Nesouvisející fotografie má zachycovat evakuaované Afghánce

Na Facebookou se šíří fotografie, která má zachycovat evakuaci afghánských spolupracovníků z Kábulu. Muži jsou sice skutečně Afghánci, fotografie však vznikla již v roce 2018, kdy byli afghánští migranti letecky navraceni z Turecka.

Meta fact-check 19. srpna 2021

Zdroj: AA

Fotografie se poprvé objevila na webu turecké státní tiskové agentury Anadolu Ajansı 16. dubna 2018 a doplňovala zprávu o afghánských migrantech. Ti do Turecka přišli nelegálně přes Írán a následně byli zadrženi bezpečnostními složkami. Celkem 6 846 nelegálních migrantů se tak v dubnu 2018 z rozhodnutí tureckého úřadu pro migraci muselo letecky vrátit do Kábulu. Právě z paluby jednoho z letů tak pravděpodobně pochází uvedená fotografie.

Autoři facebookových příspěvků také poukazují na to, že na fotografii v letadle nejsou žádné ženy a děti. Na reálných fotografiích z evakuačních letů z Kábulu ze srpna 2021 je nicméně vidět, že obsazení letadel rozhodně není ryze mužské, jako tomu bylo v případě migrantů v roce 2018.

Jelikož byla u facebookových příspěvků použita nesouvisející fotografie z roku 2018, která vyvolává mylný dojem o obsazení nynějších evakuačních letů, označili jsme je v rámci naší spolupráce se společností Facebook jako nepravdivé.

Abychom mohli měřit návštěvnost webu, potřebujeme Váš souhlas se zpracováním osobních údajů prostřednictvím cookies. Více o zpracování osobních údajů