Poslanci v Evropském parlamentu, 1. část

V první polovině nového roku se budeme více zaměřovat na evropskou politickou scénu a evropská témata – vše s ohledem na blížící se volby do Evropského parlamentu. Jako první z kroků jsme se rozhodli budovat databázi českých poslanců v Evropském parlamentu. Aktuálně Vám přinášíme vizitky první poloviny českých zástupců. Najdete informace jak o jejich ideologické příslušnosti, tak o tématech, kterým se v EP věnují, i informace o četnosti jejich vystoupení. Pokud se budete chtít s jejich názory blíže seznámit, najdete i odkazy na jejich webové stránky, případně blog či twitterový účet. V blízké době Vám nabídneme také profily druhé části europoslanců.

Vojtěch Mynář

Skupina progresivní aliance socialistů a demokratů v Evropském parlamentu

člen Skupiny progresivní aliance socialistů a demokratů v Evropském parlamentu

první volební období v EP

internetové stránky - http://www.vojtechmynar.cz/

vlastní blog - http://mynar.blog.idnes.cz/

Je členem Rozpočtového výboru a Delegace pro vztahy s Běloruskem.

Dosud měl celkem 24 vystoupení na půdě EP. Většina se týkala finančního rámce na období 2014-2020 a rozpočtu na rok 2014.

Do funkce europoslance byl dosazen až v červenci 2012 po smrti Jiřího Havla. Do té doby byl prvním náhradníkem.

V roce 2013 vyšetřovala protikorupční policie zakázky ostravského dopravního podniku v souvislosti s nákupy z roku 2009, kdy byl náměstkem pro dopravu Vojtěch Mynář.

Jiří Maštálka

Skupina konfederace Evropské sjednocené levice a Severské zelené levice

člen Skupiny konfederace Evropské sjednocené levice a Severské zelené levice

druhé volební období v EP

internetové stránky - http://www.mastalka.cz/cs/

vlastní blog - nemá

Je členem Předsednictva Evropského parlamentu, Kvestorů, Výboru pro právní záležitosti, Delegace ve Výboru pro parlamentní spolupráci EU-Moldavsko a Delegace v Parlamentním shromáždění Euronest.

Jako náhradník je veden ve Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin.

Na půdě EP měl 114 vystoupení. V předchozím volebním období jich bylo pouze 48. V poslední době se věnovaly zdravotnictví, sociálním tématům (např. odstranění genderových stereotypů, obchodování s lidmi, svoboda projevu) a rozvojovým zemím (udělování víz, integrace, komentáře k současné situaci).

V předchozím volebním období se na svých vystoupeních věnoval stejným tématům. Konkrétně několikrát mluvil o škodlivosti alkoholu a zaměstnanosti v rámci EU.

Obsah jeho vystoupení je v obou volebních obdobích velmi konzistentní.

Edvard Kožušník

Skupina Evropských konzervativců a reformistů

člen Skupiny Evropských konzervativců a reformistů

první volební období v EP

internetové stránky - http://www.kozusnik.cz/

vlastní blog - http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/edvard-kozusnik.php

Je členem Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů, Delegace pro vztahy se zeměmi Střední Ameriky, Delegace v Parlamentním shromáždění EU-Latinská Amerika. Jako náhradník je ve Výboru pro rozvoj, Výboru pro právní záležitost a Delegaci ve Výboru pro parlamentní spolupráci EU-Rusko.

Celkem měl v EP 79 vystoupení velmi různorodého zaměření. Nejčastěji se věnovaly spotřebitelském trhu a právu v rámci EU. Také se několikrát vyjadřoval k problematickým situacím v různých zemích (Hondruas, Haiti aj.).

Kariéru europoslance zahájil svými vystoupeními proti veřejnoprávním médiím a tomuto tématu sě věnuje i nyní.

Zakladatel think-thanku eStat, který se věnuje byrokacii a fungování státu.

Natočil video ze života v EU.

Jaromír Kohlíček

Skupina konfederace Evropské sjednocené levice a Severské zelené levice

člen Skupiny konfederace Evropské sjednocené levice a Severské zelené levic

druhé volební období v EP

internetové stránky - http://www.jaromirkohlicek.cz/

vlastní blog - http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/jaromir-kohlicek.php

Je členem Výboru pro dopravu a cestovní ruch a Delegace ve Výboru pro parlamentní spolupráci EU-Ukrajina.

Počet jeho vystoupení v obou volebních obdobích je konstantní. V prvním volebním období jich bylo 92 a ve druhém období 82.

V prvním volebním období se zabýval silniční a lodní dopravou a lidskými právy. Ve druhém období jsou jeho tématem především různé evropské strategie ohledně přičleňování nových zemí a vztahů s nečlenskými státy, věnoval se také železniční, námořní a silniční dopravě.

Richard Falbr

Skupina progresivní aliance socialistů a demokratů v Evropském parlamentu

Člen Skupiny progresivní aliance socialistů a demokratů druhé volební období internetové stránky - http://www.falbr.cz/ blog - nemá

Místopředseda:(v druhém období) - Delegace ve Smíšeném parlamentním výboru EU-Bývalá jugoslávská republika Makedonie (od 6. února 2013)

Členem:(v prvním období) - Výbor pro zaměstnanost a sociální věci - Delegace pro vztahy se zeměmi Střední Ameriky (v druhém období) - Výbor pro zaměstnanost a sociální věci - Delegace pro vztahy s Běloruskem - Delegace ve Smíšeném parlamentním výboru EU-Bývalá jugoslávská republika Makedonie (do 5. února 2013)

Náhradníkem:(v prvním období) - Výbor pro regionální rozvoj - Delegace pro vztahy se Mercosurem (v druhém období) - Výbor pro regionální rozvoj - Delegace ve Výborech pro parlamentní spolupráci EU-Arménie, EU-Ázerbájdžán a EU-Gruzie - Delegace v Parlamentním shromáždění Euronest - Zvláštní výbor pro finanční, hospodářskou a sociální krizi (od 08.10.2009 do 31.07.2011)

V prvním funkčním období 22 vystoupení na plenárním zasedání, ve druhém funkčním období 13 vystoupení. Ve svém prvním funkčním období se zabýval především sociálními otázkami (zaměstnanost, začleňování, pohyb pracovníků). Tato témata mají značnou převahu i v druhém období.

Před vstupem ČR do EU působil jako pozorovatel v Evropském parlamentu (2003 a 2004). Na jeho stránkách je publikován měsíční Zpravodaj s přehledem dotačních programů a příležitostí. Mluví anglicky, španělsky a rusky. Motto: "Obrana sociálního rozměru Evropy".

Na sjezdu ČSSD 2013 se označil za velkého obdivovatele Eresta Che Guevary (ve svém mládí) a podle něj není " masovým vrahem ".

Hynek Fajmon

Skupina Evropských konzervativců a reformistů

Spolupokladník Skupiny Evropských konzervativců a reformistů druhé volební období internetové stránky - http://www.fajmon.eu/ blog - http://fajmon.blog.idnes.cz/ twitter - https://twitter.com/HynekFAJMON

Členem:(v prvním období)

- Rozpočtový výbor - Delegace pro vztahy s Čínskou lidovou republikou (v druhém období) - Výbor pro zemědělství a rozvoj venkova - Delegace pro vztahy s Izraelem - Delegace v Parlamentním shromáždění Unie pro Středomoří - Zvláštní výbor pro politické výzvy a rozpočtové prostředky pro udržitelnou Evropskou unii po roce 2013 (od 17.06.2010 do 30.06.2011) - Zvláštní výbor pro organizovanou trestnou činnost, korupci a praní peněz (od 28.03.2012 do 23.10.2013)

Náhradníkem:(v prvním období) - Výbor pro zemědělství a rozvoj venkova (v druhém období) - Rozpočtový výbor

Celkem má na plenárním zasedání 35 vystoupení, v předchozím volebním období měl pak 21 vystoupení na plenárním zasedání.

Ve svém prvním volebním období se zabýval v drtivé většině otázkami zemědělství, zemědělského trhu a potravin. Stejně tak se věnoval zemědělství, společné zemědělské politice a otázkám potravin i ve druhém období, k této oblasti přibyla oblast financí a otázky rozpočtu EU a EP.

Hynek Fajmon se evropskou úrovní politiky zabýval již dříve: v letech 2001 až 2004 byl členem Výboru pro evropskou integraci v PSP ČR a v letech 2003 a 2004 byl pozorovatelem v Evropském parlamentu a po vstupu ČR do EU členem Rozpočtového výboru.

Na jeho webových stránkách také měsíční Monitoring evropské legislativy prováděný Centrem pro studium demokracie a kultury. Autorem článků také v Revue Politika. Znalost angličtiny, ruštiny a základní znalost němčiny a francouzštiny.

Robert Dušek

Skupina progresivní aliance socialistů a demokratů v Evropském parlamentu

Robert Dušek (ČSSD)

Člen Skupiny progresivní aliance socialistů a demokratůprvní volební obdobíinternetové stránky - http://www.robert-dusek.cz/ blog - nemá

Členem: - Výbor pro zemědělství a rozvoj venkova- Delegace pro vztahy s Albánií, Bosnou a Hercegovinou, Srbskem, Černou Horou a Kosovem

Náhradník: - Výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci

- Delegace pro vztahy s Austrálií a Novým Zélandem

Celkem 81 vystoupení na plenárním zasedání. V projevech a vystoupeních se zaměřoval především na zemědělství, dále rybářství a otázky životního prostředí či ekologie. V menším měřítku pak také na energetiku, migraci a demografii nebo sociální otázky.

Další informace: http://www.cssd.cz/nasi-lide/robert-dusek/ (3 články).Mluví anglicky a německy.Motto: "Méně byrokracie v Bruselu, více peněz na projekty v regionech".

Andrea Češková

Skupina Evropských konzervativců a reformistů

členka Skupiny Evropských konzervativců a reformistů

první volební období v EP

internetové stránky - http://www.andreaceskova.cz/

vlastní blog - nemá

Je členkou Výboru pro rozpočtovou kontrolu, Výboru pro práva žen a rovnost pohlaví, Delegace pro vztahy s Albánií, Bosnou a Hercegovinou, Srbskem, Černou Horou a Kosovem.

Měla 61 vystoupení, většinou se na nich věnovala právům a postavení žen.

Ze začátku volebního období nebyla hodnocena kladně, počet jejích vystoupení byl velmi malý.

Milan Cabrnoch

Skupina Evropských konzervativců a reformistů

člen Skupiny Evropských konzervativců a reformistů

druhé volební období v EP

internetové stránky - http://www.cabrnoch.cz/index.php

vlastní blog - http://cabrnoch.blog.idnes.cz/

Je předsedou Delegace ve Výborech pro parlamentní spolupráci EU-Arménie, EU-Ázerbájdžán a EU-Gruzie. Kromě toho je členem Konference předsedů delegací, Výboru pro zaměstnanost a sociální věci, Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin a Delegace v Parlamentním shromáždění Euronest.

Mezi lety 2004 a 2009 byl členem Skupiny Evropské lidové strany (Křesťanských demokratů) a Evropských demokratů.

V různých obdobích byl také členem těchto výborů:

2004 - 2007 : Výbor pro zaměstnanost a sociální věci

2004 - 2009 : Delegace ve Výboru pro parlamentní spolupráci EU-Rusko

2007 - 2007 : Výbor pro zaměstnanost a sociální věcí

2007 - 2009 : Výbor pro zaměstnanost a sociální věci

2009 - 2012 : Výbor pro zaměstnanost a sociální věci

2009 - 2012 : Výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin

2009 - 2009 : Delegace ve Výborech pro parlamentní spolupráci EU-Arménie, EU-Ázerbájdžán a EU-Gruzie

Na půdě EP měl celkem 8 vystoupení během svého prvního volebního období a 24 během druhého období. V prvním období se jeho projevy zaměřily na sociální situaci v Unii. Ve druhém období rozšířil své projevy v rámci sociální oblasti a věnoval se ochraně chudých, migrantů a zdraví.

Je autorem projektu IZIP.

twitter - https://twitter.com/Cabrnoch

Zuzana Brzobohatá

Skupina progresivní aliance socialistů a demokratů v Evropském parlamentu

členka Skupiny progresivní aliance socialistů a demokratů v Evropském parlamentu

první volební období v EP

internetové stránky - http://www.brzobohata.cz/

vlastní blog - http://zuzanabrzobohata.blog.idnes.cz/

Post europoslankyně zastává od roku 2009. Je členkou Rozpočtového výboru, Výboru pro rozpočtovou kontrolu a Delegace pro vztahy se Švýcarskem a Norskem, ve Smíšeném parlamentním výboru EU-Island a ve Smíšeném parlamentním výboru Evropského hospodářského prostoru.

Během svých vystoupení na půdě EP se nejčastěji věnovala rovnoprávnému postavení žen a mužů v zaměstnání, obecně ochraně práv a finančním otázkám, především v rámci rozvoje EU. Vystoupení proběhlo celkem 90.

Videa jejích rozhovorů aj. - http://www.youtube.com/user/zbrzobohata

Jan Březina

Poslanecký klub Evropské lidové strany (Křesťanských demokratů)

druhé volební období v EP

internetové stránky - http://www.janbrezina.cz/index.php/cs/uvod

vlastní blog - nemá

V obou volebních obdobích byl a stále je členem Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku. V letech 2004 až 2009 byl členem Delegace pro vztahy se zeměmi jihovýchodní Evropy, v současném volebním období je členem Delegace v Parlamentním shromáždení Euronest a ve Výborech pro parlamentní spolupráci EU-Arménie, EU-Ázerbájdžán a EU-Gruzie.
Ve svých vystoupeních na plénu Evropského parlamentu se v prvním volebním období věnoval především energetickým tématům, a to jak z pohledu energetické bezpečnosti, tak změny klimatu. Ve druhém volebním období byl ve svých vystoupeních mnohem aktivnější (z 39 vzrostl počet vystoupení na 182) a rozšířil i záběr svých témat. Nově se také věnuje šířeji regionální politice (evropské fondy) a právům spotřebitele.