Nesouvisející a upravené fotky byly použity v argumentaci proti nošení roušek

illustration
Na sociálních sítích se v různých podobách šíří koláž, která má dokazovat, že nošení roušek přes obličej způsobuje vyrážky, přičemž doprovodný text od nošení roušek odrazuje. Fotografie mají zachycovat tváře lidí, kteří si nošením ochranné roušky způsobili zarudlé vyrážky či modřiny. Většina fotek však byla pořízena již před pandemií covid-19 či byla dodatečně upravena.

Meta fact-check 25. srpna 2020

Koláž je ve skutečnosti směsicí nesouvisejících fotografií. Na pravé horní fotografii je batole se spoustou červených puchýřů kolem úst. Fotografie pochází ze stránky anglické Wikipedie o onemocnění kůže týkající se herpetického ekzému. Byla tam nahrána v dubnu 2018 - používá se také na webu australské dětské kliniky.

Původ fotografie tmavovlasé dívky vlevo nahoře se nám nepodařilo dohledat. Poprvé se pravděpodobně objevila na francouzském facebookovém účtu 30. června 2020 a dle popisku by měla zobrazovat (alergický) následek déle trvajícího nošení roušky.

Střední obrázek v pravé části koláže ukazuje mladou ženu s otlačeninami na tváři. Nachází se na ní Valeria Zedde, která pracuje jako sestra na jednotce intenzivní péče v Miláně. Fotografii zveřejnila 13. března na svém profilu na Instagramu. Je to jediná fotografie v koláži, která má souvislost s ochrannými prostředky (Valeria Zedde sama uvádí, že jí ochranné prostředky způsobují bolest). Tato fotografie však byla upravena v grafickém programu, ve kterém byl zvýšen kontrast otlačenin ve tváři.

Zdroj: Correctiv

Pravá spodní fotografie starší ženy pochází z placené databáze obrázků Shutterstock. Popis fotografie říká: „Portrét šťastné a usměvavé seniorky s vyrážkou Rosacea” (v ČR známá jako růžovka). Databáze obrázků neříká, kdy byla fotografie nahrána. Fotograf Milan Lipowski však zveřejnil několik fotografií ženy. Objevily se v různých článcích o nemoci rosacea, včetně článku vydaném v listopadu 2018 Federální asociací zdravotního pojištění AOK.

Dohledatelný je i obrázek vlevo dole. Jedná se o část fotografie, která byla také poprvé zveřejněna v databázi obrázků 21. května 2016. Je na ní zobrazeno dítě s planými neštovicemi. Fotografie byla uveřejněna mimo jiné v německém blogovém článku o planých neštovicích.

Většina fotek v koláži vykazuje kožní onemocnění, která mají jiné příčiny, než je nošení roušky, a většina z nich také byla pořízena před příchodem nemoci covid-19 a s tím souvisejícím plošným nošením roušek. Je však pravdou, že po dlouhém nošení roušky může dojít k různým způsobům podráždění kůže. Proto je důležité textilní roušky každodenně prát, žehlit a pravidelně si je měnit a sundávat je tam, kde není nutné je nosit.