Demagog.cz

Přeřek slovenského moderátora o podílu (ne)očkovaných pacientů

Na Facebooku se šíří krátké video vystřižené z reportáže slovenské televize RTVS o počtu (ne)naočkovaných pacientů hospitalizovaných s covidem-19. Moderátor uvedl, že z tehdejších 500 hospitalizovaných bylo 83 % naočkovaných. Z vyjádření moderátora, mluvčí televize, oficiálních statistik hospitalizací, ale i obsahu zbytku reportáže však vyplývá, že se moderátor přeřekl – 83 % pacientů naopak naočkováno proti covidu-19 nebylo.

26. října 2021

V krátkém videu z večerní zpravodajské relace moderátor slovenské veřejnoprávní televize RTVS Viliam Stankay uvádí: „Počet hospitalizovaných pacientov s koronavírusom sa za tri týždne takmer strojnásobil. Aktuálne je s ochorením covid-19 alebo podozrením naň v nemocniciach 500 pacientov. 83 percent z nich je plne zaočkovaných.” 

To je však v přímém rozporu s daty, které denně zveřejňuje na Facebooku Ministerstvo zdravotnictví Slovenské republiky. Ke dni 27. září 2021, ke kterému se vztahuje reportáž, bylo hospitalizováno 500 pacientů (397 mělo potvrzené onemocnění), z čehož plně neočkovaných bylo 83,45 %. Moderátor tedy zjevně zaměnil podíl očkovaných a neočkovaných pacientů.

Po živém vstupu televize zveřejnila článek s celou reportáží, kde jsou uvedeny informace na pravou míru, včetně vyjádření některých nemocnic o tom, že většina jejich pacientů s covidem-19 nebyla očkována. Také v online archivu televize byl do původního videa (čas 10:34) doplněn opravný komentář. Za chybu se v reakci pro AFP omluvila i mluvčí televize Andrea Pivarčiová a sám moderátor Stankay, který uvedl: „Chyba vznikla len a len z mojej strany. Správne znenie malo byť 83 percent pacientov z uvedeného počtu v nemocniciach NIE JE ZAOČKOVANÝCH dvomi dávkami vakcíny proti covidu-19.”

Doplňme, že v Česku je aktuálně za posledních 7 dní (19.–25. října) hospitalizováno (hospitalizovaní + hospitalizovaní na JIP) s koronavirem 876 lidí, z nichž není plně naočkováno 539 pacientů, což představuje podíl cca 62 %.

Vzhledem k tomu, že moderátor RTVS uvedl nepravdivou informaci o podílu naočkovaných pacientů s covidem-19 a část reportáže se bez dalšího vysvětlení dále šíří, označili jsme dané video v rámci naší spolupráce se společností Facebook jako nepravdivé.