Očkování viceprezidentky USA

illustration
Na Facebooku se šíří video zpochybňující očkování viceprezidentky USA Kamaly Harris proti onemocnění covid-19. Přiblížený záběr ve videu ukazuje, jak zdravotní sestra po podání vakcíny zaklapne bezpečnostní kryt na injekční stříkačce.

Meta fact-check 21. června 2021

Zvolená viceprezidentka USA Kamala Harris dostala první dávku vakcíny Moderna 29. prosince 2020 v lékařském středisku ve Washingtonu. Očkována byla v živém televizním vysílání, aby povzbudila veřejnost v očkování proti onemocnění covid-19.

Na videu, které je v lepším rozlišení, je vidět nejenom jehlu těsně před vpichem a celý proces vakcinace, ale následně i to, jak sestra přímo na jehlu zacvakává bezpečnostní kryt pomocí opěrky křesla, zatímco druhou rukou drží tampón na místě vpichu.

Očkování viceprezidentky zachytilo také několik fotografů, např. tady nebo tady.

Světová zdravotnická organizace (WHO) v pokynech pro použití bezpečnostních stříkaček uvádí (.pdf, str. 23), že injekční stříkačky s bezpečnostním krytem (kategorie „SIP“ a „SIP + RUP”) mají zabraňovat poranění jehlou, zejména u zdravotnického personálu. Americká společnost BD zabývající se prodejem zdravotnických prostředků vydala instruktážní video, ve kterém je názorně ukázáno, jak takovýto kryt na stříkačkách funguje.

Na tom, že zdravotní sestra zaklopila část injekční stříkačky o opěrku křesla, na kterém seděla Kamala Harris, tedy není nic podezřelého. Jednalo se o zaklapnutí bezpečnostního krytu na jehlu.

Na Facebooku sdílené video se v různých verzích vyskytuje již od konce roku 2020, přičemž řada uživatelů Facebooku k videu přidala doprovodný text, podle kterého má jít o důkaz, že Harris očkována nebyla. Tvrzení, že s průběhem očkování u Kamaly Harris bylo něco v nepořádku, respektive že očkování bylo fingované, v minulosti vyvrátily například agentury Reuters, France24 a DPA.

V rámci naší spolupráci se společností Facebook jsme příspěvek označili jako „chybějící kontext“.