Mezinárodní iniciativa zpětně označila starší vybavení jako „COVID-19 Test kits“

Na sociálních sítích se můžeme setkat s obrázky a odkazy, které mají dokazovat, že některé státy již v letech 2017 a 2018 nakupovaly testy detekující onemocnění covid-19. Obrázky ukazují skutečné označení produktů, které hrály roli ve zmírnění dopadu pandemie. K označení však došlo až v dubnu 2020, týkalo se přitom i starších dodávek materiálu.

Meta fact-check 12. října 2020

Námi ověřované příspěvky obsahují snímky z webu World Integrated Trade Solution (WITS), což je společná iniciativa organizací včetně Světové banky, Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD) a Světové obchodní organizace (WTO), jejíž cílem je sledovat obchodní údaje podle produktů prostřednictvím kódů harmonizovaného systému. Tabulku, ve které WITS ukazuje mezinárodní prodeje testovacích potřeb, lze nyní najít na webu WITS již s obecným označením produktů jako „Medical Test kits“.

Světová banka na dotaz AFP z 8. září 2020 uvedla, že produkty s popisem „COVID-19 Test kits“ v databázi WITS odpovídaly zdravotnickému vybavení, které se po dlouhou dobu využívalo k jiným účelům a které se během pandemie stalo velmi důležitým. Tyto položky byly Světovou celní organizací (WCO) klasifikovány jako výrobky covid-19, aby se usnadnilo sledování jejich pohybu. Jak následně vysvětlila Světová banka, na seznamu jsou „zdravotnická zařízení používaná k diagnostice nebo léčbě covidu – včetně ventilátorů (…)”. Jde tedy o označení produktů, které byly k dispozici již před letošním rokem.

Pro agenturu Reuters se Světová banka vyjádřila následovně: „V dubnu, vzhledem k novému významu těchto produktů při diagnostice a léčbě covidu-19, vydala WHO a Světová celní organizace seznamy (zde, zde) těchto klíčových produktů, aby bylo snazší je vyhledat”. Tým WITS pak měl ze stejného důvodu vytvořit speciální sekci produktů, která se nyní objevuje v námi ověřovaných příspěvcích.

Od 7. září se na webu WITS štítek „COVID-19 Test kits“ již neobjevuje. V prohlášení zveřejněném 8. září Světová banka dále objasnila, že kvůli dezinformacím zveřejněným na sociálních sítích byla stránka WITS „aktualizována tak, aby odrážela realitu: testy na covid-19 před rokem 2020 neexistovaly”. Produkt 382200 je tak znovu označen jako „Medical Test kits“ (zdravotnická testovací souprava). Podobná změna se dotkla i produktu 902780, který je nyní označen jako „Medical Diagnostic Test instruments and apparatus“ (zdravotnické diagnostické přístroje a zařízení).

Tvrzení, že státy již v letech 2017 a 2018 nakupovaly testovací sady proti novému koronaviru, který byl objeven v roce 2019, hodnotíme jako nepravdivé. Na webu WITS byl zveřejněn soupis testovacích sad a jiných produktů, které byly v dubnu 2020 označeny štítkem „COVID-19“ pro lepší dohledávání jednotlivých produktů. K označení došlo i zpětně do minulosti, jelikož se v současné pandemii využívají prostředky dostupné již mnoho let. Příspěvky, které uvedený soupis využívají jako důkaz toho, že nemoc covid-19 měla být známá již před rokem 2019, jsme proto v rámci naší spolupráce se společnosti Facebook označili jako nepravdivé.