Oznámení o výskytu tuberkulózy je falešné

Na facebooku se šíří oznámení olomoucké Krajské hygienické stanice o zvýšeném výskytu tuberkulózy. Ten podle facebookových příspěvků souvisí s ukrajinskými vojáky, kteří v prosinci cvičili ve vojenském prostoru Libavá. Oznámení, které sdílela také senátorka Jana Zwyrtek Hamplová, je ale smyšlené, olomoucká hygienická stanice se proti němu ohradila a vyzvala, aby lidé falešné oznámení dále nešířili.

Meta fact-check 21. února 2023

Dle příspěvku, který na svém facebookovém profilu sdílela také senátorka Jana Zwyrtek Hamplová (po několika hodinách jej smazala a za sdílení se omluvila), „obyvatelé Olomouckého kraje, kde probíhá výcvik ukrajinských vojáků, dnes obdrželi dopisy od ‚hygieny‘, v nichž všechny žádají, aby se nechali neplánovaně vyšetřit na tuberkulózu“.

Příspěvek obsahuje také delší text údajného oznámení Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje (KHS), podle nějž „situace týkající se nadměrného výskytu závažného infekčního onemocnění Mycobacterium tuberculosis, neboli Tuberkulóza je v Olomouckém kraji mimořádně nepříznivá“. Na vyšetření se prý mají dostavit lidé, kteří přišli v poslední době do styku (...) s lidmi, kteří se setkali s ukrajinskými vojáky, kteří na konci minulého roku cvičili v oblasti vojenského prostoru Libavá v Olomouckém kraji.

Celé oznámení je nicméně smyšlené a nejedná se o dokument olomoucké hygienické stanice. Ta přímo na svém webu před podvodným oznámením varuje a dodává: „KHS tímto upozorňuje všechny osoby, že se jedná o podvodné oznámení šířené formou e-mailů a následně sociálních sítí a informace v něm uvedené nejsou poskytnuty ze strany KHS. Žádáme všechny osoby, které obdrží toto falešné oznámení, aby je dále nešířily a nereagovaly na ně!“ Příspěvky, které obsahují falešné oznámení olomoucké KHS, jsme v rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook označili jako nepravdivé.

Doplňme, že tuberkulóza je v česku téměř vymýcená, každoročně se ale objevují nízké počty nakažených. Dlouhodobě však počty případů klesají. Častěji se tuberkulózou nakazí dospělí, nevyhýbá se ale ani dětem. Co se týče výskytu tuberkulózy u cizinců v Česku, ten je dlouhodobě přibližně konstantní. Podobně je na tom výskyt mezi Ukrajinci v Česku, ročně se tuberkulózou nakazí nižší desítky z nich.

V Česku je jen jedno specializované pracoviště pro děti s tuberkulózou, a to v pražské Thomayerově nemocnici. Vedoucí lékařka centra pro léčbu dětské tuberkulózy Karolína Doležalová pro iDNES.cz uvedla: „Tuberkulózu, tak jako další nemoci, které se přenášejí na člověka i ze zvířat, zcela vymýtit nelze. Před covidem jsme léčili asi 10 dětí ročně. V roce 2020 jsme kvůli pandemii i oslabení zdravotních služeb léčili jen dvě děti s tuberkulózou, ale předloni 16 a loni 17.“ 21. února bylo v Thomayerově nemocnici hospitalizováno s tuberkulózou celkem 7 dětí.