Příspěvek používá zavádějící fotografie. Barack Obama a Kamala Harris udělali jiné gesto než Elon Musk
Meta fact-check 30. ledna 2025
Příspěvek mluví o gestu Elona Muska, které tento americký podnikatel použil 20. ledna 2025 ve svém projevu po inauguraci Donalda Trumpa (video). Musk ve své řeči zmiňoval, že pro něj byly poslední americké prezidentské volby důležité, a děkoval lidem za to, že díky nim Trump zvítězil. Právě poté si položil pravou ruku na srdce a následně ji rázně napřímil do výšky směrem k fanouškům. To celé ještě jednou zopakoval a s rukou na srdci použil frázi, kterou lze do češtiny přeložit jako „Mé srdce je s vámi“ (video, čas: 1:00–1:20).
Příspěvek kritizuje, že je gesto Elona Muska v médiích popisováno jako hajlování. Autor textu uvádí, že Musk zdviženou rukou zdravil publikum a že stejné gesto na přiložených fotografiích použili i americký exprezident Barack Obama a bývalá viceprezidentka Kamala Harris. V závěru příspěvek obviňuje média z toho, že k Muskovi nepřistupují stejně jako k Obamovi a Kamale Harris, protože jejich gesta za hajlování neoznačovala.
Tím, jestli lze Muskovo gesto označit za nacistický pozdrav, se ovšem naše analýza nezabývá. Předmětem ověření je pouze to, zda Barack Obama a Kamala Harris na přiložených fotografiích použili stejné gesto jako Musk, jak tvrdí facebookový příspěvek.
Projev Kamaly Harris
Fotka Kamaly Harris kterou příspěvek zobrazuje, je záběr z videa ze sjezdu Demokratické strany Jižní Karolíny z 22. června 2019 (video, čas: 5:54). Akce se Harris zúčastnila ještě jako jedna z uchazečů, kteří bojovali o to, aby je Demokratická strana vybrala jako kandidáta na prezidenta do voleb v roce 2020.
Kamala Harris ve svém projevu (video, čas: 4:55–5:30) kritizovala rétoriku Donalda Trumpa a jeho slogan „Make America Great Again“. Podle ní tento slogan symbolizuje Trumpovu snahu vrátit USA do doby před zavedením ochrany občanských práv. Svá odmítavá slova o Donaldu Trumpovi doprovázela kroucením hlavou a zároveň gestem, kdy s nataženou pravou rukou několikrát ukázala do strany ukazovákem a následně rozevřela dlaň. Zjevně tedy nešlo o pozdrav publiku, jako tomu bylo v případě gesta Elona Muska.
Projev Baracka Obamy
Fotografii Baracka Obamy z facebookového příspěvku je možné najít ve fotobance Getty Images. Podle popisku byla pořízena 29. ledna 2010 na konferenci poslanců Republikánské strany ve městě Baltimore, kde Barack Obama odpovídal na otázky republikánských poslanců.
Jeho proslov zachycuje video, které obsahuje záběry z jiného úhlu než zmíněná fotografie. Snímek v příspěvku pochází z části projevu (video, čas: 1:02:00–1:02:40), ve které Barack Obama mluvil o reformě zdravotnictví a nárůstu výdajů na zdravotní péči. Tento nárůst ilustroval pohybem pravé ruky směrem nahoru. Fotograf stál zjevně pod pódiem (video, čas: 1:11:30), kvůli čemuž Obamova ruka na fotografii vypadá výše a více natažená než na záběrech, které exprezidenta snímaly zepředu. Ani Barack Obama tedy zjevně nepoužil zdviženou pravici k pozdravu, jak říká facebookový příspěvek.
Shrnutí
Autor facebookového příspěvku hájí gesto Elona Muska a tvrdí, že Kamala Harris a Barack Obama „zdravili“ své příznivce zdviženou pravou rukou stejně jako Musk. Záznamy projevů obou bývalých státníků ale ukazují, že ani Obama, ani Kamala Harris nepoužili zdviženou ruku jako pozdrav nebo vyjádření úcty publiku. Barack Obama v okamžiku pořízení fotografie mluvil o nárůstu výdajů na zdravotnictví, zatímco Kamala Harris pouze rozevřením dlaně pokračovala v gestu, kdy ukazovala prstem do strany, a přitom vyjadřovala nesouhlas s politikou Donalda Trumpa. Ani jeden z uvedených politiků tak nepoužil gesto srovnatelné s pozdravem Elona Muska jeho publiku. Příspěvek jsme proto v rámci naší spolupráce s Facebookem označili jako nepravdivý.