Na sociálních sítích se šíří projev obsahující nepravdivá tvrzení o očkování
Meta fact-check 5. září 2020
Na sociální síti Facebook koluje projev MUDr. Tomáše Lebenharta, který od roku 2006 působí jako poradce přírodní medicíny v Klatovech a v tomto roce podle svých slov „vystoupil ze systému”. Lebenhart v minulosti kvůli zásadnímu nesouhlasu s českým zdravotnictvím a zdejším přístupem k pacientům vystoupil z České lékařské komory, načež do ní opět vstoupil. Ve svém projevu uvádí několik nepravdivých tvrzení týkajících se zdravotních rizik spojených s očkováním, vlivu očkování na imunitu či jeho časté nefunkčnosti.
„Očkování je kravina”
Záznam začíná zřejmou nadsázkou. V úvodu videa je zmíněno, že slovo vakcína se váže na latinské slovo vacca, což v češtině znamená kráva. Termín vakcína opravdu pochází z pokusu skotského lékaře Edwarda Jennera, který nákazou kravskými neštovicemi dosáhl imunity vůči pravým neštovicím. Tomáš Lebenhart však o tomto původu nesprávně uvádí, že se „to (očkování) dělalo na kravách ze začátku”. Pokus byl ve skutečnosti proveden na dítěti.
„Je to velmi nebezpečná záležitost”
Již vážněji se Lebenhart následně věnuje nebezpečí, které mají vakcíny způsobovat. Bezpečnost pro vývoj vakcín je ve skutečnosti nejdůležitějším kritériem (WHO, .pdf, str. 13). Než se uvede vakcína trh, je testována ve třech fázích. Pokud v jedné z fází neuspěje, nemůže se dostat na náš trh. Vedlejší účinky vakcín existují, ovšem nejsou srovnatelné s rizikem závažného průběhu prodělaných nemocí, proti kterým je očkováno.
„To vám úplně srazí imunitu”
Tomáš Lebenhart dále tvrdí, že vakcíny člověku poškozují imunitu. Princip očkování je přitom takový, že očkovací látka předstírá v těle infekci a tím naopak aktivuje imunitní systém k tvorbě specifických protilátek. Vakcína tedy připravuje imunitní systém k tomu, aby se vypořádal s pro něj dosud neznámou infekcí. U virových infekcí pak takto vzniklé protilátky pomáhají při případném setkání s virem. Tímto způsobem tedy vakcíny naopak imunitní systém posilují. Vědecké studie také např. poukazují na to, že očkované děti mají oproti neočkovaným menší pravděpodobnost, že budou náchylné na nachlazení či chřipku.
„Očkování za prvé nezabrání onemocnění (často)“
Česká lékařská společnost J. E. Purkyně uvádí, že „Účinnost řady současných vakcín je více jak 90 %, u některých se blíží až k 99% hranici. Očkování tak může ochránit až 99 osob ze 100 očkovaných.“ Vysoká účinnost vakcíny pak funguje společně s vysokou proočkovaností, díky níž se zpomaluje další šíření nákaz, a tak se daří nakažlivé nemoci držet v populaci pod kontrolou a chránit „nejen očkované jedince, ale i ty, kteří ze zdravotních důvodů nemohou být očkováním chráněni přímo.” Vakcíny tak svůj účel plní i při nižší než 100% účinnosti.
„(očkování, pozn. Demagog.cz) určitých pár let funguje, pak už nefunguje”
Většina povinných vakcín se v České republice očkuje v dětském věku. Vzhledem k různým délkám ochrany před nemocemi, které vakcíny poskytují, se u některých vakcín doporučuje přeočkování. Česká vakcinologická společnost k tomu uvádí: „Známá je například nutnost pravidelného přeočkování proti tetanu po patnácti až dvaceti letech. Stejně tak je vhodné se v dospělosti alespoň jedenkrát nechat přeočkovat proti černému kašli. Očkování např. proti klíšťové encefalitidě ochrání na 5 let. Naopak u žloutenky typu B nebo typu A je dlouhodobá ochrana a proti nemoci se nepřeočkovává.” Přeočkování je tak běžnou praxí a jeho nutnost nijak nevylučuje účinnost vakcín.
„Očkovaní lidé a děti mnohem více šíří nemoci než neočkovaní”
„Neočkované děti jsou mnohem zdravější než očkované”
MUDr. Lebenhart se zde mj. odkazuje na studie, které mají dokazovat, že neočkované děti jsou zdravější než očkované. K těmto tvrzením se nám nepodařilo najít zdroje, které by je podporovaly či vyvracely. Oba výroky zde proto nehodnotíme.
V druhé polovině videa Lebenhart hovoří především o zkušenostech ze své praxe. Věnuje se i povinnosti lékařů podávat očkování. Očkování proti některým nemocem je v ČR skutečně povinné, je však možné za splnění určitých podmínek umožnit výjimku na základě tzv. výhrady svědomí, kterou v této věci do českého práva zavedl svým nálezem (str. 11) Ústavní soud. Vlastní zkušenosti MUDr. Lebenharta s jeho pacienty zde přirozeně neověřujeme.
Projev Tomáše Lebenharta obsahuje hned několik nepravdivých a zavádějících výroků. Nepravdivá tvrzení se týkají (ne)bezpečnosti očkování a jeho vlivu na lidskou imunitu. Za zavádějící pak lze označit tvrzení o tom, že vakcíny často nezabrání nemocem a mají omezenou dobu účinnosti: jde sice o pravdivé výroky, zavádějí ovšem k dojmu, že vakcíny z těchto důvodů neplní svůj účel. Pro ten přitom není potřeba ani permanentní, ani 100% účinnost vakcinace.
Jelikož projev obsahuje směs pravdivých, nepravdivých a námi neověřitelných tvrzení, označili jsme příspěvek v rámci naší spolupráce se společností Facebook jako částečně nepravdivý.