Neziskovky pomáhaly na jihu Moravy i dlouho po tornádu, využily přes 95 % vybraných peněz

illustration
Na facebooku se šíří příspěvek s přehledem využití finanční pomoci vybrané neziskovými organizacemi po ničivém tornádu na jižní Moravě v roce 2021. Tabulka ukazuje, že charitativní organizace využily jen 50–80 % vybraných peněz, zbytek si podle autora příspěvku nechaly. Tabulka zachycuje stav pomoci tři měsíce po tornádu, tyto organizace ale pomáhaly v zasažených obcích i později. Celkově na pomoc nakonec využily přes 95 % vybraných finančních prostředků.

Meta fact-check 30. října 2024

Zdroj: Facebook

Na facebooku se šíří příspěvek s přehledem využití finanční pomoci vybrané neziskovými organizacemi po ničivém tornádu na jižní Moravě v roce 2021. Tabulka ukazuje, že charitativní organizace využily jen 50–80 % vybraných peněz, zbytek si podle autora příspěvku nechaly. Tabulka zachycuje stav pomoci tři měsíce po tornádu, tyto organizace ale pomáhaly v zasažených obcích i později. Celkově na pomoc nakonec využily přes 95 % vybraných finančních prostředků.

Facebookový příspěvek obsahuje tabulku zobrazující stav využití peněz vybraných na pomoc obětem tornáda, které se v létě 2021 prohnalo jižní Moravou. Snímek pochází z vysílání televize Nova ze září 2021 (video, čas 1:13), která přehled největších sbírek neziskových organizací ve vysílání doplnila popiskem „Pomoc lidem postiženým živlem vázne“. Autor facebookového příspěvku vysvětluje, že tabulka zachycuje, kolik z vybraných peněz „sežraly takzvané ‚neziskovky‘“ a dodává, že podle něj to „letos nebude jiné“. Podle tabulky pět českých neziskových charitativních organizací vybralo na podporu obcí zasažených tornádem cca 950 mil. Kč, z nich ale bylo využito jen necelých 650 mil. Zbytek peněz tak podle autora facebookového příspěvku spotřebovaly samotné neziskové organizace.

Diecézní charita Brno

Jako první je v tabulce televize Nova uvedená Diecézní charita Brno, která využila v prvních třech měsících po tornádu jen 64,5 % z vybraných 344 milionů korun. Pomoc však pokračovala i nadále, jak pro Denik.cz vysvětlila tisková mluvčí Diecézní charity Brno Zuzana Horáková. Podle jejích slov byla organizace v zasažených oblastech přítomna rok a půl, během kterého čerpala z celkem vybraných 363,6 mil. korun. Celková pomoc vyplacená zasaženým domácnostem činila podle webu charity 313,2 milionu korun, počet uzavřených darovacích smluv dosáhl téměř tří tisíc.

Padesát milionů, které organizace na přímou pomoc domácnostem nevyčerpala, se podle Horákové přesunulo do „fondu pro budoucí mimořádné události“, ze kterého v současnosti plyne pomoc obětem povodní.

Nadace Via

Příspěvek pracuje s informací, že Nadace Via vybrala 235 mil. Kč, z nichž využila okolo 164,5 mil. Kč, tedy 70 % vybraných prostředků. Podle webu nadace se nakonec vybralo 248 milionů korun. Rozdělení této částky v zasažených oblastech následně probíhalo ve třech fázích – v prvním týdnu nadace odeslala pět milionů korun do každé z pěti nejzasaženějších obcí a dále prostředky rozdělovala na základě míry poškození domácností a také na obnovu veřejného prostoru.

Nadace Via sama zveřejnila, že se nevyužilo pouhých 3,82 % z celkové sbírky. Zbylou částku, tedy 9,5 mil. korun, však podle webu nadace „nelze podle platných právních úprav využít na jiný účel, než za jakým byla sbírka založena“, peníze proto zůstávají připraveny pro případ živelní katastrofy s podobným dopadem jako bylo tornádo v roce 2021.

Člověk v tísni

Organizace Člověk v tísni využila v prvních třech měsících po ničivém tornádu na jižní Moravě pouhých 54,2 % z vybraných prostředků. Z celkových 175 milionů tedy tehdy do zasažených oblastí rozdělila 95 milionů korun.

Pomoc byla ale opět z dostupných prostředků čerpána průběžně, jak sama organizace upozornila na svém facebookovém profilu. Celkem pro domácnosti zasažené tornádem vybrala přes 19 milionů korun, které byly rozděleny ve čtyřech etapách. Dva roky po tornádu využila organizace Člověk v tísni 95 % prostředků na přímou finanční pomoc domácnostem a obcím či obnovu živností. Zbylé finance pak investovala do opatření, která mají zvýšit odolnost krajiny vůči extrémním vlivům klimatických změn.

Český červený kříž

Český červený kříž podle zveřejněné tabulky využil 74,1 % z vybraných 120 milionů Kč. Podle vyjádření organizace pro Demagog.cz ale byly celkové výdaje související s pomocí po tornádu vyšší. Červený kříž vyplatil formou přímých finančních příspěvků „konkrétním lidem a obcím na obnovu bydlení a škod“ 110 milionů, dalších necelých 7 milionů činily interní náklady. Celkově tak Český červený kříž použil přes 97 % vybraných prostředků.

Organizace Adra

Podle sdílené tabulky televize Nova vybrala charitativní organizace Adra na pomoc po tornádu na jižní Moravě celkem 75 milionů. Podle webu Adry se jednalo o 74 milionů Kč a další materiální pomoc v hodnotě několika milionů korun. Během prvního čtvrtroku po tornádu využila Adra 80 % peněz, dalších 20 % pak podle vyjádření organizace pro Demagog.cz „rozdělili ve druhé a třetí vlně individuální pomoci zasaženým rodinám a také na psychosociální pomoc“. Do října 2024 tak Adra využila 99,6 % finančních prostředků, další peníze podle vyjádření investují do „výzkumu po tornádu a zlepšení technologií pro mimořádné události“.

Režijní náklady

Doplňme, že neziskové organizace jsou podle zákona o veřejných sbírkách povinny vykázat maximálně 5 % hrubých výnosů sbírky na náklady spojené s její organizací. Mezi tyto náklady patří např. náklady na založení a vedení bankovního účtu, vytištění sběracích listin, zajištění sběracích pokladniček, náklady na propagaci sbírky nebo poplatky dárcovským portálům (.pdf, str. 7). Další náklady jako jsou režijní náklady, výdaje na mzdy atd., mohou být uznatelné v případech, kdy jsou výslovně uvedeny v předem stanoveném účelu sbírky. Část z peněz vybraných neziskovými organizacemi po tornádu na jižní Moravě tak v závislosti na účelech jednotlivých sbírek mohla směřovat i na úhradu interních nákladů organizací.

Závěr

Všech pět charitativních neziskových organizací tedy použilo na pomoc po tornádu naprostou většinu peněz, které vybraly pomocí sbírek. Tabulka, která se šíří po sociálních sítích zachycuje stav pomoci čtvrt roku po tornádu na jihu Moravy, charitativní organizace ale pomáhaly i poté a podíl využitých prostředků se u všech organizací s výjimkou Diecézní charity Brno dostal přes 95 %. Není tedy pravda, že by si organizace velkou část peněz po tornádu nechaly pro sebe. Příspěvek jsme proto v rámci naší spolupráce s Facebookem označili jako nepravdivý.