Příbuzná obětí z Klánovic nebyla Ukrajinka, příspěvek vypráví smyšlený příběh

Facebookový příspěvek prezentuje verzi prosincových událostí, podle které nebyla veřejnosti odhalena pravá identita vraha z Klánovic. Vrah i pozůstalá obětí mají být ve skutečnosti Ukrajinci a spojení s útokem na filozofické fakultě je pouze zástěrka. Policie však potvrdila, že muž, který vraždil v Klánovickém lese, byl střelec z FF UK a vyvrátila i další informace uvedené v příspěvku.

Meta fact-check 7. března 2024

Na Facebooku se objevil příspěvek, který přináší údajné „informace ze spisů kriminální služby“ týkající se prosincové vraždy v Klánovickém lese. Podle autora příspěvku je vrahem ukrajinský voják jednotek AZOV, jehož žena utekla do Česka před válkou a s jiným mužem se jí tady narodilo dítě. Její manžel ji však v Česku našel a muže i novorozence zastřelil. Se svou ženou se pak vrátil zpátky na Ukrajinu. Údajně proto policie ani média o ženě vůbec neinformovala.

Příspěvek dále tvrdí, že policie zneužila střelce z filozofické fakulty v Praze, aby zakryla ukrajinskou národnost vraha z Klánovic. Vražedná zbraň se totiž u něj doma našla až při druhé prohlídce, ačkoli několik zbraní bylo objeveno už při té předchozí.

Zdroj: Facebook

 

Žena z Klánovic

Z dostupných zdrojů nevyplývá, že by pozůstalá obětí z Klánovic byla ukrajinské národnosti. Informování veřejnosti o průběhu trestního řízení je upraveno v § 8a trestního řádu, podle kterého se „v přípravném řízení nesmějí zveřejnit informace umožňující zjištění totožnosti osoby, proti které se vede trestní řízení, poškozeného, zúčastněné osoby a svědka.“ To je tedy důvod, proč o zmíněné ženě nejsou policií zveřejňovány žádné detaily.

Vedoucí tiskového oddělení pražského krajského ředitelství Policie ČR Jan Daněk pro Demagog.cz nicméně uvedl, že se v případě ženy ani vraha nejednalo o Ukrajince.

O pozůstalé po obětech z Klánovického lesa média skutečně téměř neinformovala, pouze v souvislosti se sbírkou na její podporu. Pro rodinu obětí pořádal Nadační fond pomoci charitativní sbírku na platformě Znesnáze21. Žena prostřednictvím webových stránek charity 12. února 2024 zveřejnila poděkování dárcům, díky kterým „můžeme se synem žít dál naše životy tak, jak je máme rádi, jak chceme, bez zásadních existenčních změn a obav.“ Její jméno ani další detaily o ženě ale na webu zveřejněny nejsou.

Identita vraha

Policie již krátce po útoku na filozofické fakultě oznámila, že vraždu z Klánovic na základě balistiky spojila s mužem, který střílel v budově FF UK. Potvrdilo se tak dřívější podezření policie poté, co byla vražedná zbraň nalezena u střelce doma. Facebookový příspěvek tvrdí, že tato zbraň byla nalezena až při druhé prohlídce. Dostupné zdroje však nezmiňují, že by prohlídek mělo proběhnout víc. Jan Daněk pro Demagog.cz navíc potvrdil, že zbraň byla objevena během první prohlídky.

U střelce doma byl navíc nalezen dopis, ve kterém se k vraždě v Klánovicích přiznal. Do médií to sdělil Jan Daněk: „Mohu potvrdit, že jsme v Hostouni zajistili dopis, kde pachatel napsal, že spáchal útok v Klánovickém lese.“ Ředitel oddělení vražd Aleš Strach uvedl, že vrah neměl k činům konkrétní důvod, policie vyloučila vztahový motiv.

Údajná ukrajinská národnost

Falešné zprávy o údajné ukrajinské identitě vraha se šířily již dříve. Aleš Svoboda, který různá smyšlená vyjádření sdílí opakovaně, například tvrdil, že policie hledala vraha na ubytovně s ukrajinskými uprchlíky. Později zveřejnil i smyšlenou citaci anonymního policisty, podle něhož policie znala totožnost vraha ještě před incidentem na filozofické fakultě.

Tyto zprávy policie vyvrátila a označila je za dezinformace, jelikož nevycházely z žádného ověřitelného zdroje. V době šíření této poplašné zprávy policie totožnost vraha ještě neznala. Později potvrdila, že podle balistické expertizy se zbraň z Klánovic shoduje se zbraní, která byla nalezena u střelce doma.

Závěr

Informace, které příspěvek prezentuje jako skutečnou verzi příběhu, veřejně dostupným informacím o vraždě v klánovickém lese neodpovídají. Totožnost pozůstalé obětí z Klánovic není veřejná, což je v souladu s trestním řádem a jedná se o běžný postup. Policie nicméně vyvrátila, že by žena nebo vrah byli Ukrajinci. Policie navíc za vraha z Klánovic označila střelce z FF UK, protože se u něj našla vražedná zbraň a dopis, ve kterém se k činu přiznal. Podle policie je nepravdivá i informace, že se zbraň našla až při druhé prohlídce. Příspěvek jsme proto v rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook označili jako nepravdivý.