Prezident je mrtev, ať žije prezident!

Deset let prezidentství, nespočet rozhovorů a komentářů. 6. března prezident Klaus poskytl České televizi poslední rozhovor ve funkci prezidenta republiky. Otázky se týkaly jak jeho působení v této roli i jeho angažmá v celé polistopadové politice. Jak Demagog.CZ hodnotí Klausovy výroky?

Deset let prezidentství, nespočet rozhovorů a komentářů. 6. března prezident Klaus poskytl České televizi poslední rozhovor ve funkci prezidenta republiky. Otázky se týkaly jak jeho působení v této roli i jeho angažmá v celé polistopadové politice. Jak Demagog.CZ hodnotí Klausovy výroky?

Kdo bude třetím českým prezidentem bylo jasné 26. ledna 2013. Dnes, 8. března 2013, jsme po deseti letech mohli být svědky slavnostního ceremoniálu prezidentské inaugurace, kdy jeden prezident odchází a druhý jej ve funkci střídá. Tato obměna mezi odstupujícím Václavem Klausem a nastupujícím Milošem Zemanem byla velmi klidná. “Ukázalo se, že k žádnému ale sebemenšímu střetu nedošlo, k žádnému přetahování se o nějakou pravomoc nedošlo,” tvrdil pravdivě Klaus. “V období mezi konečným sečtením hlasů a složení slibu zvolený prezident (Zeman) nedisponuje žádnými výkonnými pravomocemi, které stále náleží stávajícímu prezidentovi, dokud nevyprší jeho volební období. Jedinou a spíše ústavněprávní perličkou je otázka, co s "hluchým" místem prezidentského mandátu. Václavu Klausovi mandát vypršel 7. března 2013 o půlnoci, Miloš Zeman však svůj slib složil až dopoledne 8. března 2013. Několik hodin tak byla Česká republika bez hlavy státu, což by se však pochopitelně nemělo nijak projevit na výkonu moci ve státě,” objasnil Demagog.

Že se bude mluvit rovněž o amnestii snad nikdo nepochyboval. Kritizované udělení milosti z 1. ledna 2013 vedlo až k návrhu na žalobu prezidenta republiky pro velezradu. Klaus v rozhovoru odmítl, že by amnestie byla účelová že musel vědět, jakých kauz se bude týkat. Prezident se však bránil, že “deset let jsme o tom uvažovali”. Nicméně to je dle analytika Demagogu neověřitelné: “Například podle serveru iDNES.cz krátce po svém prvním zvolení Václav Klaus prohlásil, že institut amnestie je důležitý a správný, zároveň ale již před zvolením tvrdil, že amnestiemi bude šetřit. Při projevu 15. ledna 2003 na Pražském hradě Klaus řekl: "Podobně je tomu i s tolik diskutovanými milostmi a amnestiemi. I s nimi je třeba šetřit a v žádném případě se nesmí dopustit jejich zpochybňování skrýváním důvodů jejich udělení či argumentováním úředníků prezidentské kanceláře, že prezident důvody těchto výjimečných aktů nemusí uvádět."

Podle serveru Týden.cz v červnu 2011 tlumočil pro Lidové noviny Klausův názor jeho tajemník Jakl: "Přeplněnost věznic nemůže být důvodem pro amnestii." Stejně tak se nedal ověřit Klausovo tvrzení, že amnestie “vznikla mezi jeho nejbližším kolektivem spolupracovníků.”

Na otázku Václava Moravce, zda má Senát právo na podání návrhu žaloby na jeho osobu, odvětil opět pravdivě: “Mluvíme-li o právu "nominálním", tak takové právo jistě mají. Ale smysluplné právo, já myslím, že na to nemají.” To je dáno na základě Ústavy ČR, čl. 65. Ovšem politický rozměr výroku o "smysluplnosti" takového práva podle zásad metodologie Demagog nehodnotil.

Ačkoli je (bývalý) prezident Klaus považován za kontroverzní postavu, je nesmazatelnou postavou české (československé) politiky. Je, byl a bude?