Nic nekončí, jedeme dál!

Publikováno 4. března 2013

První český factcheck Demagog.cz slaví v těchto dnech první rok svého fungování. Za tuto dobu jsme ověřili zhruba 90 nejrůznějších diskuzí, v nichž padlo přes více než 2200 faktických výroků politiků.

První český factcheck Demagog.cz slaví v těchto dnech první rok svého fungování. Za tuto dobu jsme ověřili zhruba 90 nejrůznějších diskuzí, v nichž padlo přes více než 2200 faktických výroků politiků. 

Jedním ze základních předpokladů při rozjíždění projektu bylo, že veřejnost a často ani moderátor diskuze nejsou schopni vzhledem k velké škále témat vždy v reálném čase posoudit, nakolik hraje politik s otevřenými kartami.

Tento předpoklad, dovolím si tvrdit, se ukázal jako správný. Kromě dlouhodobě propíraných otázek ekonomiky či politické situace, v níž se široká veřejnost může orientovat, jsme se setkali při naší práci s nutností ohodnotit výrok o finském exportu mléka, belgických registračních pokladnách či řadě místních kauz, které byly diskutovány v souvislosti s krajskými volbami.

Prezident a co dál?

Prezidentské volby byly pro Demagog.cz vyvrcholením celoroční práce, kdy jsme byli schopni analyzovat jednotlivé diskuze doslova přes noc. Po jejich skončení se nabízí otázka, co dál?

V současnosti chystáme rozjetí hned několika nových projektů v rámci Demagog.cz. Naší zakladní premisou pro tyto novinky je více přitáhnout veřejnost směrem k našemu ověřování, resp. dát lidem možnost podílet se na výběru témat a diskuzí, které následně budeme ověřovat. Konkrétně pak jde o obnovení EU sekce, vytvoření internetové aplikace a “Ad hoc ověřování”.

Evropská sekce se bude zabývat analýzou faktických výroků, které od českých politiků zazní směrem k EU, přibude nově jeden zajímavý aspekt a to mediawatch. Naše kontrola se tedy rozšíří také na česká média, kdy budeme sledovat korektnost používání správných zdrojů, primárně ve vztahu k Evropské unii. Tato nová sekce bude spuštěna již v následujích týdnech.

Co se týká zmíněné aplikace, náš záměr je takový, že jejím prostřednictvím by bylo možné posílat konkrétní faktické výroky, které veřejnost zaujmou, k ověření. Možnost rozběhnout tento projekt jsme získali díky grantu ze soutěže ReStart Česko. Stále dolaďujeme technickou stránku věci, chceme však aplikaci nabídnout během měsíce dubna.

Poslední novinkou, kterou chceme rozšířit nás pracovní záběr, je Ad hoc ověřování, které je možné rozjet díky podpoře nadace Open society fund Prague. Máme v plánu každý týden ověřit jednu další diskuzi, která bude v něčem aktuálně tematicky zajímavá. Do procesu výběru analyzované debaty zapojíme také naše facebookové fanoušky.

Činnost ad hoc ověřování začne okamžitě, tedy tento týden. Jak již mohl naznačit název tohoto textu, Demagog.cz poprvé zkontroluje faktické výroky prezidenta Václava Klause, který vystoupí v rozhovoru České televize ve středu 6. března.

Na závěr bychom chtěli poděkovat Tomáši Němečkovi, který vyhrál cenu Bílá lilie 2012 za úspěšný pokus nabourat hranice mezi právem na osobní ochranu a právem na svobodný přístup k informacím v souvislosti se státními zaměstnanci. Část své finanční ceny, 80 tisíc Kč, věnoval našemu projektu.

Za celý tým Demagog.cz bych vám rád poděkoval za vaši roční přízeň našemu projektu a doufám, že budete spokojeni s rozšířením naší nabídky o nové projekty.

Jan Tvrdoň