Facebookové video obsahuje ruský dabing, který vůbec neodpovídá slovům Tuckera Carlsona. Plán amerického prezidenta Bidena, který má vést k „strašlivému zločinu proti obyčejným Rusům“ ani „utajované informace od poctivých zaměstnanců CIA“ Carlson nezveřejnil, ruskojazyčný „dabing“ je smyšlený. V rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook jsme proto video označili jako pozměněné.