Demagog.cz

Projekt Demagog.cz končí. Politici začali mluvit pravdu.

„Demagog.cz dnešním dnem končí svou činnost, dosáhl totiž svého cíle. Politická kultura se začala zlepšovat do té míry, že již prakticky není koho ověřovat,” vyjádřil se vedoucí projektu Jan Tvrdoň.

Komentář 31. března 2017

„Demagog.cz dnešním dnem končí svou činnost, dosáhl totiž svého cíle. Politická kultura se začala zlepšovat do té míry, že již prakticky není koho ověřovat,” vyjádřil se vedoucí projektu Jan Tvrdoň. „Prezident již také intenzivně sjednocuje společnost a plní jiné své sliby. V posledních týdnech už jsme kvůli nedostatku práce začali ověřovat výroky rodinných příslušníků a přátel. Ti s námi ale záhy přerušili komunikaci, takže jsme přišli o přátele i o materiál k ověřování,” dodává vzápětí.

Co způsobilo náhlý vzestup pravdivostní křivky, je záhadou. Až do letošního roku se statistická čísla prakticky neměnila, začátkem března však začala raketově stoupat. Na vině mohou být podle odborníků blížící se volby. „Politici napříč stranami se shodli, že nejlepším volebním programem bude říci lidem pravdu. Voliči na reálná předsevzetí slyší, kandidáty, kteří slibují nemožné, naopak odsuzují a nevolí je. Pravda bude tedy hitem letošních kampaní,” vyjádřil se PR specialista Marek Dobíhal. Abstraktní hesla jako: „Víme, kam jdeme,” „Máme na to,” případně „Lidé vědí,” jsou tedy již minulostí. Letošní billboardy budou pravděpodobně rezonovat plány na zavedení eura, řešení problému integrace menšin a nutnost elektronizace státní správy.

Politici však začali s předstihem hovořit pravdu již nyní. Poslední Otázky Václava Moravce proto skončily oproti standardní hodině již po 14 minutách, kdy si řečníci vyměnili své pravdivé repliky a nebylo již dále o čem mluvit. DVTV, které mělo být náhradním programem pro ověřování, se navíc vůbec neuskutečnilo, neboť se pozvaný ministr omluvil se zdůvodněním, že tématu popravdě vůbec nerozumí.

Anomálie zaskočila nepřipravené i analytiky projektu, jak popisuje například Petr Dvořák. „Je to zvláštní. Dříve jsem měl na páteční večery jasný plán, chystaly se grafiky k výstupu. Včera nebylo co připravovat, kolegyně z korektur mi alespoň poslala pár antistresových omalovánek, které ještě od konce projektu nestihla vybarvit.” Nemožnost ověřovat ovlivnila i užší vedení projektu. „V nepřečtených zprávách na Facebooku jsem zjistila, že přítel potřeboval pauzu a v lednu odjel na Srí Lanku,” konstatuje zklamaně expertka projektu Ivana Procházková.

Pravda tedy zjevně již (k našemu částečnému zklamání) zvítězila. Vedení projektu však vidí možné pokračování v oblasti vítězství lásky. Nabízí se tematika ochrany zatoulaných koťat či výměnné pobyty do Verony. Projektoví manažeři tak vyčkají na vhodnou grantovou výzvu od Evropské unie či mecenášský dar George Sorose. Slovy klasika - nic nekončí, jedeme dál!

Příspěvek vznikl při příležitosti 1. dubna. Pokud jsme vás dostali nebo alespoň pobavili, dejte nám vědět. Třeba i formou drobné finanční podpory.