Nesouvisející a upravené fotky byly použity v argumentaci proti nošení roušek
Meta fact-check 25. srpna 2020
Koláž je ve skutečnosti směsicí nesouvisejících fotografií. Na pravé horní fotografii je batole se spoustou červených puchýřů kolem úst. Fotografie pochází ze stránky anglické Wikipedie o onemocnění kůže týkající se herpetického ekzému. Byla tam nahrána v dubnu 2018 - používá se také na webu australské dětské kliniky.
Původ fotografie tmavovlasé dívky vlevo nahoře se nám nepodařilo dohledat. Poprvé se pravděpodobně objevila na francouzském facebookovém účtu 30. června 2020 a dle popisku by měla zobrazovat (alergický) následek déle trvajícího nošení roušky.
Střední obrázek v pravé části koláže ukazuje mladou ženu s otlačeninami na tváři. Nachází se na ní Valeria Zedde, která pracuje jako sestra na jednotce intenzivní péče v Miláně. Fotografii zveřejnila 13. března na svém profilu na Instagramu. Je to jediná fotografie v koláži, která má souvislost s ochrannými prostředky (Valeria Zedde sama uvádí, že jí ochranné prostředky způsobují bolest). Tato fotografie však byla upravena v grafickém programu, ve kterém byl zvýšen kontrast otlačenin ve tváři.
Pravá spodní fotografie starší ženy pochází z placené databáze obrázků Shutterstock. Popis fotografie říká: „Portrét šťastné a usměvavé seniorky s vyrážkou Rosacea” (v ČR známá jako růžovka). Databáze obrázků neříká, kdy byla fotografie nahrána. Fotograf Milan Lipowski však zveřejnil několik fotografií ženy. Objevily se v různých článcích o nemoci rosacea, včetně článku vydaném v listopadu 2018 Federální asociací zdravotního pojištění AOK.
Dohledatelný je i obrázek vlevo dole. Jedná se o část fotografie, která byla také poprvé zveřejněna v databázi obrázků 21. května 2016. Je na ní zobrazeno dítě s planými neštovicemi. Fotografie byla uveřejněna mimo jiné v německém blogovém článku o planých neštovicích.
Většina fotek v koláži vykazuje kožní onemocnění, která mají jiné příčiny, než je nošení roušky, a většina z nich také byla pořízena před příchodem nemoci covid-19 a s tím souvisejícím plošným nošením roušek. Je však pravdou, že po dlouhém nošení roušky může dojít k různým způsobům podráždění kůže. Proto je důležité textilní roušky každodenně prát, žehlit a pravidelně si je měnit a sundávat je tam, kde není nutné je nosit.