Demagog.cz

Poroučí Čechům Wehrmacht? Ne. #vyrokdne

Možná by si páni zákonodárci předtím, než mají potřebu do médií vylévat svá emocemi prosycená prohlášení o věci, o které, jak vidno, nejsou zcela informováni, mohli nejprve zjistit základní fakta. Nebudou pak ve veřejném prostoru zavdávat možnost k tomu, aby někdo právě "šprochy" řešil. Někdy by stačilo navštívit web centrálních orgánů správy naší země a přečíst si primární zdroj informací.

Komentář 1. března 2017

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura před dvěma dny na svém facebookovém profilu zveřejnil video s provokativním titulkem „Němci velí Čechům“. Okamura v něm kritizuje Dohodu o intenzivnější spolupráci 4. brigády rychlého nasazení Armády ČR a 10. obrněné divize Bundeswehru, kterou podepsal ministr obrany Martin Stropnický společně se svou německou kolegyní Ursulou von der Leyen 15. února.

Zdroj: Facebook Tomia Okamury

Poslanec SPD má na kritiku takové dohody samozřejmě právo, jeho příspěvek ji však zásadním způsobem dezinterpretuje. Dle Okamury ministr podepsal dohodu o přidružení české 4. brigády rychlého nasazení k německé 10. ozbrojené divizi za účelem společných cvičení, a to celé pod německým velením. Krom toho se dle Okamury české vlády chovají jako protektorátní vlády německo-bruselské kolonie. To je, dle poslancových slov, „opravdový hnus“.

Ministerstvo obrany se již před pár dny ohradilovůči spekulacím, že pakt předává německé armádě velení nad částí Armády ČR, a dohodu na svém webu zveřejnilo (.pdf). Z ní lze vyčíst, že dohoda byla podepsána za účelem spolupráce a společných cvičení a vznikla s úmyslem zintenzivnit společný výcvik a výměnu zkušeností. Není tedy třeba vyhlašovat paniku, skutečnost je významně méně dramatická.

Můžeme navíc upozornit, že společná cvičení jednotek české armády se zahraničními spojenci jsou obvyklá. Pro příklad uveďme Slováky, Rakušany nebo Američany.

Okamura však není prvním, kdo si dané věci všiml, a jal se ji vybarvovat téměř v okupačních barvách. Ministerstvo reagovalo na podobné zprávy, které se šířily částí českého veřejného prostoru - zejména na serverech jako jsou Parlamentní listy, Zvědavec, Severočeská pravda, či Nová republika. Jedná se tedy především o servery, jež lze bez větších obtíží označit jako zdroje dezinformací, což potvrdily i šířením této zprávy. Nejznámější Parlamentní listy vydaly text s jímavým titulkem „To nemá obdoby. Stropnický předal polovinu naší armády pod německé velení. Vojenský analytik vstává ze židle“ či zcela fascinující kompilát s názvem „Opravdový hnus. EuroWehrmacht. Kolaborantské hovado. Stropnický přidružil české vojáky k německé divizi a toto nám na to řekli Bělobrádek, Schwarzenberg či Lorencová“.

Zejména druhý jmenovaný text člověka zaujme smyslem pro expresivnost. Třeba spojení „kolaborantské hovado“ použil senátor Jaroslav Doubrava a o EuroWehrmachtu hovořil vládní poslanec Koskuba (ČSSD). Další zákonodárce, poslanec Fiedler (nezařazený - zvolen za Úsvit), dodal odzbrojující slova:

„Vzhledem k tomu, že jde vlastně o tvrzení proti tvrzení, je otázkou, co je skutečnost. Je to však mediálně i na sítích tak frekventováno, že nevylučuji tu pověstnou českou kapku šprochu.“

Možná by si páni zákonodárci předtím, než mají potřebu do médií vylévat svá emocemi prosycená prohlášení o věci, k níž si, jak vidno, nezískali informace, mohli nejprve zjistit základní fakta. Nebudou pak ve veřejném prostoru zavdávat možnost k tomu, aby někdo právě „šprochy“ řešil. Někdy by stačilo navštívit web centrálních orgánů správy naší země a přečíst si primární zdroj informací.

Na druhou stranu, lajků a sdílení dosáhl předseda Okamura hodně...

„Co si o tomto tématu myslíte Vy? Napište nám do komentářů. A já přeji, ať se Vám ve všem krásně daří a držme spolu.“

Autory textu jsou Jiří Uhlíř a Michael Koževnikov.

Líbí se vám naše práce? Pojďte hlídat politiky s námi !