Pražské perly

Publikováno 16. října 2013

Předvolební debata pražských stranických jedniček přinesla více než osmdesát faktických výroků. Demagog.CZ pro vás vybírá nejzajímavější z nich spolu s komentářem.

Pirátský kapitán Ivan Bartoš se rozčiloval nad tím, že Rusnokův kabinet přiklepl veškerý software dodávaný úřadům společnosti Microsoft. Navíc, podle jeho slov, „na věčné časy“. Takové prohlášení muselo zvednout vlnu spravedlivého odporu nejen u všech uživatelů Linuxu, ale především vyvolává podezření z nehezké monopolizace jednoho dodavatele. Ještě navíc, když něco takového schválí vláda, která… no však víte, jaká.

Ve skutečnosti se ovšem o žádný závazek de facto nejedná. Smlouva neřeší nákup žádných služeb, je pouze rámcová, tj. nastavuje určité podmínky pro úřady, do ničeho je však nenutí ani nezavazuje. Podle vyjádření vlády: „stát nic nezaplatil, ani neobjednal“. Když bude tedy dané ministerstvo místo upgrade svých Windows požadovat pro své úředníky cokoliv jiného, co si dokáže před NKÚ a veřejností obhájit, tak prosím.

Navíc, na věčné časy to bylo tak maximálně se Sovětským svazem, vládní smlouva bude uzavřena na čtyři roky.

Andrej Babiš se pustil do rivalské TOP 09 s tím, že jí přitékají nemalé sponzorské částky od jisté paní Benešové z Prahy. To je pravda, pražská podnikatelka je druhým největším donorem partaje, hned po bratrských Starostech a nezávislých. Zarážející ovšem je, že byl Babiš poměrně detailně seznámen s tím, jak jdou této pražské dámě obchody a kolik má majetku. „Přitom má rozvahu výsledku minus 7 tisíc a vlastní jmění 185 tisíc,“ přisadil si na adresu dárkyně.

Tak. Baba rozhazuje milionama a přitom je sama ve ztrátě. Ponechme stranou, že Babiš operuje s údaji za rok 2010. Ponechme také stranou, že vedle společnosti, na kterou Babiš odkazuje (a kde vlastní jen 50procentní podíl), Simona Benešová podniká ještě na své jméno a klidně se jí může dařit natolik, že si může dovolit takový dar. Otázkou je, zda má Babiš právo lustrovat soukromé obchodní a majetkové poměry jeho spoluobčanů. A vykřikovat v přímém přenosu.

Jistě, Simona Benešová klidně může být nastrčený bílý kůň nebo někdo, kdo prostě nepřiznává státu tolik, kolik by měl. Nevíme. Babiš však nic takového nenaznačil, a pokud má podobné informace, policii by určitě zajímaly. Jinak ať si je raději nechá pro sebe. Do toho, co děláme s vlastními penězi, nikomu nic není.

Jaroslav Zavadil si plete privatizaci OKD a Mostecké uhelné. Podle něj Zeman zbývající (a už tak dost žalostný) podíl českého státu v MUS prodali za 4,1 miliardy korun. Kéž by. To by se pak lépe spalo panu Koláčkovi, Krausovi, Čmejlovi, Klimeckému, Divišovi i švýcarskému soudu.

„Naše premiérka Mirka Němcová“ si zase plete platnost a účinnost zákona. K tomu snad ani není co dodat. #Volím_palicí

Naposledy Ondřej Liška, který, vedle Karla Schwarzenberga, vyvázl jako jediný s čistým štítem. Zajímavější na jeho vystoupení však bylo, že se jako jeden z mála dokázal ze svých faktických chyb v průběhu kampaně poučit. Zatímco ještě v září prohlašoval, že zelených zastupitelů je po republice na čtyři stovky, v pondělní debatě již uváděl korektní údaj. Na rozdíl od takového Andreje Babiše, který neváhá neustále dokola tvrdit, že nám „tady pořád vládnou ti samí“. Zajímavý příspěvek k takové sebereflexi politiků přináší časopis Respekt.