Provokatér na Staroměstské náměstí přicestoval časem z roku 2016

Na Facebooku se v souvislosti s demonstrací na Staroměstském náměstí objevují fotografie údajného policejního provokatéra. Ten měl dávat instrukce maskovaným demonstrantům. Fotografie je však více než 4 roky stará a je na ní zachycen policista, který se snaží uklidnit situaci při střetu dvou shromáždění.

Meta fact-check 23. října 2020

V neděli 18. října 2020 se na Staroměstském náměstí v Praze konala demonstrace proti vládním protiepidemickým opatřením. Demonstraci pořádal spolek HON (Hnutí občanské nespokojenosti), účastnili se jí však i fotbaloví či hokejoví fanoušci vč. tzv. hooligans. Po skončení demonstrace došlo k výtržnostem, proti kterým zasáhla Policie ČR.

Na sociálních sítích se po demonstraci rozšířily konspirační teorie, podle kterých měli střet mezi protestujícími a policií vyprovokovat policejní provokatéři (mimo jiných je šíří také poslanec za STAN Petr Pávek). Více než milion lidí na Facebooku viděl fotku či video muže v černém oblečení, údajného policejního provokatéra, který na Staroměstském náměstí nasedl do policejního auta a odjel pryč. Tématu se věnoval mj. web Manipulátoři.cz: nemělo jít o provokatéra, nýbrž o člena policejního antikonfliktního týmu, jak serveru Novinky.cz potvrdila mluvčí pražské Policie ČR Eva Kropáčová.

Námi ověřované příspěvky pracují s podobnou teorií: Jsou založené na fotografiích, kde má muž v hnědé bundě dávat instrukce zamaskovaným lidem v údajně „typicky policejních” kuklách. Má tak docházet k policejní provokaci během probíhající demonstrace na Staroměstském náměstí v říjnu 2020.

Dané fotografie však nepocházejí z říjnové demonstrace, nýbrž již z února 2016, kdy v Praze probíhalo několik demonstrací proti přijímání uprchlíků a zároveň i demonstrace proti xenofobii. Tehdy došlo v Thunovské ulici ke střetu mezi příznivci obou táborů.

I tehdy se objevily spekulace o tom, že muž byl policejní provokatér, a policie následně uznala (video, čas 3:56), že se jednalo o policistu. Ten doprovázelZámeckou ulicí shromáždění z Malostranského náměstí, při střetu s maskovanými muži však neměl instruovat k násilí, nýbrž se dle prohlášení policie snažil situaci uklidnit. Nehledě na to, jak interpretujeme jeho roli v r. 2016, je zřejmé, že na fotografiích nedává instrukce účastníkům letošních demonstrací.

Autor příspěvku také zmiňuje, že maskovaní muži na fotografiích mají oblečeny „typicky policejní” kukly. Nehledě na to, zda se podobá vybavení policie, dodejme, že podobný oděv lze běžně zakoupit v eshopech (1, 2, 3).

Jelikož námi ověřované příspěvky mylně spojují fotografie z února 2016 s demonstrací v říjnu 2020, označili jsme je v rámci naší spolupráce se společností Facebook jako nepravdivé.