Podvrh vydává ruskou oslavu 55. výročí Gagarinova letu za svastiku zformovanou Ukrajinci

Na sociálních sítích se opět šíří fotografie, která údajně zachycuje skupinu Ukrajinců, jak vytváří obrazec ve tvaru hákového kříže. Originální snímek byl nicméně pořízen v roce 2016 v ruském městě Penza, kde se ruští studenti při 55. výročí Gagarinova letu do vesmíru seřadili do tvaru čísla 55. Video z této akce tehdy zveřejnila například i ruská státní televize.

Meta fact-check 13. září 2023

Zdroj: Facebook

Příspěvek s popiskem „A tady je obyčejný flash mob z Kyjeva na počest prvního září!“ obsahuje fotografii, na které skupina osob vytváří nechvalně známý nacistický symbol. Autor příspěvku zároveň k tomuto textu připojuje poznámku, že „na Ukrajině není žádný nacismus a tohle všechno je jen photoshop Rusů, jako vždy“. Přestože tento dovětek autor zjevně napsal ironicky, ve skutečnosti se opravdu jedná o fotografii, kterou někdo upravil. Původní snímek navíc pochází z Ruska a zachycuje ruskou mládež. Jako důkaz nacismu na Ukrajině tak sloužit nemůže.

Fotografie konkrétně vznikla 12. dubna 2016 v ruském města Penza během oslav Dne kosmonautiky. Na místě probíhala akce s názvem „Dobytí vesmíru“, která připomněla první let člověka do vesmíru. Právě s odkazem na 55 let, které tehdy uběhly od této mise Jurije Gagarina, se ruští studenti na prostranství před místním centrem mládeže seskupili do tvaru čísla 55. 

V reportáži se události věnovala i ruská státní televize Rossija 1, která dav natočila (video, čas 0:56). Zatímco na videu je zamýšlený tvar davu dobře patrný, na fotografiích z určitého úhlu připomíná svastiku, na což tehdy obratem zareagovali uživatelé sociálních sítí i některá média.

V následujících letech tyto snímky kolovaly po internetu jako příklad humorného přešlapu. S ukrajinskými, tehdy konkrétně lvovskými, školáky začaly jednu z pořízených fotografií 20. dubna 2022 spojovat ruské účty. A to s doplňkem, že se jedná o oslavu výročí narozenin Adolfa Hitlera, který se narodil právě 20. dubna roku 1889.

Tato verze se později objevila v československém prostoru sociálních sítí, u nás ji mimo jiné šířil i účet politického hnutí Aliance národních sil. „Takovou symbolikou oslavují dítka školou povinná ve Lvově 20. dubna 2022 ‚Ádovy narozeniny‘. Zatímco v Terezíně a Lidicích vlají žlutomodré vlajky…“ stálo v přiloženém popisku. Nepravdivost daných příspěvků následně vyvracelo několik zpravodajských agentur a například i slovenská policie.

Pro úplnost zmiňme, že fotografie použitá u tehdejší verze příspěvků nebyla výrazněji upravena. Tvar, do kterého se lidé na tomto snímku seskupili, se sice do jisté míry nacistickému hákovému kříži podobá, i přesto lze ale vidět, že se o hákový kříž nejedná. Obrazci totiž přebývají dvě zahnutí ramen. 

„Přebytečná” zahnutí ramen. Zdroj: Facebook / Demagog.cz

Aktuálně šířená fotografie prošla úpravou, při které někdo zmíněné části obrazce v grafickém programu odstranil. Úprava není příliš precizní, jak prozrazuje například pohled na dotvořené dláždění v místech, kde na původním snímku stojí studenti.

Doplňme, že upravená fotografie, která se nyní šíří na sociálních sítích, nese označení telegramového kanálu To je náš svět, který ji převzalkanálu Ukrajina bez cenzury. Na tom se objevila 1. září 2023 s popiskem, že jde o snímek vzniklý na počest začátku školního roku, tedy že se jedná o aktuální fotografii. Totožný popisek ostatně používá i námi ověřovaný facebookový příspěvek.

Upravená a originální fotografie. Zdroj: Facebook, ng58.ru / Demagog.cz

Závěr

Fotografie, která podle autora příspěvku zachycuje akci obyvatel Kyjeva a jejich podporu nacismu, ve skutečnosti pochází z Ruska. Vyfotografovaní jsou na ní ruští studenti na oslavách Dne kosmonautiky z roku 2016, což dokládají i záběry ruské státní televize. Původní snímek, na kterém se tito mladí lidé seskupili do tvaru čísla 55, navíc někdo v grafickém programu upravil tak, aby výsledný obrazec vypadal jako hákový kříž. V rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook jsme proto příspěvek označili jako nepravdivý.