Parodický účet Aleny Schillerové sdílí ironický tweet o zdražování

Na Facebooku se šíří příspěvek z parodického twitterového účtu Aleny Schillerové, který kritizuje zdražování v době od výhry opozice v říjnových volbách. Příspěvek se však vesměs šíří bez zmínky o tom, že jde o falešný profil, a často tak probouzí zjevné rozhořčení nad smyšlenými slovy nesprávně připisovanými ministryni.

Meta fact-check 9. listopadu 2021

V tweetu parodického profilu ministryně financí Aleny Schillerové se píše: „Od volební výhry opozice se zdražilo průměrně o 10% , máte co jste chtěli, poděkujte SPOLU.” Na Facebooku se šíří skrze screenshoty, které neodkazují na původní tweet “falešné” Aleny Schillerové a mnoho uživatelů je tak sdílí s přesvědčením, že se jedná o autentický příspěvek ministryně financí.

Parodický profil vznikl v červnu 2021, kdežto oficiální účet Aleny Schillerové funguje od května 2013. Mezi dalšími publikovanými tweety najdeme např.:

Uvědomujeme si, že řada uživatelů příspěvek sdílí s humorným upozorněním na fakt, že jde o výmysl. Většina příspěvků však neupozorňuje na to, že vychází z falešného zdroje, a v řadě případů je sdílen se zřejmě upřímným rozhořčením nad vyjádřením stále ještě úřadující ministryně financí. Proto jsme v rámci naší spolupráce se společností Facebook označili příspěvky se snímkem tweetu jako nepravdivé.

Abychom mohli měřit návštěvnost webu, potřebujeme Váš souhlas se zpracováním osobních údajů prostřednictvím cookies. Více o zpracování osobních údajů