Nepořádek z roku 2015 je připisován ukrajinským uprchlíkům

Na Facebooku se šíří fotky znečištěného interiéru vlaku, což mají mít na svědomí ukrajinští uprchlíci. Fotky ale pochází z roku 2015, a nesouvisí tedy nijak s příchodem válečných uprchlíků z Ukrajiny.

Meta fact-check 23. března 2022

Pětice fotografií se šíří nejčastěji s doplněním, že železničáři „děkují imigrantům za jinak neuvěřitelné kulturní obohacení, kterého se jim v této době dostává“. Nejedná se však o fotku z této doby, pochází již z roku 2015, kdy se fotky z vagónů začaly šířit v souvislosti s příchodem migrantů z Blízkého východu. Nejstarší dohledatelné výskyty těchto fotografií pocházejí z 19. září 2015, kdy je začali sdílet německy mluvící uživatelé.

Fotky doplněné českým textem o poděkování železničářů se poprvé objevily v září 2020. s tímto textem se příspěvky šíří dodnes, v roce 2021 byl nepořádek připisován afghánským tlumočníkům a nově se šíří v souvislosti s příchodem ukrajinských uprchlíků do Česka.

Některé příspěvky obsahují také jméno údajného autora „poděkování“ migrantům. Tím má být Robert Benda, předseda Rady Federace vlakových čet (FVČ). Benda, v současnosti prezident FVČ, se k facebookovým příspěvkům vyjádřil na webu organizace: „V současnosti se prostředím internetu (...) šíří nepravdivá informace, ve které jako předseda Rady FVČ (od roku 2017 tuto funkci nevykonávám) odsuzuji chování uprchlíků při přepravě vlakem a děkuji jim za ‚kulturní obohaceníʻ. Současně je zpráva doplněna souborem pěti fotografií znečištěného interiéru vlaku, které mají sloužit jako podpora uvedeného tvrzení (viz přiložený obrázek). Pro vaši informaci uvádím, že skutečnosti ve zprávě uvedené jsou jasnou lží, se kterou nemá Federace vlakových čet ani má osoba nic společného. Je to jasná dezinformace z kategorie ‚fake newsʻ!!! Robert Benda dále uvedl, že jelikož podle něj zpráva naplňuje skutkovou podstatu trestného činu šíření poplašné zprávy a pomluvy, zvažuje další právní kroky.

Fotografie tedy nepochází z vlaku, kterým v nedávné době cestovali uprchlíci z Ukrajiny, ale již z roku 2015. Není ani pravda, že by cestujícím za „kulturní obohacení“ děkoval Robert Benda z Federace vlakových čet.

Výskyty příspěvků, které spojují fotky s ukrajinskými uprchlíky či obsahují smyšlenou citaci prezidenta FČV, jsme proto v rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook označili jako nepravdivé.