Pomoc Ukrajině a nedostatek léků
Meta fact-check 24. února 2023
Příspěvek z ledna 2023, který se opět začal výrazněji šířit v únoru, poukazuje na poslanecké interpelace vlády z 12. ledna 2023, kdy poslanec SPD Radek Koten zmínil, že z České republiky bylo vyvezeno „osm kamionů různých léčiv směrem na Ukrajinu“. Koten českou pomoc Ukrajině přímo spojoval se situací, kdy „maminky sháněly Nurofen pro děti proti horečce a podobně“.
Na interpelaci Radka Kotena reagoval předseda vlády Petr Fiala s tím, že aktuální nedostatek léků není možné stavět do souvislosti s humanitární pomocí Ukrajině. Tam skutečně byla podle Fialy odeslána léčiva, nicméně ne ta, kterých se týká aktuální nedostatek.
Nedostatky byla postižena nejen Česká republika, ale celá Evropa, jednalo se o antibiotika nebo léky na snižování horečky u dětí. Podle společnosti vyrábějící tyto přípravky, mohla za výpadek zvýšená poptávka v souvislosti s nárůstem respiračních onemocnění v uplynulých měsících. Meziročně také vzrostla spotřeba antibiotik.
Ministerstvo zdravotnictví (MZ) na svém webu informovalo o prvním vývozu léků a zdravotnického materiálu na Ukrajinu již v březnu 2022, kdy však uvedlo: „Zároveň je zajištěno, aby nedošlo k náhlé nedostupnosti těchto léčiv pro pacienty v ČR (...)“. Další dodávky postupně následovaly v dubnu, květnu a červnu. Poslední, desátý kamion s humanitární pomocí s léky byl vyslán v září 2022. Jak uvádí MZ, dodávka byla „realizována skrze společný Mechanismus civilní ochrany EU a Středisko pro koordinaci odezvy na mimořádné události.“
Součástí dodávek byly i léky na tlumení horečky či antibiotika, jak ale ve vyjádření pro Demagog.cz zdůrazňuje Ministerstvo zdravotnictví, „současný nedostatek některých léčiv s válkou na Ukrajině nesouvisí.“
Na začátku února 2023 resort zdravotnictví zveřejnil seznam na Ukrajinu zaslaných antibiotik (.pdf). Součástí výše zmíněných dodávek léků byly jen dva druhy antibiotických léčiv: Klabax (tj. klarithromycin) a Azitrox (obsahující léčivou látku azithromycin) od společnosti Zentiva. Z těchto dvou léků se výpadek v ČR podle přehledu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) týkal Azitroxu, v jehož případě první výpadek z výrobních důvodů trval od poloviny října do poloviny listopadu 2022, druhý začal 2. ledna 2023. Seznam (.pdf) ministerstva ale zároveň ukazuje, že na Ukrajinu bylo tohoto antibiotika posláno dohromady jen 300 balení, tedy „velmi malé množství odpovídající 0,5 % měsíční spotřeby“.
Doplňme, že podobné problémy s dostupností mají podle SÚKLu i jiná antibiotika s léčivou látkou azithromycin, např. Sumamed či Azitromycin od společnosti Sandoz. V jeho případě k obnovení dodávek došlo na začátku února. Na přelomu ledna a února podle Ministerstva zdravotnictví do Česka dorazilo přibližně 100 tisíc balení tohoto druhu antibiotika ze zemí EU.
Pro Demagog.cz také ministerstvo uvedlo, že „žádný z darovaných léků nebyl určen pro český trh“ a „přípravky odeslané na Ukrajinu byly farmaceutickými společnostmi darovány z jejich nadzásob“. To ostatně resort zdravotnictví několikrát zmiňoval i dříve, v prosinci či také v přímo dubnu 2022 (video, čas 6:09). Dále také ministerstvo ohledně dodávek dodalo, že „se snažilo předcházet živelnému vývozu léčiv na Ukrajinu, a proto vytvořilo jednotný dodavatelský systém zapojený do EU struktur tak, aby pomoc byla koordinovaná, reflektovala potřebu Ukrajiny a zároveň neohrozila dostupnost léčiv pro pacienty v České republice.“
To, že nedostatek některých léků nesouvisí s Ukrajinou, kam byly poslány zdravotnické potřeby, řekla pro server iROZHLAS.cz také ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová.
Závěr
Na Ukrajinu tedy skutečně bylo posláno několik kamionů s humanitární pomocí ve formě léčivých přípravků a zdravotnického materiálů a opravdu o tom byla řeč v rámci poslaneckých interpelací. Šlo nicméně o léky, které pocházely z nadzásob jednotlivých výrobců a nebyly přímo určené pro český trh. Nedávný nedostatek se navíc týkal velkého množství přípravků, v naprosté většině těch, které součástí dodávek na Ukrajinu vůbec nebyly.
Daný příspěvek jsme proto v rámci naší spolupráce se sociální síti Facebook označili jako částečně nepravdivý.