Novinový titulek neodpovídá slovům ukrajinské ombudsmanky

Na facebooku se šíří novinový titulek, podle kterého si bývalá ukrajinská ombudsmanka prý vymyslela případy hromadného znásilňování ruskými vojáky. Ve skutečnosti jsou tyto případy zadokumentovány a titulek je mylný. Ombudsmanka pouze podle svých slov použila příliš drsný slovník a v některých případech možná přeháněla.

Meta fact-check 15. června 2022

Zdroj: iDNES.cz

Nešťastně formulovaný titulek

Titulek pochází z webu iDNES.cz, který ve čtvrtek 9. června vydal článek o případu bývalé ukrajinské ombudsmanky Ljudmily Denisovové. Ta pro ukrajinský web LB.ua řekla, že při popisu ruských sexuálních zločinů na Ukrajině použila možná příliš ostrý slovník. Jejím cílem prý bylo, aby svět nepřestal podporovat Ukrajinu a nadále vyvíjel tlak na Rusko.

„Souhlasím s tím, že někdy byl slovník velmi drsný, ale použila jsem ho tak, jak navrhovaly samotné oběti,” řekla Denisovová podle LB.ua a v souvislosti s jejími vyjádřeními pro média dodala: „Ano, ten slovník byl velmi drsný, diskutovali jsme o tom a já řekla, jistě, možná jsem přeháněla. Ale snažila jsem se docílit toho, aby svět poskytl zbraně a tlak (na Rusko).“ (překlad Demagog.cz)

Tato slova v článku popsal také server iDNES.cz, když se zmínil o „zveličení” a „přehánění” informací o případech znásilnění. Podle titulku si však Denisovová vymyslela samotné případy znásilnění, o čemž ale nikdy nemluvila.

iDNES.cz proto titulek článku dodatečně opravil na „Má slova byla příliš explicitní, řekla ke znásilňování na Ukrajině ombudsmanka”. Na sociálních sítích se nicméně i nadále šíří původní verze titulku, bez uvedení informací z článku či odkazu na něj.

Podobnou chybu při formulaci titulku udělala také redakce serveru Echo24, která jej později opravila, a také Extra.cz, kde titulek zůstal v původní podobě.

Doplňme, že odvolání ombudsmanky na konci května předcházela kritika ze strany některých žurnalistů. Ti v otevřeném dopise požadovali, aby ombudsmanka při informování o sexuálních zločinech používala střídmější slovník a brala ohled na oběti a jejich blízké.

Případy sexuálního násilí na Ukrajině

Bývalá ombudsmanka Denisovová si tedy sexuální násilí páchané ruskými vojáky nevymyslela, v jeho popisu ale mohla přehánět. Zaměřme se proto raději na přímá svědectví obětí. 

K 3. červnu obdržel Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva 124 zpáv o případech sexuálních zločinů souvisejících s válkou, k nimž došlo na ženách, dívkách, mužích a chlapcích v různých částech země. O znásilnění, které zažily některé z obětí, se rozhovořily pro BBC, The Times, CNN (video, čas 1:10) nebo ČT24. Všechny ženy zde zmiňují, že byly znásilněny ruskými vojáky.

K sexuálním zločinům ze strany ruských vojáků na Ukrajině tedy zjevně dochází. Sdílený titulek bez kontextu dalších informací tak vytváří dojem, že bývalá ukrajinská ombudsmanka přiznala opak – že si samotné případy znásilnění vymyslela. Ve skutečnosti ale mluvila o tom, jakým způsobem o případech informovala, což ostatně iDNES ve svém článku vysvětluje. Výskyty původního titulku sdílené bez doplnění dalších informací jsme proto v rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook označili pro chybějící kontext.