Prezident kritizován kvůli doplněné ukrajinské vlajce

Facebookový příspěvek kritizuje prezidenta Pavla za to, že má na své motorce nalepenou ukrajinskou vlajku místo české. Fotka Pavla u motorky byla však upravena. Původní fotografie pochází již roku 2021 a žádná vlajka na ní není. Petr Pavel na sobě ani na své motorce vlajku Ukrajiny či jiného státu než České republiky nemívá.

Meta fact-check 23. května 2023

Na fotce sdílené na facebooku stojí Petr Pavel u motorky, na níž je vidět nálepka s ukrajinskou vlajkou. Právě vlajka cizího státu na motocyklu českého prezidenta je podle autorky příspěvku nepřijatelná: “Prezident 👺této republiky🇨🇿🇨🇿 a na motorce má jakou že to vlajku?🇺🇦🇺🇦V životě jsem neviděla nějakého státníka ,aby nosil vlajku jiného státu. Tohle je na abdikaci!“

Fotografie Petra Pavla je převzatá z jeho facebooku, kam ji nahrál již v červnu 2021, tedy předtím, než byl zvolen prezidentem a než Rusko zaútočilo na Ukrajinu. Na originální fotce nicméně ukrajinská vlajka na motorce chybí, zjevně byla do obrázku doplněna až později. Doplňme také, že motorka Harley-Davidson na fotce není ve skutečnosti Pavlova, v červnu 2021 ji pouze testoval a obvykle jezdí na stroji BMW.

Ani na jiných fotografiích, ať už na sociálních sítích Petra Pavla (Facebook, Twitter, Instagram), nebo v médiích, jsme nenašli žádný případ, kdy by měl Petr Pavel na sobě (či na své motorce) vlajku Ukrajiny nebo jiného státu než Česka. To platí pro období jeho prezidentství i předchozí měsíce a roky.

Vzhledem k tomu, že na facebooku sdílená fotografie byla pozměněna a Petr Pavel ve skutečnosti na své motorce ukrajinskou vlajku nalepenou neměl, označili jsme fotku v rámci naší spolupráce s Facebookem jako pozměněnou.

Abychom mohli měřit návštěvnost webu, potřebujeme Váš souhlas se zpracováním osobních údajů prostřednictvím cookies. Více o zpracování osobních údajů