Muž se zdviženou pravicí není ukrajinský prezident

Na Facebooku se šíří fotografie, na které ukrajinský prezident Zelenský údajně dává nacistický pozdrav. Ve skutečnosti je na fotografii ukrajinský bloger Vladimir Košovenko.

Meta fact-check 28. února 2022

Sdílená fotka se zpravidla šíří s popiskem, podle nějž zobrazuje ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. V některých případech je zmíněno datum 28. dubna 2021.

Byť je muž na fotografii prezidentu Zelenskému podobný, není to on. Snímek zachycuje Vladimira Košovenka, ukrajinského blogera, který se 28. dubna 2021 účastnil kyjevského pochodu nacionalistů k výročí založení dobrovolnické 14. divize SS, kterou za druhé světové války tvořili ukrajinští vojáci.

Zdroj: Hromadske.ua (Нестор Воля)

Vladimir Košovenko zároveň na fotografii nehajluje, jak by se ze snímku mohlo zdát. Z čelního pohledu je totiž vidět, že má vztyčené tři prsty, což podle Košovenka symbolizuje tzv. ukrajinský trojzubec, státní znak Ukrajiny.

Doplňme, že prezident Zelenský, který je sám židovského původu, v minulosti skutečně na veřejnosti „hajloval”. Jednalo se ovšem o součást parodické scénky, ve které ještě jako televizní komik poukazoval na absurdní povahu stereotypů, které bývají s Ukrajinci spojovány. Ve scénce z října 2014 tak například předváděl (video, čas 4:09), jak se po ránu rozcvičuje takový stereotypní Ukrajinec – vztyčováním pravé ruky.