Demagog.cz

Nepravdivý text o izolaci viru připisován americkému vědci

Na sociální síti Facebook se šíří video muže, který čte text o izolaci viru způsobujícího covid-19. Nesprávně uvádí, že tento virus nebyl nikdy izolován, a není tedy prokázána jeho existence. Tento text byl v minulosti připisován vědci Robertu Oswaldovi, který však není jeho autorem.

20. května 2021

Ve videu je řečeno, že 1500 vzorků, které byly pozitivní na „CV19” (pravděpodobně zkratka pro covid-19), bylo otestováno na základě Kochových postulátů a v žádném z nich nebyl covid. Ve všech těchto případech se jednalo o virus chřipky typu A nebo B. „Životaschopné vzorky CV19“ nebyly údajně poskytnuty ani Centrem pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Muž ve videu také tvrdí, že „virus CV19 nebyl celý izolován nikde na světě“.

Ve videu je reprodukován text, který se již dříve šířil na sociálních sítích a který je nepravdivě připisován americkému „virologovi a imunologovi” Robertu Oswaldovi, působícímu v klinické laboratoři v Jižní Kalifornii. Dr. Robert Oswald je profesor, který však pracuje na americké Cornell University ve státě New York na oddělení molekulární medicíny. Jak je na univerzitních stránkách uvedeno, profesor Oswald vystudoval biochemii, chemii a psychologii a ve svém výzkumu se zabývá nervovým systémem. 

Robert Oswald sám zareagoval na šířící se text, kde v záložce „Research Interest” uvedl: „Covid-19 je skutečný. Jakýkoliv příspěvek na Facebooku, který tvrdí opak, je hoax a není pravdivý. Noste roušky, udržujte rozestupy a nechte se očkovat, jakmile bude vakcína k dispozici.” Toto potvrdil i fact-checkingovému webu Snopes, kde prohlásil, že text rozhodně nepsal, je zhrozen jeho obsahem, který je naprosto nepravdivý. 

Nyní k věcnému obsahu: Předně, ve videu jsou zaměněny pojmy, když řečník hovoří o „viru CV19“ (covid-19). Onemocnění covid-19 způsobuje RNA virus SARS-CoV-2 (.pdf, str. 3). Vir covid-19 tedy neexistuje a není ho možné izolovat, avšak virus SARS-CoV-2 izolován byl.

Uveďme, že při izolaci viru jde o získání čistého vzorku viru od nakaženého jedince. Tento vir je pak v laboratorních podmínkách umístěn do buňky tkáně, kde probíhá jejich kultivace za účelem výzkumu a vývoje vakcín.

Virus SARS-CoV-2 byl poprvé izolován (.pdf, str. 2) v Číně na konci roku 2019, kde nemoc covid-19 propukla nejdříve. 7. ledna byl dočasně pojmenován 2019-nCoV. Genetický materiál viru byl posléze sekvenován (byla „přečtena“ jeho DNA) a 12. ledna jej čínské úřady sdílely se zahraničními vědci. SARS-CoV-2 byl následně vícekrát izolován z pacientů po celém světě, např. v Kanadě, Koreji, Spojených státech, Itálii či Austrálii. Robert Oswald pro web Snopes k tomuto uvedl: „Virus je velmi dobře prostudován s mnoha úplnými genomovými sekvencemi od pacientů (...)“, což dokazují data o viru SARS-CoV-2 Národní lékařské knihovny, na kterou Oswald odkazuje.

Muž ve videu také uvádí, že testoval vzorky na základě tzv. Kochových postulátů. Jedná se o soubor pravidel a postupů pro prokázání souvislosti mezi patogenem a nemocí. Tato kritéria stanovil v roce 1890 bakteriolog a lékař Robert Koch pro posouzení, zda je daná bakterie příčinou dané nemoci. Byla tedy zamýšlena pro bakterie, nikoli pro viry, mezi které patří SARS-CoV-2, a nejdou proto pro něj použít. Ostatně v době, kdy Robert Koch stanovil své postuláty, nebyly ještě viry vůbec objeveny.

Ve videu je tedy nesprávně uvedeno, že virus způsobující onemocnění covid-19 nebyl nikdy izolován. Virus byl poprvé izolován již v roce 2019 a poté vícekrát v průběhu roku 2020. Jako zavádějící lze považovat zmínku o Kochových postulátech, jelikož ty pro testování virů nejsou vhodné. Vzhledem k těmto tvrzením o izolaci viru SARS-CoV-2 jsme video v rámci naší spolupráce se společností Facebook označili za nepravdivé.