Demagog.cz

Poslanci na Machu Picchu

Na Facebooku se začalo šířit video zachycující prezidenta NKÚ Miloslava Kalu a několik českých poslanců na cestě na Machu Picchu. V popisku videa je mimo jiné uvedeno, že se jedná o aktuální video a autorka poukazuje na to, že nikdo na videu nemá roušku. Záběry však pochází z května 2019.

6. dubna 2021

Tehdejší reportér Radiožurnálu Janek Kroupa v květnu 2019 natočil poslaneckou delegaci sněmovního Kontrolního výboru včetně prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Miloslava Kaly, jak v rámci pracovní cesty do Peru vyrazila na Machu Picchu.

Delegace se kromě prezidenta NKÚ účastnil místopředseda Poslanecké sněmovny Tomáš Hanzel (ČSSD), předseda kontrolního výboru Roman Kubíček (ANO), poslankyně Ivana Nevludová (nezařazená), Přemysl Mališ (ANO) a Vojtěch Munzar (ODS). Nejen výlet poslanců na Machu Picchu, ale i samotná pracovní cesta do Peru byla po zveřejnění reportáže kritizována.

Zdůrazněme, že cesta do Peru proběhla v květnu 2019, tedy dlouho před začátkem pandemie covidu-19. Nejedná se o aktuální video, jak v popisku facebookového příspěvku autorka uvádí, a je tedy pochopitelné, že poslanci na videu nemají nasazené roušky.

Obsah reportáže nijak nehodnotíme: K cestě do Peru skutečně došlo. Textový příspěvek, který video nesprávně popisuje jako aktuální, jsme však v rámci naší spolupráce se společností Facebook označili jako částečně nepravdivý.